Genel

Sağlık Bakanlığı Tarafından Yeni Karar Alındı!

Sağlık Bakanlığı Tarafından Yeni Karar Alındı! Okulda yapılan aşıları da artık Aile Hekimleri yapacak. Sağlık bakanlığı tarafınca alınan yeni karara göre aşılama takviminde değişikliğe gidildi. Buna göre 1.sınıf ve 8.sınıf okul aşılama işlemleri artık Aile Hekimliğinde yapılacak. Ayrıca alınan aşılama işlemi 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren başlayacaktır. Aşılama takviminin İlköğretim 1.sınıf ve 8.sınıf okul çağı aşılama işlemlerinin, Bağışıklama Danışma Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda 3 Haziran 2020 tarihinde değiştirilme kararı alınarak, Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanması işlemine karar verilmiş bulunuluyor.

Alınan Karar 1 Temmuz 2020 Tarihinden İtibaren Uygulanacak!

Alınan Karar 1 Temmuz 2020 Tarihinden İtibaren Uygulanacak! Sağlık Bakanlığı ve Bağışıklama Danışma Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda alınan yeni karar doğrultusunda, Aile Hekimi tarafından yapılacak aşılama işlemi 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacaktır. Bu kapsamda İlköğretim 1.sınıfta KKK(Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşılarının 2.dozu ve DaBT-İPA(Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Çocuk Felci) aşısını pekiştirme dozunu ve 8. Sınıfta da Td ( Tetanoz, Difteri) aşısını pekiştirme dozu uygulanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı ve Bağışıklama Danışma Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda ilköğretim 1.sınıfta okullarda uygulanan KKK ve DaBT-İPA aşıları 1 Temmuz 2016 tarihinde doğanlardan başlayarak 48.ayına girmiş olan tüm çocuklar için belirtilen aşılar Aile Hekimi tarafından yapılacaktır.

Sağlık Bakanlığı ve Bağışıklama Danışma Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda ilköğretim 8.sınıfta okullarda uygulanan Td aşısı 1 Temmuz 2007 tarihinde doğanlardan başlayarak 156.ayına yani 13 yaşına girmiş olan tüm çocuklara Aile Hekimi tarafından yapılacaktır.

1 Temmuz 2016 tarihinden önce doğan ve henüz ilköğretime başlamamış olan çocuklarda KKK aşısının ikinci dozu ve DaBT-İPA aşısı 2020 – 2021, 2021 – 2022 ve 2022 – 2023 eğitim ve öğretim dönemlerinde yine okullarda uygulanacaktır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu