ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Primleri Eksik Olanlara Kısmi Emeklilik Gelebilir! 3600 Günle Kısmi Emeklilik ve Staj Detayları

Primleri Eksik Olanlara Kısmi Emeklilik Gelebilir! 3600 Günle Kısmi Emeklilik ve Staj Detayları
14.02.2023

EYT ile emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaşın gözü kulağı Meclis’ten gelecek habere çevrildi. Meclis çalışmalarına Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde acı bir tabloya neden olan deprem felaketi sonrasında ara verilmişti. Normalde önceki hafta Meclis Genel Kurulu’na gelecek çalışma bu vesileyle bir süre daha ertelenmiş oldu.

21 Şubat’ta Meclis’in açılacağının ifade edilmesinin ardından EYT bekleyen çok sayıda kişi Meclis’te ilk gündeme gelecek konulardan biri olan EYT hakkında yeni detayları da araştırmaya başladılar. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, büyük bir yıkıma neden olan deprem sonrasında Meclis’in 21 Şubat’ta açılacağını ifade etmişti.

PRİMLERİ EKSİK OLANLARA KISMİ EMEKLİLİK GELEBİLİR!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda yapılan yasal çalışmada sona gelindi. Meclis’ten gelecek habere odaklanan milyonlarca kişi EYT’nin kapsamını ve yeni formülleri de merak ediyor. 8 Eylül 1999 öncesine EYT ile kısmi emeklik dahil tam anlamıyla dönüş olursa çok daha düşük yaşlarda 3600 ve 5400 gün ile emeklilik fırsatı doğabileceği ifade ediliyor.

EYT kapsamında bulunan kişilerin yaşı ilerlemesine rağmen primlerini tamamlama imkanı bulunmuyor. Bu kişiler için kısmi emeklilik, diğer bir ifadeyle yaştan emeklilik seçenekleri uygulanabileceği aktarılıyor.

DÜŞÜK PRİMLE YAŞTAN EMEKLİ NASIL OLUNUR?

Düşük pirimle yaştan emeklilik konusunda da önemli detaylar ortaya çıktı. Bu kapsamda belirli süre çalışarak prim biriktirmiş ve daha sonra iş hayatına ara vermek zorunda kalmış kişiler için kısmi emeklilik uygulanabilecek. EYT yasasında eğer kısmi emeklilik şartları 1999 öncesine çekilirse primini doldurmayanlar 3600 günle kısmi emeklilik hakkından yararlanabilecekleri ifade ediliyor.

Pension calculation concept, old hands counting finances on a home calculator ,

KISMİ EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

EYT’lilerin kısmi emeklilikten yararlanması için 3 temel şartın olduğu aktarılıyor. Mevcut uygulamada ise kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaş şatı var. EYT ile bu şartların değişmesi muhtemel görülüyor. 3600 gün primi tamamlamak, 15 yıl sigortalılık süresinin dolması ve kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşın doldurulması aranan 3 temel şart arasında sayılıyor.  

Yorumlar

  1. Ersin dedi ki:

    Ben 4553 birim var sigorta girişi 2004 ben zaman emekli olabilirim 17 sigortalim yaş 36