emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

PTT Tebligat Sorgulama ve Takibi Nasıl Yapılır ?

PTT Tebligat Sorgulama ve Takibi Nasıl Yapılır ?
PTT
20.03.2022

PTT tebligat sorgulama ve taibini yapmak artık daha kolay. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde artık birçok işlemi internet üzerinden birkaç bilgi girerek yapabilmekteyiz. Bu hem kurumlarda oluşan kuyrukların azalmasını sağlamış hem de işlerin daha kısa sürede yapılmasına olanak sağlamıştır.

İnternet üzerinden yapılan işlemlerden birisi de tebligatların sorgulanmasıdır. Biz de bu yazımızda PTT tebligat sorgulama işlemini anlatacağız. Artık değişen zaman ile kargo ve mektup gönderme her kesime yayıldı ve bu kapsamda çalışan birçok kurum açıldı.

Bu kurumlar sayesinde tebligat gönderimi ve sorgulaması da kolaylıkla yapılabilmektedir. PTT tebligat sorgulama işlemlerine geçmeden önce, tebligatın ne olduğuna ve hangi amaçlarla gönderildiğine bakalım.

PTT Tebligat Nedir?

Tebligatın kelime anlamı bildiridir. Eğer bir kişinin eline tebligat ulaşmışsa, bu gönderilen belgeden haberdar olunduğu anlamına gelmektedir. Kısacası tebligatın gönderilme sebebi resmi bir işlem hakkında bilgilendirme yapmaktır.

Mahkemeler, adliye ve savcılık tarafından gönderilen bu tebligatlar duruyu niteliğindedir. Eğer ilgili kişinin ikametgah adresi bilinmiyorsa tebligat gazete yolu ile de yapılabilir.

Her makam tebligat çıkartmak için yetkili değildir. Tebligat çıkarmaya yetkili olan merciler ise şu şekildedir:

Tebligat çıkarma konusunda halk genelde noterleri tercih etmektedir. Noter aracılığı ile tebligat göndermek daha kolay olduğundan tercih edilmektedir. Tebligat gönderdikten sonra bize kalan tebligatın durumunu kontrol etmektir. Bunu da PTT tebligat sorgulama işlemi ile kolayca yapabiliriz.

Noter üzerinden yapılan tebligatların sorgulaması PTT sitesi üzerinden yapılabilmektedir. PTT, diğer kargolar gibi tebligatlar için de ayrı bir sistem oluşturmuştur. Bu sayede PTT tebligat sorgulama işlemini kolaylıkla yapabiliriz.

Sadece PTT sitesi üzerinden değil, e-Devlet sistemi üzerinden de PTT tebligat sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Biz ilk olarak PTT sitesinden nasıl PTT tebligat sorgulaması yapıldığına bakalım.

PTT Sitesinden Tebligat Sorgulama İşlemi

Günümüzde artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet üzerinden birkaç adımda sorgulama işlemlerini yapabilmekteyiz. PTT tebligat sorgulama işlemi de bunlardan yalnızca bir tanesidir.

PTT tebligat sorgulamak için;

ptt tebligat gönderi takibi

PTT’nin resmi web sitesi üzerinden gönderi takibi “tebligat sorgulama” işlemi için, tebligatınızın barkod numarasını yukarıda ki alana girerek sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden PTT Tebligat Sorgulama İşlemi

E-devlet sistemi kurumlardaki kuyrukların azalmasının en temel sebeplerinden birisidir. Artık kurumlara gidip öğrenebileceğimiz ve yapabileceğimiz birçok işlemi birkaç adımda e-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapabilmekteyiz.

E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için ilk olarak bir e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifresini bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesinden ücret karşılığında alabilirsiniz.

Daha sonrasında sisteme bu şifrenizle ve T.C kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Bu şifrenizi kimseyle paylaşmamalısınız. Yoksa başkaları da sizin adınıza işlem yapabilir.

e-devlet üzerinden PTT tebligat sorgulama;

e-devlet tebligat sorgulama ekranı

Elinizde bulunan 13 haneli PTT barkod numarasını ekranda gösterilen “Barkod Numarası” alanına girerek e-devlet üzerinden ptt tebligat sorgulama işlemini hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

PTT Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır ?

PTT APS Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Kargo Barkod Numarası Sorgulama ve Takibi

Yorumlar

 1. Yezda dedi ki:

  Mazbata datası çıkaran merciye gönderildi ne demek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Adli ve idari bir evrağın ilgilisine ulaştırıldıktan sonra gönderen merciye ilgilisine ulaştığının bildirilmesidir.

 2. FERHAT AKMAN dedi ki:

  merhaba
  Adıma tebligat çıkmış ama 6 yıldır gelen tebligat yok muhtarlığa soruyorum. gelen evrak yok diyor ben bu evragı nasıl bula bilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tebligat çıkaran kurumdan suretini alabilirsiniz.

 3. Hatice dedi ki:

  Bankadan bana tlf la arayıp borcumu geciktirdigim için tarafıma tebligat gönderileceği söylendi ben borcumu ödedim yinede tarafıma tebligat gelirmi tarafıma tebligat gönderildiğini eve gelmeden nasıl öğrene bilirim

 4. BÜŞRA NUR dedi ki:

  Bana gelen eski bir tebligata ulaşmam gerekti ve muhtar, muhtarlıkta evrakların kayıtlı olmadığını ve Ptt’den sorgulayabileceğimi söyledi. Ben bana gelen tebligatları nasıl öğrenebilirim?