Engelli

Sağlık Kurulu Raporu Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Sağlık kurulu raporu başvurusu için seçilen kurumlara dikkat edilmelidir. Yalnızca devlet  tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan alınan raporlar geçerli kabul edilebilmektedir. Sağlık kurulu raporları genellikle kişinin yasal olarak engelli kabul edilmesinde istenen belgeler arasında yer almaktadır. Engellilere tanınan bazı haklardan yararlanabilmek için alınacak raporda %40’ın üzerinde engel oranı bulunması gerekir. Engelli raporu kimlere verilir sorusu, engel oranı %40’ın üzerinde olan kişiler olarak cevaplanabilir. Engel oranı bu oranın altında olan kişiler hem devlet kurumları hem de özel kurumlar tarafından engelli statüsünde değerlendirilmemektedir.

Sağlık Kurulu Raporu Nereden Alınır?

Sağlık kurulu raporunun alınacağı hastaneler genellikle tam teşekküllü hastaneler olmaktadır. Rapor vermek için yetkilendirilmiş özel hastanelere de başvurulabilir. Hastanelere başvuru yapmadan önce hastane hakkında araştırma yaparak ya da hastane ile iletişime geçerek yetki konusunda bilgi alınmalıdır. Tam teşekküllü sağlık raporu veren hastaneler bünyesinde iç hastalıkları, genel cerrahi, göz, kulak burun boğaz, nöroloji ya da ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanlarını bulunduran hastaneler olarak nitelendirilebilir.

Sağlık Kurulu Raporu Almak İçin Hazırlanması Gereken Belgeler

Sağlık kurulu raporu başvurusunda bulunmak için 3 adet belgenin hazırlanması gerekmektedir. Kimlik fotokopisi, 5 adet vesikalık fotoğraf ve dilekçe ile başvurular tamamlanabilir. Engelli raporu başvuru dilekçesi formu, rapor için başvurulacak hastanelerden temin edilebilir. Form üzerindeki boş alanların, istenen bilgileri ile doldurulması gerekmektedir. Hastaneler, başvuru dilekçelerinin hangi amaçlarla alınmak istediğini sorabilmektedir. Bu kısımda da açık bir şekilde raporun alınma sebebi belirtilmelidir.

Sağlık Raporu Alınması Süreci Nasıl İlerler?

Heyet raporu nasıl alınır diye merak edenler, öncelikle gerekli belgeleri hastanelere teslim etmelidir. Gerekli belgeler hastanelere teslim edildikten sonra, hastanede bulunan branşlardaki uzmanlar tarafından muayene olunması gerekmektedir. Muayeneler tamamlandıktan sonra heyete girilmesi için randevu günü belirlenecektir. Genellikle 1 hafta sonrası için gün verilmektedir. Hastanelerdeki yoğunluğa göre daha ileri bir tarihte gün verilebilir. Belirlenen günde tekrar hastaneye gelinerek kurulun verdiği karar hakkında bilgi sahibi olunabilir. Kurum müracaatı söz konusu olduğunda üç nüsha olarak rapor düzenlenmektedir. Kişisel başvurularda ise iki nüsha hazırlanır. Raporlarda başhekim imzası da yer almaktadır. Nüshalardan biri hastanede kalırken diğerleri kişiye ve kuruma verilmektedir.

Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Edilebilir Mi?

Sağlık kurulu raporunda nelere bakılır konusunda en kritik bilgi, engel oranı olmaktadır. Oranlar nedeniyle raporlara itiraz edilebilmektedir. Sağlık kurulu raporlarına itiraz, çok sık gözlenen bir durumdur. Engellilere özel haklardan yararlanabilmek için belirli bir oranın sağlanması gerektiğinden, raporlarda daha düşük bir oran çıktığında itirazlar yapılabilmektedir. İtiraz etme hakkı bulunmaktadır. Raporda belirtilen oranın gerçekliğinden şüphesi olanlar, itiraz için belirli adımları izleyerek yeniden oran belirlenmesini isteyebilir. İtiraz edebilmek için alınan sağlık kurulu raporunun aslı ya da “aslı gibidir” ibaresi yer alan noter onaylı nüshasını kullanmak gerekir. Bu nedenle öncelikle bu belgenin gerekli şartları sağlamasına dikkat edilmelidir. Rapor ile birlikte dilekçe hazırlanarak, İl Sağlık Müdürlüklerine başvuru yapılabilir.

İl Sağlık Müdürlüklerine başvuru yapanlar başka bir hastaneye sevk edilerek tekrar muayene olmaları sağlanır. Sağlık kurulu raporu verme yetkisine sahip başka bir hastane olmaması durumunda ise en yakın ile sevk edilmektedir. Sevk edilen hastanede de rapor hazırlanarak, iki hastaneden alınan raporlar arasındaki farklılık incelenir. Eğer oranlar aynı çıkarsa, rapor sonucu kesinleşmiş olur ve tekrar itiraz etme hakkı tanınmaz. Raporlardaki oranlarda farklılık varsa, kişiler hakem hastanelerine sevk edilir. Hakem hastanesinden alınacak sonuç nihai sonuç olarak kabul görecektir. Hakem hastanelerden çıkan raporlar için itiraz hakkı söz konusu değildir.

Engellilik Oranının Hesaplanması

Kişinin engel durumunun derecesi incelenirken “sakatlık oranı cetveli”  kullanılmaktadır. Bazı durumlarda cetvel aracılığı ile net bir oran belirlenebilirken, bazı durumlarda doktorun şahsi kararını vermesi söz konusu olmaktadır. Bu gibi durumlarda doktorlar, hastalığın kişi üzerindeki etkisini inceleyerek oran belirler. Birden fazla hastalık söz konusu ise tüm oranlar ayrı ayrı hesaplanmakta ve sonuç Balthazard hesaplama yöntemi ile oluşturulmaktadır. Engelliler, tam teşekküllü sağlık raporu ücreti ödemek zorunda değildir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. merhaba; 12 yıl önce sarkoidos tanısı ile tedavi gördüm ..şu anaktif ilaç kullanmamakla birlikte tomografi görüntülerinde oluşumlar izlenmekte sarkoidos a ait..hipotroidi insülin direnci bel fıtığım var ve morbid obezim.bu durumda vargi indirimden faydalanarak emekli olabilirmiyim oranım kaç çıkar

 2. Annem obez ve yeni kalp pili takıldı tek basına tuvalete gidemiyor bakıcı parası almak içn ne yapalım teşekkür ederim.

 3. Merhabalar
  Doğuştan sol elimde bozukluk var fazla kullanamıyorum ve sol bacagımda aksama ve de kısalık var engelli raporu alsam yüzde kaç oran verirler bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz

 4. Merhabalar 4 yıldır. Temizlik firmasında çalışıyorum zorlanmadan omuzunda yırtık oluştu fizik tedaviye yönlendirildi bu benim çalışmamda sıkıntı yaratırım veya bu yırtık ilerlermş bu yüzden çalışamaz veya ağır işte çalışamaz. Raporu alabilirmiyim

 5. Merhabalar,
  46 yaşında 2007 yılında Ankara hastanesinden alınan %90 sürekli engelli raporu olan kardeşim var. 2022 maaşı kesildi ve sağlık sigortası da sona erdi. Babam emekli olduğu için kardeşimi babamın üzerine geçirip sağlık sigortasından yararlandırmak istiyoruz. Raporun aslı yok Ankara hastanesi aslını veremiyor, tekrar Ankara hastanesinden rapor çıkartılması gerekiyormuş. Ancak bizim kardeşimi Ankara hastanesine götürmemiz çok zor. Yakınımızda 2. grup sağlık kurulu raporu veren 29 Mayıs Devlet hastanesi var oradan sürekli engelli sağlık kurulu raporu alırsak SGK bu raporu kabul eder mi?
  Bu konu hakkında bilgi alırsak çok memnun oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu