• Parasız Yatılılık ve Bursluluk Puanı Hesaplama/ PYBS Puan Hesaplama


  Bu yazımızda size her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen PYBS yani Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk sınavı hakkında merak ettiğiniz her şeyi anlatacağız.


  PYBS Nedir?

  Milli Eğitim Bakanlığı  (MEB) tarafından düzenlenen ve her sene yapılan , 5. , 6. , 7. , 9. , 10. ve 11. sınıflara yönelik olarak yapılan PYBS uzun haliyle Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavıdır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan sınav, maddi durumu yeterli ya da iyi olmayan öğrencilere burs ve ücretsiz yatılı eğitim şansı veren bir sınavdır.

  Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavına (PYBS) 2016 yılında, 913 bin 727 öğrenci başvuruda bulundu. Ülke genelinde 812 farklı sınav merkezinde gerçekleştirilen sınava katılan öğrenciler, sınavda başarılı olabilmek ve bursu kazanabilmek için 120 dakika ter döktü.

  Devlet Parasız  Yatılı ve Bursluluk Sınavına Nasıl Başvurabilirim? Şartları Nelerdir?

  Binlerce öğrencinin ter döktüğü Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavına nasıl başvuru yapabileceğini ve şartlarını aşağıda tek tek açıkladık.

  1- Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak

  Sponsorlu Bağlantılar


  2- Kanunla belirlenen kayıt şartlarına uymak.

  3- Uzun süre sağlık tedavisi aldığını sağlık raporu ile kanıtlayanlar hariç, okudukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak.

  4- Orta öğretim kurumlarında, sınavın olduğu ders senesinde okul değiştirme veya daha büyük bir ceza kaydının olmaması

  5-  Maddi durumunuzun yetersiz olması (Bunun için bursa başvuran kişinin sınava gireceği senenin bir önceki senesinde ailesinin yıllık gelir toplamından kişi başına düşen net miktarın sınava girdiği Malî Yılı için tespit edilen, 2016 için bu oran 7.529,40 TL (yedi bin beş yüz yirmi dokuz Lira 40 Kuruş)’u geçmemesi gerekir. Bu rakamı geçen gelirler, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile  5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yer alanlar hariç hangi kontenjan grubunda yer alırsa alsın PYBS başvuruları reddedilecektir.

  Aile gelirinin tespitinde ailenin öğrencinin sınava gireceği yıldan bir önceki yılda elde ettiği tüm gelirleri esas sayılacaktır.

  Maddi durumunun yetersiz olduğunu belirten “İlköğretim ve Orta öğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği’nde yer alan sınava girecek Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” bu açıklamaya esas olan gelirin belirlenmesinde;

  Aile bireyleri(Veli Ve Eşi) çalışıyorsa, aile bireyleri bütün yıllık gelir düzeyini gösteren vergi dairesi, muhasebe biriminden alınacak sınava girilecek yıldan bir önceki yıla ait 12 aylık toplam gelirlerini gösteren evrak,

  Aile bireyleri(Veli Ve Eşi) çalışıyorsa, bakmakla zorunlu olduğu anne ve ya babası ile ilgili tedavi yardım belgesi, var ise bakmakla zorunlu olduğu diğer kişilerin ilgili mahkeme kararının tasdikli kopyası,

  Aile üyelerinin T.C. kimlik numaraları eklemekle belgelendirilmesi gerekir.

  Başvurunuzu Okul Müdürlüklerinde yetkili kişiyle beraber aşağıda verilen link üzerinden yada E-okul sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

  PYBS Başvurusu için TIKLAYINIZ!

  PYBS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

  Sınava başvuran öğrenciler sınav gerçekleştikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav sonuçlarını açıklamasını beklerler. Ancak öğrenciler kendi puanlarını kendileri hesaplamayı fazla arzularlar. Bu anlamda sınav kapsamında oluşacak netlerden yola çıkarak ortalama bir puanı hesaplamak mümkündür. Ancak bu puan hesaplama işlemi resmi bir kurum tarafından hizmete koyulmasa da internet sistemi üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür.
  tıkla sorunu sor

  Parasız Yatılılık ve Bursluluk Puanı Hesaplama/ PYBS Puan Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın