SGK

2020 SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar, Nasıl Alınır ?

SGK Rapor parası ne zaman yatar ? rapor parasının yatırılması için kişinin hasta olduğunda gittiği hastanenin, işlemlerin tamamını yapmış olması gerekmektedir. Bu nedenle alınması yaklaşık olarak 2 ay sürer. Bazı durumlarda hastane işlemleri hızlıca yapar. Bu durumda rapor parasının hemen alınması mümkün olur. Ancak hastanenin yoğun olması ya da belge beklenmesi durumlarında rapor parasının alınması uzun sürebilir. Hastalık, iş kazası ya da doğum nedeniyle alınabilecek rapor parası, işverenin maaşınızı ödememesine, maaşınızı direkt olarak devletten almanıza neden olur. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak bu ödemenin diğer adı geçici iş göremezlik ödemesidir.


Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Rapor parasını sorgulamak için yapılacak işlem, e- devlet sistemini yada PTT veznelerini kullanmak olmalıdır. Bu işlemleri yapabilmek için e- devlet şifrenizin yanınızda olması gerekmektedir. SGK iş göremezlik ödemesinin alınması için gerekli şartları sağlamanız durumunda, paranızın durumu e- devlet sistemine düşecektir. E- devlet sisteminden rapor parası sorgusu yaparken, SGK-4a/ 4b iş göremezlik ödemesi menüsüne girmeniz yeterli olacaktır.

T.C. Kimlik Numarası İle Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

Rapor parasının T.C. kimlik numarası üzerinden sorgulaması hem e- devlet üzerinden hem de PTT veznelerinden yapılabilmektedir. Ancak e- devlet sisteminin kullanılması sırasında kişilerin e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapmaları gerekecektir. Şifre kullanmadan, sadece T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapabileceğiniz herhangi bir platform bulunmamaktadır. E-devlet üzerinden işlemleri yürütürken de yapmanız gereken, öncelikle şifre ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmak olmalıdır. Ardından sağ üst kısımda bulunan bölüme iş göremezlik raporu yazmanız gerekir. Burada açılan bölgeden sigorta türünüzü seçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sadece T.C. kimlik numaranızı kullanarak yapmak istediğiniz sorgulamalar için PTT veznelerini kullanmanız yeterli olacaktır. Sadece kimlikle yapacağınız sorgulamalar için numara almanız ve sorgulama yapmak istediğinizi söylemeniz yeterli olur.

Rapor Parası Ne Zaman Hesaplarınıza Geçer ?

Rapor parasının kişilere ulaştırılabilmesi için tüm yasal işlemlerin yapılması gerekmektedir. raporun bitmesinden sonra ödeme yapılmaktadır. yasal rapor sürenizin sonu gelmeden ödeme alamazsınız. Rapor süreci biter, işinize geri dönersiniz. Ardından işvereniniz, raporlu olduğunuz süre içinde kurumunuza gelmediğinize ilişkin bildirimde bulunur. yasal olarak dilekçe ile yapılacak bu bildirim kayda geçer. Ardından paranız, 1 yada 2 ay sonra size gönderilir.

Eğer rapor uzun süreli ise, raporun bitmesine kadar bu paraya ihtiyacınız varsa, işvereniniz rapor süresi dolmadan, geçmiş kısım için çalışmazlık bildiriminde bulunur. işveren, elektronik ortamda çalışmazlık bildiriminde bulunabilir. Eğer raporlarda eksik ya da şaibeli bir durum yoksa, 15 gün içinde, o güne kadar gitmediğiniz günlerin sigorta parası PTT üzerinden gönderilir.

Rapor Parası Nereden Yatırılır?

Rapor parası PTT veznelerinden ya da SGK’ya tanımlı, anlaşmalı banka adreslerinden gönderilmektedir. Eğer PTT üzerinden herhangi bir banka bildiriminde bulunmadıysanız, paranız PTT’ye yatırılır. Açık havale şeklinde gönderilecek bu miktar, direkt olarak vezneden alabileceğiniz şekilde ayarlanır. Eğer paranızı 2 ay içinde almazsanız, paranız emanete düşer. Ardından da devlet kasasına geri gönderilir.

Rapor Param Emanete Düştü, Nasıl Geri Alabilirim?

Rapor parasının emanete düşmesi durumunda yapmanız gereken, parayı bir banka hesabına göndermektir. Emanete düşmüş parayı artık PTT veznelerinden alamazsınız. Bu nedenle size ait olan ve PTT ile çalışan bir banka hesabına rapor paranızı göndertmelisiniz.

Rapor Parasının Alınabileceği Bankalar Hangileridir?

Rapor parasının alınabileceği bankalar PTT ile anlaşmaları olan kurumlardır. Bu tür bankalar şu şekilde sıralanabilir:
 • Akbank
 • Burgan Bank
 • Deniz Bank
 • Fibabanka
 • Halk Bank
 • Vakıfbank
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • TEB
 • Şeker Bank

Emanete düşmüş rapor parasının alınması sırasında kullanılabileceği gibi, rapor  paransın direkt olarak yönlendirilmesi de bu bankalarla sağlanabilir. Bunun için hesap numaranızı dilekçeye ekleyerek Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. ayrıca e- devlet sistemi üzerinden SGK şahıs ödemeleri menüsünden de banka hesabınızı tanımlatabilirsiniz.

ATM Kullanarak Rapor Parasını Almak Mümkün Müdür?

Rapor parasının ATM’den alınabilmesi için, banka hesabınızın olması ve PTT tarafından paranızın banka hesabına transfer olması gerekmektedir. Bunun için rapor parası gelmeden önce kişilerin PTT aracılığıyla hesap tanımlamalarını yapmaları gerekir. Ardından rapor parası direkt olarak hesap üzerinden gönderilir. Ancak kişi tanımlı banka kullanmadıysa, PTT Bank ATM’lerinden de çekim yapılması olanaksızdır. Kişinin bu parayı alması için sadece gişeden, kimlik ile başvuru yapması gerekir.

Rapor Parası Alma Koşulları Nelerdir?

Rapor parası almak için şartlar şu şekildedir:
 • Hastalık nedeniyle rapor alma koşulları, rapor tarihinden önceki bir yıl içinde en az 90 gün sigortanın yapılmış olmasıdır. ayrıca rapor süreci içinde çalışmamanız ve çalışmadığınızın işveren tarafından ispatlanması gerekir. Çalışmadığınıza dair bildirim, dilekçe ile ve elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmelidir.
 • Doğum nedeni ile çalışamama durumunda rapor parası almak için, resmi doğum tarihinden en az 1 yıl öncesinden en az 90 günlük sigortanın yatırılmış olması gerekir. Ayrıca doğum izinlerinin tam kullanılması ve kullanıldığının işveren tarafından teyit edilmesi gerekmektedir.
 • İş kazası nedeni ile rapor parası alınması için 90 günlük sigorta ödemesi şartı aranmaz. İşverenin yine bildirim yapması gerekir. Ancak işçi isterse bu konuda işvereni dava edebilir.

Rapor Parası Alınırken Sistemde İşleyen Adımlar Nelerdir?

Rapor parasının alımında aşamalar şu şekildedir:
 • Hastane tarafından sisteme işlenen rapor, online olarak SGK’da görülür.
 • Rapor süresi kısa ise, işveren, işçinin çalışmadığına dair bildirimde bulunur. Bunun için resmi süre, raporun bittiği aydan bir sonraki ayın 23’ü olarak belirlenmiştir.
 • İşveren tarafından bildirim yapılmasının ardından 15 gün içinde ödeme yapılır. İşveren raporun çıkışını ne kadar geç bildirirse, işçi o kadar geç maaşı alır.

Rapor Parası Bankaya Gönderildi Yazması Ne Anlama Gelir?

Rapor parası bankaya gönderildi yazısı, e- devlet üzerinden yaptığınız sorgulama işlemlerinde karşınıza çıkabilir. Bu yazının çıkması, paranızın banka havuzuna düşmüş olabileceği anlamına gelir. Rapor için PTT’ye verdiğiniz hesap  numarasındaki bankayı arayarak para girişinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Havuza düşme durumu varsa, banka yetkilileri tarafından veznelerle paranız size teslim edilir.

Rapor Parası Merkeze Gönderildi Ne Anlama Gelir?

Rapor parasının merkeze gönderildiği yazısı, paranın onay işlemlerinde olduğunu gösterir. Bahsedilen merkez, Sosyal Güvenlik Merkezi’dir. Paranın buraya gönderilmesi, yazılı onayın alınması sırasında sorun çıktığını gösterir. Bu durumda sadece beklemeniz gerekir. Onay çıktığında paranızı alacaksınız.

Rapor Parası Hakkında Bilgi Yok Ne Demek?

Rapor parası hakkında bilgi olmaması, rapor girişinin hastane tarafından yapılmadığını gösterir. Bu yazıyı görüyorsanız, rapor parasının talebi bile alınmamış demektir. Talep  alınmamasının nedeni hastanenin raporu sisteme işlememesi ya da işverenin başvuruyu gerçekleştirmemesi olabilir. Bu durumda önce işvereninize rapor parası için online girişimi sormanız gerekir. Daha sonra raporu aldığınız hastanenin SGK altyapısına rapor girişini yapıp yapmadığını öğrenmelisiniz. Ardından işlemleri hızlandırmak için gecikme dilekçesi yazmanız gerekecektir. Raporun bitiminin üstünden 3 ay geçmişse, rapor parası zaman aşımına uğrayabilir.

İş Kazası Rapor Parası Ne Zaman Yatar ?

İş kazası, iş göremezlik rapor parası, iş hastalığı parası yada analık durumdan dolayı iş göremezlik rapor parası almaya hak kazanan çalışanlar, işverenin raporlarının SGK kurumuna bildirdiği günden sonra en geç 15 gün içinde rapor paralarını PTT şubelerinden alabilirler yada e-devlet hesaplarında tanımlı şahıs ödeme bilgileri varsa paranız banka hesabına yatırılır.

SGK Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

Rapor Parası Hesaplama

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Iyi akşamlar aynı raporda hem yatarak hem ayakta yazması normal mi 2 ay hastanede 1 ay ayakta gözüküyo aldığımız para 2800 kusur dogrumudur bu

  1. Merhaba,

   Aynı raporda hem yatarak hem de ayakta gözükebilir. Yatarak tedavide brüt ücretin 1/2 si ayakta tedavide 2/3 ü yatar.

 2. Merhaba benım 5yıl önce bir raporum kontrol de onaylanmış.ödemesini alamadım. Sonra aldıgım bir raporun daha alamadım. SSK yı aradım yapacak bişey yok dediler. Şimdi yine rapor aldım. Parasını almak için ne yapmam lazım.

  1. Merhaba,

   Raporunuzu işyerine bildirin. Rapor bitiş tarihinden itibaren 1 ay içine ödemesi yapılır. e devletten takip edebilirsiniz. ayrıca e devlette kendi bankanızı da tanımlayabilirsiniz. Direkt hesabınıza ödenir.

 3. Merhaba ben hastaneye gittim 2 gün rapor aldım bizim müdür 1 veya 2 günün parasını şirket vermez ancak 3 gün olursa şirket verir ondan sonrasını da sgk verir dedi bordroda ücretsiz izin görünüyor yani parasını almadım ben müdüre 3 güne kadar şirket ondan sonrasını sgk veriyor dedim oda bana böyle dedi yani ancak 3 gün olursa şirket veriyormuş bu doğrumu böyle bişey varmı ne yapmalıyım?

  1. doğum öncesi çalışmaz raporda rapor parasi alınıyor mu yoksa doğum gerçekleştikten sonrami

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu