Emeklilik

Pandemi Süresinde Emekli Olmak İsteyenlerin Emeklilikleri Uzuyor

Emekli olmak isteyenler için koronavirüs salgını neticesinde olumsuz haber geldi. Salgın sonrasında kısa çalışma ödeneğinin ve nakdi ücret desteğinden yararlanarak emekli olmak isteyenler için emeklilik süresi uzuyor. 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği ya da nakdi ücret desteği almış çalışanların emekli olabilmeleri için 60 gün daha çalışmaları gerekiyor.

60 Gün Daha Çalışmak Gerekiyor

Tüm dünyayı etkileyen koronvirüs salgını nedeniyle kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden yararlanan çalışanların primleri yatırılmıyor. Primleri yatırılmadığı için de halihazırdaki iş kanunu prim ödenmeyen günler için borçlanma imkânı da sağlamıyor. Bu durumda ise emekli olmak isteyenlerin ve bu desteklerden yararlanmış olan kimselerin eksik prim günlerini çalışarak kapatması gerekiyor.

Mart ayının sonlarında çalışanları ve işverenleri desteklemek amacıyla verilmeye başlanan kısa çalışma ödeneğinin süresi 3 ay olmakla birlikte Haziran sonunda bitmişti. Fakat salgının devam etmesi yüzünden bu süre öncelikle Temmuz ayına, daha sonra da Ağustos ayına kadar uzatıldı. Bu bakımdan toplamda beş aydır işletmeler, işyerleri kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyorlar ve bu tür işyerlerinde çalışanlar için de beş aydır işsizlik sigortası fonundan ödemeler yapılıyor. Yine benzeri bir durum da ücretsiz olarak izne ayrılmak durumunda kalanlara ödenmekte olan nakdi ücret desteği için de söz konusu. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan kişi sayısı 3,5 milyonu geçiyor ve nakdi ücret desteğinden yararlananların sayısı da 1,7 milyonu geçiyor. Bu durumda toplamda 5,2 milyon kişinin emeklilik konusunda da daha fazla çalışması gerekiyor.

Primler Eksik Yatırıldı

Salgın döneminde çalışanların emeklilik döneminde merak ettikleri konuların başında ise kısa çalışma ödeneği süresince emeklilik primlerinin yatırılmadı ve bu durumda emeklilik sürelerinin uzayıp uzamayacağı geliyor. Aynı şekilde çalışanlar yatırılmayan prim günleri için borçlanmanın yapılıp yapılmayacağını da merak ediyorlar.

Her iki tarafın da haklı olduğu bu durumda, emeklilik primleri ya da malullük, yaşlılık ve ölüm primleri yatırılmıyor. Salgın döneminde bazı işyerlerinin faaliyetlerini tamamen durdurması sonucunda çalışanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaları, faal olarak çalışmadıkları için prim günü olarak sayılmıyor. Kimi işyerlerinde ise kısa çalışma ödeneğinin alınması gerekçesiyle işverenler çalışma sürelerini ya da çalışanların sürelerini en az üçte bir oranında azalttılar ve böylece bir aylık süre içinde çalışılmayan günler için çalışma ödeneği almaya başladılar. Çalışılan günler için çalışanlara ücret hesaplaması yapıldı ancak bu durumda aylık çalışma saatleri tamamlanmadığı için primler yatırılmadı.

Bu konuda örnek verilecek olursa, bir işyeri kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için çalışma saatlerini azaltmışsa ve 30 gün kapsamında sadece toplamda 10 günlük bir sürede çalışma yapılmışsa, çalışanlar için 20 günün ücreti kısa çalışma ödeneğinden alındı, kalan 10 gün için de kendileri ücret verdiler. Primin yatırılması da sadece işverenin ücretini ödediği günlere, buradaki örneğe göre 10 gün için yapıldı. Bu ise çalışanın 20 günlük priminin yatırılmadığı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla 3 aydır bu durumda olan çalışanlar için 60 günlük prim eksiği oluşmaktadır. Aynı durum nakdi ücret desteği alanlar için de geçerli.

Yatırılmayan Prim Günleri Sonradan Yatırılmalı

Bu durumda ise henüz konuyla ilgili bir düzenleme çıkarılmazsa, emekli olmak isteyenler prim sayılarını doldurmak için eksik olan prim günleri kadar emekli olabilmek için fazladan çalışmak durumunda kalacaklar. Aynı zamanda bu durum çalışanın emekli olma süresini uzattığı gibi çalışanın eş, çocuk gibi hak sahiplerini de etkileyebilmektedir. İş kanunun değişmemesi halinde borçlanma da mümkün olmadığı için halihazırda salgın dönemindeki haklardan yararlananlar emekli olmak için daha fazla çalışacaklar.

Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Nasıl Etkiler?

Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emeklilik İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu