• PTT Tebligat Sorgulama

  Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık birçok işlemi internet üzerinden birkaç bilgi girerek yapabilmekteyiz. Bu hem kurumlarda oluşan kuyrukların azalmasını sağlamış hem de işlerin daha kısa sürede yapılmasına olanak sağlamıştır. İnternet üzerinden yapılan işlemlerden birisi de tebligatların sorgulanmasıdır. Biz de bu yazımızda PTT tebligat sorgulama işlemini anlatacağız.


  Artık değişen zaman ile kargo ve mektup gönderme her kesime yayıldı ve bu kapsamda çalışan birçok kurum açıldı. Bu kurumlar sayesinde tebligat gönderimi ve sorgulaması da kolaylıkla yapılabilmektedir. PTT tebligat sorgulama işlemlerine geçmeden önce, tebligatın ne olduğuna ve hangi amaçlarla gönderildiğine bakalım.

  Tebligat Nedir?

  Tebligatın kelime anlamı bildiridir. Eğer bir kişinin eline tebligat ulaşmışsa, bu gönderilen belgeden haberdar olunduğu anlamına gelmektedir. Kısacası tebligatın gönderilme sebebi resmi bir işlem hakkında bilgilendirme yapmaktır. Mahkemeler, adliye ve savcılık tarafından gönderilen bu tebligatlar duruyu niteliğindedir. Eğer ilgili kişinin ikametgah adresi bilinmiyorsa tebligat gazete yolu ile de yapılabilir.

  Her makam tebligat çıkartmak için yetkili değildir. Tebligat çıkarmaya yetkili olan merciler ise şu şekildedir:

  • Kazai merciler (İcra daireleri ve mahkemeler)
  • 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasasında belirtilmiş olan merciler.
  • Noterler ve barolar.

  Tebligat çıkarma konusunda halk genelde noterleri tercih etmektedir. Noter aracılığı ile tebligat göndermek daha kolay olduğundan tercih edilmektedir. Tebligat gönderdikten sonra bize kalan tebligatın durumunu kontrol etmektir. Bunu da PTT tebligat sorgulama işlemi ile kolayca yapabiliriz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Noter üzerinden yapılan tebligatların sorgulaması PTT sitesi üzerinden yapılabilmektedir. PTT, diğer kargolar gibi tebligatlar için de ayrı bir sistem oluşturmuştur. Bu sayede PTT tebligat sorgulama işlemini kolaylıkla yapabiliriz. Sadece PTT sitesi üzerinden değil, e-Devlet sistemi üzerinden de PTT tebligat sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Biz ilk olarak PTT sitesinden nasıl PTT tebligat sorgulaması yapıldığına bakalım.

  PTT Sitesinden Tebligat Sorgulama İşlemi

  Günümüzde artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet üzerinden birkaç adımda sorgulama işlemlerini yapabilmekteyiz. PTT tebligat sorgulama işlemi de bunlardan yalnızca bir tanesidir. Bunun yanında daha birçok işlemi internet üzerinden bilgilerimizi kullanarak halledebiliriz.

  PTT tebligat sorgulama işlemini PTT sitesi üzerinden yapabilmek için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz PTT ile ilgili olan linke tıklayınız. Daha sonra karşınıza sizden barkod numarası ve güvenlik numarası isteyen aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek. Bu sayfada barkod yerine size verilmiş olan barkod numarasını ve güvenlik kodunu girdikten sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız. Böylece PTT tebligat sorgulama işlemini tamamlamış olursunuz ve tebligatınız ile ilgili bilmeniz gereken bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Tebligatınızın nerede olduğunu, hangi aşamalardan geçtiğini ve ulaşmışsa ulaşma tarihini de görebilirsiniz.

  E-Devlet Sisteminden Tebligat Sorgulama İşlemi

  E-devlet sistemi kurumlardaki kuyrukların azalmasının en temel sebeplerinden birisidir. Artık kurumlara gidip öğrenebileceğimiz ve yapabileceğimiz birçok işlemi birkaç adımda e-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapabilmekteyiz.

  E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için ilk olarak bir e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifresini bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesinden ücret karşılığında alabilirsiniz. Daha sonrasında sisteme bu şifrenizle ve TC kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Bu şifrenizi kimseyle paylaşmamalısınız. Yoksa başkaları da sizin adınıza işlem yapabilir.

  E-devlet sisteminin PTT Genel Müdürlüğü ile yaptığı iş birliği sayesinde PTT tebligat sorgulama işlemini bu sistem üzerinden birkaç adımda yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz e-Devlet ile ilgili olan linke tıklayınız.

  Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek. Burada sizden kargonuz ve tebligatınız ile ilgili barkod bilgisi istenmektedir. Bunun için ilk olarak size verilmiş olan barkod numaranızı ve ardından da güvenlik resmindeki metni girin ve “Sorgula” butonuna basın. Böylece PTT tebligat sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız. Sorgulama işleminin sonucunda tebligatınız ile ilgili bilgileri rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

  PTT Sitesi Üzerinden PTT Tebligat Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Sistemi Üzerinden PTT Tebligat Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  PTT Tebligat Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. BÜŞRA NUR dedi ki:

   Bana gelen eski bir tebligata ulaşmam gerekti ve muhtar, muhtarlıkta evrakların kayıtlı olmadığını ve Ptt’den sorgulayabileceğimi söyledi. Ben bana gelen tebligatları nasıl öğrenebilirim?

  Sorunuzu Yazın