PTT

PTT Tebligat Sorgulama ve Takibi Nasıl Yapılır?

PTT tebligat sorgulama ve takibi, ptt.gov.tr adresi üzerinden yapılır. Bu sayede çeşitli kurumlardan size iletilen belgeleri kolayca teslim alabilirsiniz. Tebligat, hukuki geçerliliği olan işlemlere ilişkin bir belgedir. İşlemlerin muhatabı nezdinde geçerli olması için tebligatın ilgili tarafa verilmesi gerekir. Bu da PTT aracılığıyla yapılan bir işlemdir.

PTT tebligat sorgulama ve takibi için ptt.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Bu adres üzerinden “Gönderi Takibi” seçeneğine tıklayarak takip numarasını girmelisiniz. Takip numarasını bilmeden kimlik numaranızla sorgulama yapmak için PTT şubesine müracaat etmelisiniz.

PTT Tebligat Sorgulama Ekranı

PTT tebligat sorgulama ekranı ptt.gov.tr adresinde yer alır. Bu adreste “Gönderi Takibi” kısmı bulunur. Bu kısımdan sorgulamanızı yaparak gönderinin akıbetini öğrenebilirsiniz.

Ana ekranda yer alan “Gönderi Takibi” kısmına tıkladıktan sonra karşınıza gönderi numarasını gireceğiniz ekran gelir. Buraya tebligat zarfının üzerinde yer alan barkod numarasını girdiğinizde, gönderi bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Takip numarasını girdikten sonra karşınıza gönderici ve alıcı bilgileri çıkar. Gönderi hareketleri kısmına tıkladığınız takdirde gönderinin geçtiği aşamaları görebilirsiniz. Transfer sürecinde, dağıtımda, il içi aktarmada gibi bilgiler bu kısımda yer alır.

Transfer sürecinde şeklinde belirtilen gönderiler, henüz bulunduğunuz şehre ulaşmamıştır. Eğer il içi aktarma bilgisi varsa bunun anlamı teslimat noktasına gönderinin yönlendirildiğidir. Dağıtımda görülen gönderiler, muhatabına teslim edilmek üzere görevliye zimmetlenmiştir. 

Teslim edildi bilgisi ekranda görünüyorsa bu da gönderinizin alındığı anlamına gelir. O an için adresinizde başka birisi varsa onun tarafından da belgeniz teslim alınabilir. Bunun yanı sıra adreste kimsenin bulunmadığı durumlarda mahalle muhtarına da teslimat yapılabilir.

Adreste olmadığınız durumlarda kapınıza ihbar kâğıdı bırakılır. İhbar kâğıdında gönderinin nereye teslim edildiği belirtilir. Muhtara teslimat yapılamadığı durumlarda PTT şubesine bizzat giderek tebligatı teslim alabilirsiniz.

PTT tebligat sorgulama ekranında gönderilerin hangi saat ve tarihlerde nerede oldukları da yazar. Bu sayede ne kadar zaman sonra bulunduğunuz yere ulaşacağını da tahmin edebilirsiniz. Tebligatların bazı durumlarda hatalı adreslere bırakılması gibi durumlarnda söz konusu olabilir.

Hatalı adresten kaynaklanan teslim edilememe gibi sorunları önlemek için ilgili kurumlardan adres güncellemesi yapmalısınız. Devlet kurumları adresinizi genellikle adrese dayalı nüfus kayıt sistemi üzerinden alır. Bu nedenle gerekli güncellemeleri e-Devlet üzerinden yapmalısınız.

E-Tebligat Takibi Nasıl Yapılır?

E-Tebligat takibi ile fiziksel olarak teslim almadığınız tebligatların durumunu takip edebilirsiniz. Elektronik tebligat adı verilen bu sistemde herhangi bir belge gönderimi yapılmaz. Tüm işlemler internet üzerinden yürütülür.

PTT tebligat sorgulama ve takibini elektronik tebligatlar için de yapabilirsiniz. Elektronik tebligatların takibi için etebligat.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Elektronik tebligat sistemi kısaca UETS olarak adlandırılır.

UETS sisteminden yararlanmak için gerekli başvuruları da etebligat.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Tebligatların takibini yapmak için kullanıcı portalına kimlik numaranız ve UETS şifrenizle giriş yapmalısınız.

Eğer henüz sisteme üyeliğiniz yoksa https://www.etebligat.gov.tr/online-basvuru/ adresinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Buradan başvurunuzu e-Devlet şifreniz, elektronik ya da mobil imza üzerinden yapabilirsiniz.

Elektronik imzası olmayanların ön başvuru numarasını alarak PTT’ye giderek işlemlerini tamamlamaları gerekir. Sistem üzerinden hem gerçek kişiler hem de şirket yetkilileri kayıt oluşturabilir. Başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra kullanıcı portalı üzerinden işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

Tebligat Kâğıdı PTT ‘den Nasıl Alınır?

Tebligat kağıdının PTT’den alınması için teslimat şubesine müracaat etmeniz gereklidir. Tebligatla ilgili farklı durumlar söz konusu olabilir. Bunlardan biri tebligatın dağıtımda olmasıdır. Eğer tebligat dağıtıma çıkarıldıysa sizin şubeye gitmenize gerek kalmaz. Posta yetkilisi adresinize tebligatınızı getirir.

Tebligatın durumunu öğrenebilmeniz için barkod numarasını bilmeniz gerekir. Barkod numarası tebligat zarfının üzerinde yer alır. Bunun yanı sıra ilgili kurumdan da öğrenilebilir. Bazı durumlarda sahibine ulaştırılamayan tebligatlar, ilgili kuruma geri gönderilir. Bu durumda da barkod numarasının bilinmesi gerekir.

Tebligatların teslim tarihi bulunulan yere göre değişiklik gösterir. Eğer aynı il içerisinde bir teslimat yapılacaksa en fazla beş gün içerisinde belgeyi teslim alabilirsiniz. Resmi tatillerde, hafta sonunda, bayramlarda teslimat yapılmaz.

Farklı illere teslimat yapılacaksa en geç 7 günde süreç tamamlanır. Köylere yapılacak teslimatlarda bu süreç uzayabilir. Köylere belirli günlerde teslimat yapılır. Bu nedenle tebligatlar da bu tarihlerde gönderilir.

PTT’nin hızlı tebligat hizmeti de vardır. Bu hizmet sayesinde daha kısa sürede tebligatlar muhataplarına teslim edilir. Aynı şehirde yapılan dağıtımlar bir gün, şehirlerarası teslimatlar ise iki günde tamamlanır.

Hızlı tebligatta iadeler de kısa sürede gerçekleşir. İki gün içerisinde alınmayan tebligatlar yetkili mercilere gönderilir. İade edilen tebligatların ücreti de gönderici tarafından geri alınabilir.

PTT tebligat sorgulama ve takibi ile iade gibi durumlar yaşanmadan gönderileri teslim alabilirsiniz. Önemli bildirimleri kaçırmamak ve hukuki sorunlar yaşamamak için sorgulama ve takip işlemini mutlaka yapmalısınız.

E-Devlet Üzerinden Tebligat Sorgulama

E-Devlet üzerinden tebligat sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip adresinden yapılır.

T.C ile Tebligat Sorgulama

T.C. ile tebligat sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Shares:

6 Yorumlar

 • Yezda
  04.03.2021

  Mazbata datası çıkaran merciye gönderildi ne demek

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   05.03.2021

   Merhaba,

   Adli ve idari bir evrağın ilgilisine ulaştırıldıktan sonra gönderen merciye ilgilisine ulaştığının bildirilmesidir.

 • FERHAT AKMAN
  08.02.2021

  merhaba
  Adıma tebligat çıkmış ama 6 yıldır gelen tebligat yok muhtarlığa soruyorum. gelen evrak yok diyor ben bu evragı nasıl bula bilirim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.02.2021

   Merhaba,

   Tebligat çıkaran kurumdan suretini alabilirsiniz.

 • Hatice
  13.09.2019

  Bankadan bana tlf la arayıp borcumu geciktirdigim için tarafıma tebligat gönderileceği söylendi ben borcumu ödedim yinede tarafıma tebligat gelirmi tarafıma tebligat gönderildiğini eve gelmeden nasıl öğrene bilirim

  Cevapla
 • BÜŞRA NUR
  27.04.2018

  Bana gelen eski bir tebligata ulaşmam gerekti ve muhtar, muhtarlıkta evrakların kayıtlı olmadığını ve Ptt’den sorgulayabileceğimi söyledi. Ben bana gelen tebligatları nasıl öğrenebilirim?

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir