emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Polis Akademisi POMEM Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Polis Akademisi POMEM Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Kimi zaman beyaz bir şapka ve kemerli olarak yolun kenarında gördüğümüz, üzerinde Yunus yazılı bir motorun üzerinde oradan oraya giden, mahallemizin güvenliğinden sorumlu olan, bir olay olduğunda ilk olay yerine giden, başımız her derde girdiğinde ilk çağıracağımız güvenlik teşkilatımız polislerimiz. Bellerindeki silahları, üzerindeki kıyafetleri ile çoğumuzun gözde mesleğidir. Peki, bu mesleğe girmek için ne yapmamız gerekmektedir? Nasıl polis olabiliriz? Liseden sonra girdiğimiz üniversite sınavlarından polis okullarına girmek için alacağımız yeterli puandan sonra, polis okulları tarafından açılan yazılı ve sözlü sınavlarda da başarılı olan adaylar 2 yıllık polis okuluna girmeye hak kazanmış olmaktadırlar. Bu okullara giren polis adayları 2 yıllık eğitimlerini tamamladıktan sonra atamaları yapılarak göreve başlamaktadır. Bu okullara Polis Meslek Yüksek Okulu kısaca PMYO denilmektedir. Bu okullara sadece lise mezunları girmektedir. Polis ihtiyacını karşılamak üzere üniversite mezunlarının da bu imkândan sahip olmak amacıyla 2005 yılından itibaren Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) açılmıştır. POMEM Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? Bunlara bakalım

Polis Olmak  

POMEM Nedir? Başvuru şartları nelerdir? Polis Meslek Yüksek Okullarından mezun olan polislerin ihtiyacı karşılamadığı görülmesi üzerine 2005 yılında yürürlüğe konulan madde ile Polis Meslek Eğitim Merkezleri açılarak üniversite mezunlarının polis olma yolu açılmıştır. Üniversite mezunu olan adayların KPSS sınavına girdikten sonra alacakları 60 ve yukarı üzeri puan aldıkları zaman başvuru hakları bulunmaktadır. POMEM olarak adlandırılan ve daha öncelerde 7 ilimizde bulunan şuan sayısı artırılan okullarda 6 ay alacakları eğitimin ardından çeşitli illere atamaları yapılarak görevlerine başlamaktadırlar. POMEM’e girmeye hak kazanan polis adayları 6 aylık eğitim süreçlerinde polis mesleğine ait hukuk, silah eğitimi, disiplin ve resmi yazışmalarla ilgili dersler görmektedirler. Eğitimini başarı ile tamamlayan polis adayları okulunun bitimine yakın yemin töreni yapmaktadırlar. Görev yerleri ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaç olarak belirlediği iller arasından kura yöntemi ile görev yapacakları ili belirlemektedirler. Okulunu birincilikle bitiren adaylar kuraya katılmayarak gitmek istedikleri ili kendileri belirlemektedir.

POMEM Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? KPSS’den yeterli puanı alan üniversite mezunu erkek ve kadın adayların başvuru yapmaları için puandan başka bazı şartlarının uyması da gerekmektedir. POMEM’e girmek isteyen erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almaması gerekmektedir. Ayrıca erkek adaylarda boyun 167 cm’den kısa olmaması, boy ile kilo endeksinin orantılı olması gerekmektedir. Vücudunda da belirgin bir izin veya yaranın bulunmaması gerekmektedir. Bayan adaylar için ise 162 cm olması gerekmektedir. Erkek adayların askerlikle ilişkilerinin bulunmaması gerekmektedir. Yapılan son değişiklikle askerliğini yapmamış polis adayları 10 yıllık görev yaptıklarında askerlikten muaf tutulmaktadırlar. Başvuru aranan şartlar arasında adayların herhangi bir adli işlem görmemeleri, alkol veya uyuşturucu tedavisi kullanmamaları, silahlı görev yapmaya engellerinin bulunmaması, herhangi bir siyasi parti üyeliğinin olmaması, sağlık yönünden bir sıkıntısının olmaması gerekmektedir. Ayrıca sınavlara katılması için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan sınav ücretinin yatırılması gerekmektedir.

POMEM Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? Müracaat eden polis adayları öncelikle müracaat ettikleri ilde oluşturulan il komisyonunda mülakata katılmaları gerekmektedir. Mülakatla birlikte ön sağlığa da bakılmaktadır. Burada vücutta bulunan iz ve yaralar kontrol edilmektedir. Bu mülakattan başarılı ile geçen adayları fiziki mülakat beklemektedir. Her sene 10 bin polis alımı yapan POMEM okullarında ilk etapta 5 bin kişi okula giderek, diğer 5 bin kişi ilk grubun mezun olduktan sonra okula başlamaktadır. İlk 5 bin kişinin içerisinde yer almak için hem KPSS puanınızın yüksek olması hem de fiziki mülakat sürenizin kısa olması gerekmektedir. Fiziki mülakata giren adayları bir parkur beklemektedir. Zamanla yarışılan bu parkur 29 metre uzunluğunda bulunup, 7 etap bulunmaktadır. Başlangıçta jimnastik tahta üzerinden atlamakla başlamaktadır. Sırası ile lastiklerin içinden geçerek, ağırlık taşıma parkurundan sağlık topuna dokunarak, takla atma parkuruna geçiş yapılır. Slalom koşu ve engelli atlamanın ardından bitiş noktasına ulaşılmaktadır. Burada amaç bu parkuru en kısa zamanda tamamlamaktır. POMEM Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? Devam edelim.

Mesleğe İlk Adımlar

POMEM Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? Mülakatta, fiziki ve sağlıkta başarılı olan polis adayları artık sonuçların açıklanmasını beklemektedir. Sonuçların açıklanması ile birlikte ilk grupta yer alan polis adayları kendilerine belirtilen polis okullarına giderek gerekli kayıt işlemlerini yaptırırlar. Yemek ve konaklama polis okulu tarafından temin edilen adaylar 6 aylık eğitim ve öğretime başlamış olurlar. Çeşitli eğitimlerin yanı sıra okullarda ihtiyaçları olan berber, internet kafe, bilardo salonları bulunmaktadır. Okulda bulunduğu 6 ay içerisinde okul kurallarına riayet ederek herhangi bir disiplin cezası almayan ve gördüğü derslerden başarılı olarak mezun olmayı hak kazanan adaylar yemin töreninden ve kura çekilişinden sonra 15 günlük meyil müddetinin ardından görev yapacağı ile gitmeleri gerekmektedir. Eğer ki okuduğu şehre kurmasının çıkması sonucunda 24 saat sonra göreve başlaması gerekmektedir.

POMEM Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? 6 aylık eğitimin sonrasında mesleğine giriş yapan polis adayları bir yıllık adaylık döneminden sonra asaletinin tasdik edilmesiyle asli polis olma hakkı kazanmış olurlar. Zor mesleği tercih eden polislerimiz çalışma şartları ve görev sürelerinin uzunluğu ile dert yanmaktadırlar. Üniversite mezunlarına yeni iş alanı olarak görülen POMEM’ler sayesinde polislerimizin eğitim kalitesi daha da yükselmiş, olaylara bakış açısı değişerek suç olayların aydınlatılması bu sayede artmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.