• Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?


  Rapor parası nedir? Rapor parası kimlere verilir? Rapor parası nereden alınır? Rapor parası PTT’den ne zaman ve nasıl alınır? Rapor parası ne kadardır? Burada belirtilen soruların cevaplarını yazımızın içerisinde bulabilirsiniz. Böylelikle devlet tarafından verilmiş hakkı çok daha iyi bir şekilde kullanmış olacaksınız.


  Rapor Parası Nedir?

  Rapor parasını farklı ortamlarda hemen herkes duymuştur. Öncelikle rapor parası nedir sorusunun cevabının verilmesi gerekmektedir. Böylelikle diğer soruların cevapları çok daha iyi bir şekilde anlaşılmış olacaktır. Bilindiği gibi insanlar memur, işçi, esnaf ve çiftçilik gibi meslekler yapmaktadır. Bu mesleklerden memurların prim ödemelerini devlet yapmaktadır ve statüleri daha farklıdır. Bunlar dışında kalan kişiler ise 4A ve 4B sistemine kayıtlı olan işçi, çiftçi ve esnaf gibi meslekleri yapan kişilerdir. Söz konusu kişiler hastalandıklarında işlerine gidememekte ve bu da gidilmeyen günler için maaş alamayacakları anlamına gelmektedir. Devlet insanların mağdur olmaması için böyle dönemlerde gelinemeyen günlerin ücretini çalışanlara ödemektedir. Yapılan bu ödemeye rapor parası ya da iş göremezlik ödemesi denilmektedir.

  Rapor Parası Almak için İstenen Şartlar

  Rapor parası nedir sorusunun cevabını en genel manada yukarıda verdik. Rapor parası PTT’den ne zaman ve nasıl alınır sorusunun cevabına geçmeden önce ise bu paranın alınabilmesi için istenen şartlara değineceğiz. Söz konusu para her hasta olana verilmemektedir. Bu paranın alınabilmesi için çalışanların bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Söz konusu şartlar şunlardır:

  • Sigortalı olarak çalışmak
  • Sağlık sorunları nedeni ile işe gidememek
  • Meslek hastalığına yakalanmak
  • Doğum yapmak
  • İş kazası geçirmek

  Yukarıdaki şartları sağlayan kişilere bu para ödenmektedir. Şartları sağlamayan kişilere ise ödeme yapılmamaktadır. Bu şartları genel olarak değerlendirmek gerekirse sigortalı olunması son derece önemlidir fakat yeterli değildir. Çalışanların hastalandıkları tarihten önceki 90 gün boyunca sigorta primlerinin yatmış olması gerekmektedir. Bu şart normal hastalıklar ve doğum durumunda geçerlidir. Bunun dışında kalan meslek hastalıkları ve iş kazalarında böyle bir şart aranmamaktadır. Hastalanma esnasında aktif olarak çalışmıyor ve sigorta priminiz de yatmıyor ise rapor parası PTT’den ne zaman alınır sorusunu sormanıza gerek yoktur. Çünkü şartları sağlamadığınız için size böyle bir ödeme yapılmaz.

  Rapor Parası ve Sağlı Raporu ile İlgili Bilinmesi Gereken Hususlar

  Rapor parası PTT’den nasıl alınır konusundaki bir diğer husus ise hastalık durumunun belgelendirilmesidir. Hasta olan kişinin bunu resmi bir belge ile işyerine sunması gerekmektedir. Bu da sağlık raporudur. Sağlık raporu sunulmayan hastalıklarda rapor parası ödenmemektedir. Ayrıca söz konusu sağlık raporunun da en az 3 günlük olması gerekmektedir. 1 ya da 2 günlük rapor alan kişilere de bu ücret ödenmemektedir. Bu hususlara dikkat edilmesi ve ona göre bu ücretin talep edilmesi gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Rapor Parası PTT’den Ne Zaman Alınır, Süreç Nasıl İşler?

  Rapor parası için gereken şartları belirttikten sonra rapor parası PTT’den ne zaman ve nasıl alınır konusuna geçebiliriz. Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çünkü yapılacak olan işlemler ne kadar hızlı yapılırsa para o kadar erken yatacaktır fakat geç yapılması durumunda ise geç bir şekilde PTT’ye yatacaktır.

  Rapor parasının alınma süreci genel olarak şu şekilde olmaktadır:

  • Hastalanan kişiler buna dair aldıkları sağlık raporunu işyerine teslim etmek zorundadır.
  • İşyerine teslim edilen rapor sonrasında işyeri sahibi ya da muhasebecisi bu raporu e-rapor sistemine işler.
  • E-rapor sistemine işlenmesi için işyerlerine 5 gün süre verilir ve bu süre içerisinde rapor işlenmez ise işyerlerine idari para cezaları uygulanır.
  • E-rapor sistemine işlenen rapor SGK sisteminde görünür.
  • İlgili kişiler raporu inceler ve herhangi bir sorun bulunmaz ise onaylanır.
  • Onay verildikten sonra ise rapor parası PTT’ye kişi adına yatar.

  Rapor Parası PTT’den Nasıl Alınır?

  Yukarıda bahsedilen işlemlerin uzunluğuna göre paranın yatma süresi değişiklik göstermektedir. Rapor parası PTT’den ne zaman ve nasıl alınır konusunda bir sonraki husus paranın tam olarak ne zaman yatacağı ile ilgilidir. Daha önceki süreçlerde rapor paraları her ayın 8’i ile 14’ü arasında yatıyordu. Fakat o uygulama kaldırılmış ve ayın her günü PTT’ye yatırılır hale getirilmiştir. İnsanlar paranın tam olarak ne zaman yattığını e-devlet üzerinden sorgulama imkanı bulunmaktadır. Bunun için izlenmesi gereken yollar ise şu şekildedir:

  • Rapor parası PTT’den ne zaman alınır sorusunun cevabını tam olarak öğrenebilmek için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile siteye giriş yapılır.
  • Daha sonra burada yer alan hizmetler bölümüne geçiş yapılır.
  • Farklı kurumlar arasından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmetlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmetlerden 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme hizmetine tıkladığınız zaman rapor parasının yatıp yatmadığını görebilirsiniz.

  Rapor parasının ne zaman yatacağı konusu öğrenildiğine göre insanların aklındaki bir diğer soru olan rapor parası PTT’den nasıl alınır konusuna değinelim.

  Yazımızın üst bölümlerinde de bahsedildiği gibi paranın yatma süresi farklılık göstermektedir. Tam olarak ne zaman yattığı ile ilgili bilgi e-devlet üzerinden alınabildiği gibi ALO170 numarasından da öğrenilebilmektedir. Bazı kişilere ise bu durum SMS ile bildirilmektedir. Bu aşamadan parayı almak için nüfus cüzdanı ya da kimlik yerine geçen bir belge ile PTT şubelerinden bir tanesine gitmek yeterlidir.

  SGK Rapor Parası Sorgulama

  Rapor Parası Nereden Alınır?

  SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın