• Rapor Parası Hesaplama 2018


  Ülkemizde bulunan işçiler SSK, esnaf ve çiftçi gibi meslek grupları ise BAĞKUR sistemine bağlıdır ve sigorta primleri buralara ödenmektedir. İşçilerin primleri işverenler tarafından ödenirken esnaf, çiftçi ve avukat gibi meslek grupları ise prim ödemesini kendileri yapmaktadır. Bu grupta bulunan kişilerin rapor almaları halinde ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. Bu ödemeye rapor parası denildiği gibi iş göremezlik ödemesi de denilmektedir. Rapor parası hesaplama 2018 işlemi farklı unsurlara göre yapılmakta ve yapılan hesaplamalar kişiler arasında farklı olabilmektedir. Yapılan hesaplamalar için temel ölçüt asgari ücrettir. Brüt asgari ücret 2018 yılı başında 2.029 TL olmuştur. Yani yapılacak olan hesaplamalarda söz konusu rakam kullanılmaktadır.


  Rapor Parası Hesaplama 2018 ve İstenen Şartlar

  Rapor parası hesaplama 2018 işlemi için kişilerin bazı şartlar yerine getirmesi istenmektedir. Söz konusu şartları sağlamayan kişilere ödeme yapılmamaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  • Rapor alan kişinin rapor aldığı tarihten geriye doğru 1 yıl gidildiğinde en az 90 gün sigorta primi yatırmış olması gerekmektedir. Bu şartta sigorta primlerinin aynı yerde olması gerekmemektedir.
  • Rapor alan kişinin mutlaka sigortalı olması gerekmektedir.

  Yukarıda belirtilen temel iki şartı sağlayan kişiler rapor parası alabilmektedir. Bu aşamadan sonra ilgili kurumun rapor parasını nasıl hesapladığının da bilinmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu raporların ilk 2 günü için ödeme yapmamaktadır. Örneğin 5 gün rapor alan kişiye sadece 3 gün için ödeme yapmaktadır. Bundan dolayı bu durumun dikkate alınması önemlidir. Ayrıca yapılan ödeme için kişilerin aldıkları brüt ücretler dikkate alınmaktadır. Kişilerin son 3 ayda aldıkları maaşların toplamı gün sayısına bölünmekte ve günlük kazanç belirlenmektedir. Bu miktar üzerinden ödeme yapılmaktadır. Rapor alan kişi ayakta tedavi edilmişse günlük miktarın 2/3’ü, yatarak tedavi edilirse de yarısı ödenmektedir. Rapor parası hesaplama 2018 işlemi en basit şekilde böyle yapılmaktadır.

  Rapor Parası Hesaplama 2018 İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

  Rapor parası hesaplama 2018 işlemini basit bir örnekle açıklamak gerekirse:

  • Ocak ayı brüt maaş 2.750 TL ve çalışılan gün 30’dur.
  • Şubat ayı brüt maaşı 2.612 TL ve çalışılan gün 29’dur.
  • Mart ayı brüt maaşı 2.890 TL ve çalışılan gün 30’dur.

  Yukarıdaki maaşları aldığı varsayılan kişinin son üç aylık toplam kazancı 8.252 TL ve çalışılan toplam süre ise 89 gündür. Yani söz konusu kişinin bir günlük brüt kazancı 8.252/89’dan 92,71 TL’dir. Rapor alacak kişinin ayakta tedavi olduğu varsayılırsa bu ücretin 2/3’ünü alabilmektedir. Bu da yaklaşık 61,80 TL yapmaktadır. 10 günlük rapor alan kişiye SGK toplamda 8 gün için ödeme yapmaktadır. Buradan da 8 x 61,80 = 494 TL yapmaktadır. Yukarıdaki belirtilen tutarları alan kişi için bu miktar geçerlidir. Fakat asgari ücret alan kişilerin bir günlük ayakta tedavi rapor paraları 45,10 TL iken yatarak tedavi rapor paraları ise 33,82’dir. Söz konusu durum 2018 yılı geçerli olup 2017 yılının bazı aylarını da kapsaması durumunda düşebilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Rapor parası hesaplama 2018 işlemi yukarıda bahsedildiği gibi yapılmaktadır. Fakat söz konusu durum kişiler arasında farklılık gösterebilmektedir. Alınan maaşlar ya da çalışılan sürenin farklı olması alınacak olan paranın da farklı olmasına sebep olmaktadır. Bunun dışında Sosyal Güvenlik Kurumu iş kazası geçiren kişilere de ödeme yapmaktadır. İş kazası geçirerek istirahatli olan kişilere geçici iş göremezlik parası ödenmektedir. Normal raporlarda ilk 2 gün ödeme yapılmamasına rağmen iş kazalarında durum farklı olup ilk günden itibaren ödeme yapılmaktadır. Ödenecek olan tutar ise yukarıda bahsedildiği gibi yapılmakta ve raporlu olunan toplam gün sayısının tamamına ödeme yapılmaktadır. Böylece iş kazası geçirerek bir süreliğine de olsa çalışamaz duruma gelerek mağdur olan kişilere ücret ödenerek bir miktarda olsa katkı sağlanmaktadır.

  Rapor parası hesaplama 2018 işlemi için çalışanların yapması gereken çok fazla bir şey yoktur. Rapor alındıktan sonra hastane tarafından bunun sisteme düzgün bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise işveren tarafından çalışmazlık girişi yapılması gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Bu aşamadan sonra SGK tarafından ücret ödemesi yapılmaktadır. Fakat kişiler bu durumu SGK üzerinden takip edebilirler. Bu işlemler yapıldıktan sonra ise kurum tarafından yapılan ödeme PTT üzerinden alınabilmektedir. Buraya yatırılan paranın en geç 2 ay içerisinde buradan alınması gerekmektedir. Ayrıca kişiler dilerlerse bu ücreti kendi banka hesaplarına da yönlendirebilmektedir.

  Rapor parası hesaplama 2018 konusunda bir başka husus ise sorgulamadır. Yapılan ödemelerin ne zaman yattığını öğrenmek isteyen kişiler ALO 170 hattından bilgi alabilmektedir. Bunun haricinde e-devlet üzerinden de aynı bilgiler verilmektedir. E-devlete giriş yapıldıktan sonra öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme gelinmesi gerekmektedir. Burada yer alan 4A/4B iş göremezlik ödemesi görme seçeneğinden sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu işlem sonucunda:

  • Bilgi yok şeklinde bir uyarı alınırsa hem para yatmamış hem de rapor sisteme girilmemiş anlamına gelmektedir.
  • Merkeze gönderildi şeklinde bir uyarı alınırsa işlemin tamamlandığı ve sadece onaya kaldığı anlamına gelmektedir.
  • Bankaya gönderildi şeklinde bir uyarı alınırsa da paranın yattığı anlamına gelmektedir.

  Rapor parası hesaplama 2018 işlemi ve bununla ilgili olan diğer hususlar genel olarak bu şekildedir.

  Kadınlarda BAĞKUR Emeklilik Yaşı Hesaplama

  2018 – Tarım Sigortası Ne Kadar?

  2018 – BAĞKUR Primleri Ne Kadar Olacak?
  tıkla sorunu sor

  Rapor Parası Hesaplama 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sadık cura dedi ki:

   Mayıs 25 de hastaneye yatıp amaliyat oldum.26 sında taburcu oldum.20gün rapar alıp işverene bildirdim.ssk kurumundanda sorguladım.sisteme düşmüş.rapor parasını ne zaman alırım.ayakta tedavi yatan hasta gibi detayları anlayamadım.3/2 mi yarıyarıyamı hesaplanacak. toplamda aşagı yukarı ne kadar ne zaman almam gerekir .teşekür eder.iyi çalışmalar dilerim..

  Sorunuzu Yazın