• Prim Öğrenme

  Türkiye’de sektöre göre farklılık gösteren, iş hayatında aktif olarak görev alan milyonlarca insan bulunmaktadır. Çalışan bireyler iş hayatında uzun bir süre aktif olarak yer aldıktan sonra kendi istekleriyle ya da bağlı oldukları sosyal güvencenin emeklilik şartlarının tümünü sağladıklarında iş hayatında pasif olarak yer alırlar, yani iş hayatından tamamen çekilirler. Bu koşulları sağlayan bireylere emekli denir. İnsanların emekli olabilmeleri için, bağlı oldukları sosyal güvence kurumunun bazı şartlarına sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartlar sigortalılık süresi, sigorta prim ödemesi gün sayısı ve yaş şartına bağlı olarak sosyal güvence çeşidine göre farklılık göstermektedir. Yani sizin bağlı olduğunuz sosyal güvencenin emekli olmanız için istediği şartlar başka bir sosyal güvencenin şartlarından ya da sayısal verilerinden daha farklı olabilir. Her sosyal güvencenin yasalarla belirlenen farklı şartları vardır. Emekli olduğunuz zaman bağlı olduğunuz sosyal güvence kurumu tarafından size bir emeklilik aylığı bağlanır, emeklilik aylığı iş hayatından aktif durumdayken ödemiş olduğunuz sigorta primine göre belirlenmektedir. Bağlı olduğunuz sosyal güvencenizin tek hizmeti emekli aylığı değildir, aynı zamanda devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olma hakkına sahip olursunuz, özel sağlık kuruluşlarında ekstra bir ödeme ile muayene olabilirsiniz. Prim öğrenme işlemi ile öğrenebileceğiniz prim ödeme gün sayısı, yaş kriteri birbirinden çok farklıdır, hatta emekli olmak isteyen sigortalı çalışanın cinsiyetine göre de emeklilik şartları değişmektedir. SGK’nın sigortalı tüm bireylere sunduğu hizmetlerden biri prim sorgulama hizmetidir.


  Emekli olmak sosyal devletin belirlediği çalışma hayatından çekilme yaşına geldiğinizde, çalışmaya başladığınız tarihten şu ana kadar olan sigorta prim ödemelerinizin eksiksiz ve tamamının yatırılmış olması durumunda, gerekli çalışma süresini doldurduysanız, sosyal devletin sizi emekli olarak belirlemesi durumudur. Şu durumda sigorta primleriniz ne kadar erken yaşta başlarsa, belirtilen süreyi tamamlamanın o kadar erken olur ve siz daha erken emekli olabilirsiniz. Emekli olabilmeniz için sigortalılık süresi, prim sorgulama hizmeti ile öğrenebileceğiniz ödenen prim gün sayısı ve yaş gibi birtakım şartların sağlanması talep edilmektedir. SGK’nın bir hizmeti olan prim sorgulama hizmeti ile ödenen prim gün sayınıza kolayca ulaşabilirsiniz.

  SGK Prim Öğrenme Nasıl Yapılır?

  SGK prim öğrenme işlemi ve gerçekleştirmek istediğiniz diğer işlemler için, SGK ile ilgili tüm sorgulamalar, 01.11.2014 tarihinden itibaren kişisel bilgilerin korunması amacıyla e-Devlet aracılığı ile internet üzerinden, size özel olan şifreniz ile giriş yapabileceğiniz sistemi kullanabileceksiniz.

  SGK’ya bağlı prim sorgulama ve diğer SSK ile ilgili diğer işlemlerinizi e-Devlet aracılığı ile internet üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden e-Devlet sistemi ile yapacağınız prim sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için PTT’ye giderek, sisteme giriş yapabilmeniz için size özel olarak belirlenen şifreye ihtiyacınız vardır. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için şifrenizi T.C. kimliğinizle birlikte size en yakın PTT şubelerinden birine başvurmanız gerekmektedir. Şifrenizi PTT aracılığı ile temin ettikten sonra prim sorgulama işleminizle ilgili sayfaya ulaştıktan sonra, prim sorgulama sayfanız aracılığıyla sigortanızın yatırıp yatırılmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. İşe başladığınız tarihten itibaren şu ana kadar ödenmiş olan tüm sigorta primlerinizi öğrenebilir ve istediğiniz hesaplamayı prim öğrenme sistemi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda ilk işe başladığınız tarihi ve işten ayrıldığınız tarihi kolayca öğrenebilirsiniz.

  Prim Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

  SGK’nın yapılandırmış olduğu sisteme prim öğrenme işlemi amacıyla, giriş yapabilmeniz için, ilk olarak SSK’nın web sitesini açmanız gerekiyor, yazımızın sonunda yer alan linke tıkladığınızda SSK’nın web sitesine kolayca ulaşabilirsiniz. Ardından ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklamanız gerekiyor.

  Sponsorlu Bağlantılar


  1

  Açılan yeni sayfada T.C. kimlik numaranızı ve PTT aracılığı ile elde ettiğiniz e-Devlet şifrenizi sisteme aktardıktan sonra ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız.

  24

  Açılacak yeni sayfada sizin prim öğrenme konusuna ait bilgiler yer alacak ve işleminizle ilgili her türlü bilgiye bu sayfadan kolayca ulaşabilirsiniz.

  Prim Öğrenme 4A İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  Prim Öğrenme 4B İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  Prim Öğrenme 4C İşlemi İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Prim Öğrenme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın