PTT

PTT Personel Memur Alımı İş İlanları ve İş Başvurusu

Ülkemizde faaliyet gösteren devlet kurumları personel ihtiyacını karşılamak için zaman zaman duyurular yapmaktadır. Bu duyurulardan bir tanesi geçtiğimiz günlerde ülkemizin stratejik kurumlarından PTT tarafından yayınlanmıştır. Özellikle işsiz gençlerin ilgisini çeken ilan sonrasında başvuru yapacak olan adaylar belli bir heyecan yaşarken bazı soruların da cevabını aramaktadırlar. PTT personel memur alımı iş ilanları içerisindeki detaylar nelerdir? Kimler başvuru yapacak? Başvurular ne zaman başlıyor? Kaç personelin alınması bekleniyor? Alınacak personeller hangi pozisyonlarda görev yapacaklar? Bunlar ve benzer soruların cevapları sürekli olarak merak edilmektedir. Bu yazımızda bahsedilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Böylelikle de başvuru yaparken daha bilinçli olarak hareket etme imkanına kavuşursunuz.


PTT İş Başvurusu ve Başvuru Yapan Kişi Sayısı

PTT iş başvurusu yapacak kişiler için bir takım ayrıntılar belli oldu. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi PTT personel eksiğini kapatabilmek için personel alım duyurusu yaptı. Bu duyuruda farklı pozisyonlara yaklaşık 5000 kişi alınacağı duyuruldu. Bu aşamadan hemen sonra ise başvuru süreci başladı. 14 Mayıs’ta başlayan başvuru sürecine çok yoğun bir ilgi oldu ve 5000 kişilik için kadro için yapılan başvuru sayısı 100 bini geçti. Dolayısıyla yapılacak olan eleme sürecini ve bu kadrolara kimin atanacağını herkes çok büyük bir heyecanla beklemektedir. Sürecin sonunda şanslı 5000 kişi sevinecek iken kazanamayanlar ise mecburen üzüleceklerdir.

PTT Personel Alım Duyuruları İçin TIKLAYINIZ

PTT memur alımı ilanında kuruma 5000 personel alınacağı açıklanmıştır. Bu personeller kurumun merkez ve taşra teşkilatındaki eksiklikleri gidererek kurumun çok daha etkili bir şekilde hizmet vermesini sağlayacaktır. Buna bağlı olarak 5000 kişilik kadro farklı pozisyonlara dağıtılmış ve eksiklerin böylece etkili bir şekilde giderilmesi hedeflenmektedir. Kuruma girmeye hak kazanan kişilere 5510 sayılı kanunun 4.maddesinin birinci fıkrasının A bendi gereğince sigorta da yapılacak ve sigorta primleri yatırılacaktır. PTT tarafından yapılan duyuruda kadroların pozisyonlarına dair bilgi de bulunmaktadır. Söz konusu bilgiye göre kuruma 2625 Gişe ve Büro Görevlisi, 20 Mimar, 250 Uzman Yardımcısı, 1623 Postacı, 200 Mühendis, 82 Avukat, 200 Tekniker alınacaktır. Böylece toplamda 5 bin kişi kuruma alınmış olacaktır.

PTT Memur Alımı Başvuru Şartları

PTT iş ilanları için başvuru yapabilmek için adayların bir takım şartları sağlaması istenmektedir. Bu şartların sağlanmaması durumunda yapılan başvurular doğrudan reddedilecektir. Bundan dolayı adayların öncelikle şartları güzel bir şekilde okuması ve bunlara kendisinin uyup uymadığını değerlendirmesi gerekmektedir. İstenen başvuru şartlarından bazıları şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak.
 • Kamu haklarından herhangi bir nedenden dolayı mahrum bırakılmış olmamak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Başvuru tarihi itibari ile 1984 ya da sonrasında doğmuş olmak.
 • Herhangi bir suçtan dolayı ceza almamış olmak (Adli sicili temiz olmak).
 • Askerlik görevini tamamlamış ya da tecil ettirmiş olmak.
 • Başvuru yaptığı görevi yerine getirmesine engel bir sağlık sorunu olmamak.
 • Yapılacak olan detaylı güvenlik soruşturması ve arşiv taramasından olumlu sonuç almak.

PTT personel memur alımı iş ilanları için başvuru yapacak olan kişilerin yukarıda belirtilen şartların tamamını sağlaması gerekmektedir. Bunların dışında başvuru yapılacak olan kadrolara bağlı olarak bir takım özel şartların da sağlanması istenmektedir. Bununla ilgili ayrıntılı detaylar PTT tarafından yayınlanmıştır. Yayınlanan liste incelenerek istenen özel şartlar görülebilir. Adaylar başvurularını bağlı bulundukları ile yapmak durumundadır. Birden fazla ile yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır. Bu ve benzer hususlara dikkat ederek başvuruların yapılması adayların ileride başvuru ile ilgili bir olumsuzluk yaşamamalarına neden olacaktır.

PTT Emekli Kredi Başvurusu

PTT Tebligat Sorgulama

PTT Gönderi Takip Sorgulama

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Merhaba,

   Bipolar bozukluk rahatsızlığından dolayı devlet memuru olmanızda bir sakınca yok.

 1. Merhaba kariyer.net den ilanlara baktım 3 ilan var ve hepsinde mezuniyet şartı mühendislik isteniyor hem mühendislik hemde lise mezunu dahi başvurabilir olarak açıklama yapılması fazla çelişkili ben turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü lisans mezunuyum bende başvuru yapabiliyo muyum

  1. Merhaba,

   PTT alımlarında başvurulacak işlere göre mezuniyet şartları da değişmektedir. Genel bir yazı olarak bilginize sunulmuştur.

 2. Merhaba 1983 Haziran doğumluyum. 7 senedir özel sektör çalışanıyım, 1984 ve sonrası kriteri esnetilebiliyor mu? Farklı bir çözüm öneriniz var mı?

 3. Herhangi bir mezuniyet şartı varmı. Ben 20 yaşındayım lisem 2019 da bitiyor açık lise okuyorum. Benim gibi kişilere alım olur mu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı