emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Pandemi Sürecinde Hizmet Borçlanması Mümkün mü?

Pandemi Sürecinde Hizmet Borçlanması Mümkün mü?

Yeni tip koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi özellikle ekonomi yaşamında da önemli gelişmelerin yaşanmasına neden oldu. Pandemi süreci kapsamında çalışma yaşamında çalışan ve işverenlerin hak kayıplarını en aza indirgemek için yasal düzenlemeler bu kapsamda yapıldı. Ücretsiz izin döneminde ise SGK’ya bildirilen prim gün sayılarının nasıl olduğu en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Ücretsiz İzinde SGK Hizmet Borçlanması Söz Konusu mu?

Sigortalı olarak çalışanlar için kısa çalışma ödeneği ve salgın ücret desteği konularında düzenlemeler yapılmasına karşılık, özellikle pek çok sigortalı çalışan bu dönemin emeklilik süreçlerine nasıl yansıyacağını bilmemektedir. Ücretsiz izin döneminde sigortalı çalışanlar için SGK’ya bildirilmesi gereken prim ödeme gün sayıları ve emeklilik için zorunlu olan diğer uzun vadeli sigorta kollarının primleri yatırılmamaktadır. Bu durumda pandemi kapsamında ücretsiz izin ya da yarım çalışma kapsamında olanların emeklilik süreçlerinin ne olacağı da merak edilmektedir.

Halihazırdaki çıkarılan yasalara göre kısa çalışma ödeneğinde iyileştirmeler söz konusu olmuştur; bu kapsamda kısa çalışma ödeneği kapsamında 120 gün kuralı 60 güne, 600 gün kuralı da 450 güne indirilmiş ve kısa çalışma ödeneğine hakkı olmayan sigorta kapsamında olanların da pandemi ücret desteğinden yararlanarak iş hallerinin korunması amaçlanmıştır.

Hem kısa çalışma ödeneği hem de pandemi ücret desteği alan kimseler işverenlerinin belirledikleri günlerin ya da sürelerinin dışında çalışamadıkları için alacakları ödenek ve destek süreleri boyunca da haklarında uzun vadeli sigorta kolları primleri yatırılamamaktadır. Haliyle bu durumda sigortalıların ay içindeki prim ödeme gün sayıları da 30 günden az görünmektedir.

5510 sayılı yasa kapsamında çalışanların hizmet borçlanması yapabilecekleri süreler salgın döneminden önceki normal çalışma hayatlarındaki süreler ile sınırlı tutulmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet borçlanması olarak dahil edilecek süreler içerisinde pandemi süresi boyunca kısa çalışma ödeneğinin alınması ya da pandemi döneminde kullanılan ücretsiz izin gün süreleri borçlanma olarak tanınmamaktadır.

Başka bir deyişle pandemi süresi boyunca kullanılmış olan ücretsiz izin ya da kısa çalışma ödenekleri çalışanların sigortalarının yatmadığını göstermekte ve daha sonraya borçlanma sağlamadığı için de emeklilik dönemlerinin uzamasına neden olacaktır.

Pandemi Süreci Hizmet Borçlanmasına Dahil Edilecek mi?

Pandemi sürecinin hizmet borçlanmasına dahil edilmesi ile ilgili halihazırda bir tasarı ya da çalışma bulunmuyor. Şimdilik sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler; yurt dışı borçlanması, doğum borçlanması ve askerlik borçlanması olarak biliniyor.

Yurt dışı borçlanması, kişilerin yurtdışında yaşadıkları – çalıştıkları süreleri Türkiye’deki kurumlar tarafından geçerlilik kabul ederek ödemelerine olanak tanıyor. Böylece yurtdışında belirli bir süre çalışıldığında bu süreler toplu ödeme ile birlikte kapanabiliyor. Aynı şekilde doğum yapan kadınların da doğum süreleri için tanımlanan süreç kapsamında emeklilik yaşlarından ilgili süreler düşülüyor. Askerlik kapsamında olanlar için de yine askerde geçirdikleri süre boyunca (bedelliler hariç) askerlik borçlanması yapılabiliyor.

Bunun yanında kanunda son yapılan değişikliklerde doktora ya da uzmanlık öğrenim süreleri, sigortalı olmadan yapılan avukatlık stajı, sigortalı olunduğu halde tutukluluk ya da gözaltında geçen süreler için de borçlanma imkânı getirilmiştir.

Pandemi yüzünden pek çok çalışan etkilenmesinden ötürü bu noktanın hizmet borçlanmasına dahil edilmemesi halinde çalışanların tamamı emeklilik süreleri için mağduriyet yaşayacaktır. Hizmet borçlanmasında bulunan maddelerin yanına pandemi sürecindeki yatırılamayan prim tutarlarının da girmesi büyük bir kolaylık ve avantaj sunacaktır.

Ayrıca süreçle ilgili çalışanların dikkat etmesi gereken bir diğer konuda bu alanda işverenlerin daha düşük prim ödemek için aylık bazda aldığı kararlar oluyor. Örneğin ay sonuna doğru tekrar çalışmaya başlayan çalışanlar için o ayı tamamen bitmiş göstererek, bir dahaki aydan sigorta başlangıcı yapılmasına dikkat edilmelidir.

SGK, SSK, Bağkur Emeklilik Maaşı (Aylığı) Bilgisi Sorgulama

Evde Bakım Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

TC İle SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.