SGK

Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

Rapor parası PTT’den ne zaman ve nasıl alınır? Rapor parası ne kadardır? Burada belirtilen soruların cevaplarını yazımızın içerisinde bulabilirsiniz. Böylelikle devlet tarafından verilmiş hakkı çok daha iyi bir şekilde kullanmış olacaksınız.


Rapor Parası Nedir?

Rapor parasını farklı ortamlarda hemen herkes duymuştur. Öncelikle rapor parası nedir sorusunun cevabının verilmesi gerekmektedir. Böylelikle diğer soruların cevapları çok daha iyi bir şekilde anlaşılmış olacaktır. Bilindiği gibi insanlar memur, işçi, esnaf ve çiftçilik gibi meslekler yapmaktadır.

Bu mesleklerden memurların prim ödemelerini devlet yapmaktadır ve statüleri daha farklıdır. Bunlar dışında kalan kişiler ise 4/A ve 4/B sistemine kayıtlı olan işçi, çiftçi ve esnaf gibi meslekleri yapan kişilerdir.

Söz konusu kişiler hastalandıklarında işlerine gidememekte ve bu da gidilmeyen günler için maaş alamayacakları anlamına gelmektedir. Devlet insanların mağdur olmaması için böyle dönemlerde gelinemeyen günlerin ücretini çalışanlara ödemektedir. Yapılan bu ödemeye rapor parası ya da iş göremezlik ödemesi denilmektedir.

Rapor Parası Almak için İstenen Şartlar

Rapor parası nedir sorusunun cevabını en genel manada yukarıda verdik. Rapor parası PTT’den ne zaman ve nasıl alınır sorusunun cevabına geçmeden önce ise bu paranın alınabilmesi için istenen şartlara değineceğiz. Söz konusu para her hasta olana verilmemektedir. Bu paranın alınabilmesi için çalışanların bazı şartları sağlaması gerekmektedir.

Söz konusu şartlar şunlardır:

 • Sigortalı olarak çalışmak
 • Sağlık sorunları nedeni ile işe gidememek
 • Meslek hastalığına yakalanmak
 • Doğum yapmak
 • İş kazası geçirmek

Yukarıdaki şartları sağlayan kişilere bu para ödenmektedir. Şartları sağlamayan kişilere ise ödeme yapılmamaktadır. Bu şartları genel olarak değerlendirmek gerekirse sigortalı olunması son derece önemlidir fakat yeterli değildir.

Çalışanların hastalandıkları tarihten önceki 90 gün boyunca sigorta primlerinin yatmış olması gerekmektedir. Bu şart normal hastalıklar ve doğum durumunda geçerlidir.

Bunun dışında kalan meslek hastalıkları ve iş kazalarında böyle bir şart aranmamaktadır. Hastalanma esnasında aktif olarak çalışmıyor ve sigorta priminiz de yatmıyor ise rapor parası PTT’den ne zaman alınır sorusunu sormanıza gerek yoktur. Çünkü şartları sağlamadığınız için size böyle bir ödeme yapılmaz.

Rapor Parası ve Sağlı Raporu ile İlgili Bilinmesi Gereken Hususlar

Rapor parası PTT’den nasıl alınır konusundaki bir diğer husus ise hastalık durumunun belgelendirilmesidir. Hasta olan kişinin bunu resmi bir belge ile işyerine sunması gerekmektedir. Bu da sağlık raporudur. Sağlık raporu sunulmayan hastalıklarda rapor parası ödenmemektedir.

Ayrıca söz konusu sağlık raporunun da en az 3 günlük olması gerekmektedir. 1 ya da 2 günlük rapor alan kişilere de bu ücret ödenmemektedir. Bu hususlara dikkat edilmesi ve ona göre bu ücretin talep edilmesi gerekmektedir.

Rapor Parası PTT’den Ne Zaman Alınır, Süreç Nasıl İşler?

Rapor parası için gereken şartları belirttikten sonra rapor parası PTT’den ne zaman ve nasıl alınır konusuna geçebiliriz. Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çünkü yapılacak olan işlemler ne kadar hızlı yapılırsa para o kadar erken yatacaktır fakat geç yapılması durumunda ise geç bir şekilde PTT’ye yatacaktır.

Rapor parasının alınma süreci genel olarak şu şekilde olmaktadır:

 • Hastalanan kişiler buna dair aldıkları sağlık raporunu işyerine teslim etmek zorundadır.
 • İşyerine teslim edilen rapor sonrasında işyeri sahibi ya da muhasebecisi bu raporu e-rapor sistemine işler.
 • E-rapor sistemine işlenmesi için işyerlerine 5 gün süre verilir ve bu süre içerisinde rapor işlenmez ise işyerlerine idari para cezaları uygulanır.
 • E-rapor sistemine işlenen rapor SGK sisteminde görünür.
 • İlgili kişiler raporu inceler ve herhangi bir sorun bulunmaz ise onaylanır.
 • Onay verildikten sonra ise rapor parası PTT’ye kişi adına yatar.

Rapor Parası PTT’den Nasıl Alınır?

Yukarıda bahsedilen işlemlerin uzunluğuna göre paranın yatma süresi değişiklik göstermektedir. Rapor parası PTT’den ne zaman ve nasıl alınır konusunda bir sonraki husus paranın tam olarak ne zaman yatacağı ile ilgilidir. Daha önceki süreçlerde rapor paraları her ayın 8’i ile 14’ü arasında yatıyordu.

Fakat o uygulama kaldırılmış ve ayın her günü PTT’ye yatırılır hale getirilmiştir. İnsanlar paranın tam olarak ne zaman yattığını e-devlet üzerinden sorgulama imkanı bulunmaktadır. Bunun için izlenmesi gereken yollar ise şu şekildedir:

 • Rapor parası PTT’den ne zaman alınır sorusunun cevabını tam olarak öğrenebilmek için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile siteye giriş yapılır.
 • Daha sonra burada yer alan hizmetler bölümüne geçiş yapılır.
 • Farklı kurumlar arasından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmetlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmetlerden 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme hizmetine tıkladığınız zaman rapor parasının yatıp yatmadığını görebilirsiniz.

Rapor parasının ne zaman yatacağı konusu öğrenildiğine göre insanların aklındaki bir diğer soru olan rapor parası PTT’den nasıl alınır konusuna değinelim.

Yazımızın üst bölümlerinde de bahsedildiği gibi paranın yatma süresi farklılık göstermektedir. Tam olarak ne zaman yattığı ile ilgili bilgi e-devlet üzerinden alınabildiği gibi ALO170 numarasından da öğrenilebilmektedir. Bazı kişilere ise bu durum SMS ile bildirilmektedir. Bu aşamadan parayı almak için nüfus cüzdanı ya da kimlik yerine geçen bir belge ile PTT şubelerinden bir tanesine gitmek yeterlidir.

SGK Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Nereden Alınır?

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

29 Yorum

  1. Merhaba,

   Ödeneğiniz ptt ye yattıktan sonra 1 ay içinde almanızda fayda var. Alınmayan ödenekler kuruma geri gönderiliyor.

  1. edevlet sahis odemeleri bolumune girip ordan hesap tanimlamasi yapildiktan sonra iban hesabiniza para aktarimi oluyor.

 1. Rapor param yattı ama ptt kapalı olduğu için ben de alamıyorum. Rapor parasını ptt den almak için belli bir süre var mı?

  1. Merhaba,

   Yattığı ay almadığınızda sgk emanete geri döner. Ancak pandemi döneminde işleyişle ilgili esnetme olabilir. Eğer döner ise Alo 170 i arayarak tekrar talep açarsanız kısa sürede tekrar yatar.

  1. Merhaba,

   Rapor ödenekleri ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Konu ile ilgili açıklama yapıldığında yine sitemizden duyuracağız. Her şey PTT ye yükleniyor. Hakkımızda hayırlısı

 2. Rapor param yatırıldı ama; PTT şubeleri kapatıldı. PTT Müşteri hizmetleride cevap vermiyo, Daha doğrusu hat kapalı bu durumda ne yapmalıyız tanımlı hesaba aktarma yapabilirmiyiz.

  1. Merhaba,

   Ödeneklerin adreslere yapılacağı bilgisi verildi. Bu hafta sonuna kadar ödemenizin yapılacğını düşünüyoruz. Mevcut sistem aktarmaya izin vermiyor. Yani bir açıklama gelebilir.

 3. Merhabalar dün e devlette rapor param gözüküyordu bugün ise sisteme kayıtlı ödeme bilginiz bulunmuyor yazıyor …ne demek bu rapor param ptt ye yattı mı yoksa bi sıkıntı mı var

  1. Merhaba,

   Rapor ödemeniz Ptt ye yatsa da sistemde görmeniz gerekiyor. Alo 170 i arayarak bilgi alabilirsiniz.

  1. Merhaba.

   Tekrar 170 i arayarak ödemeyi aktifleştirmeniz gerekiyor.

  1. Merhaba,

   Kimliğin iz yeterli olmaz. Para çekme Vekaleti olması gerekir

 4. 32 haftam dolduğunda çalışıyor olacağım ama sözleşmeli olarak çalıştığım için iş yerim beni 40. Haftadan 4 hafta sonra işten çıkarabilir mi sigortami yatırmama hakkı var mı? Bu durumda alacağım doğum parası ne olur etkilenir mi ?

  1. Merhaba,

   Sözleşmeli çalıştığınız için işten çıkartabilir. Çıkartılan tarihten sonraki 10. güne kadar rapor ödeneği alabilirsiniz.

 5. Ben şimdi ameliyat için rapor aldım ve bana şirket 19 günlük sigortamı yatırdı bu geri kalan sigortayı 30 güne tamamlamak için kendimiz mi yatırıcaz PTT’den bana para yatınca 11 günlük sigortada yatırıyorlarmı parasını

 6. Doğum parasını doğum sonrası alıp verdiğimiz rapordan hemen sonra 10 15 gün içinde alabiliyormuyuz yoksa rapor bitiminde mi alıyoruz 3 4 ay sonra

  1. Merhaba,

   Doğumdan önceki raporunuz doğum sonrasında. Doğum sonrası raporunuz ise raor bitimini takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenmektedir.

  2. 10/04 2019. 10gun rapor aldım hala para yatmadı e-devlet de görünmüyor neyapmaliyim

 7. Ucretli öğretmenim ve şuan e devlette sigorta durumum aktif olarak gözüküyo ancak bi ödeme yapılmıyo. 90 günü de doldurdum 2 hafta sonra gebelik dolayisiyla isgormez raporu aldigimda dogum sonrasi rapor ücreti alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu