Özürlü Emeklilik Şartları | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • Özürlü Emeklilik Şartları  Özürlü Emeklilik Şartları

  Özürlülük durumu doğuştan, genetik olan ya da sonraki zamanlarda çeşitli sebeplerle zihinsel, ruhsal, bedensel ve sosyal yeteneklerini kişinin belirli derecelerde kaybetmesi sonucunda sosyal hayata uyum sağlama, uyum süreci ve günlük fizyolojik ihtiyaçlarını karşılama güçlüklerine sahip olan ve aynı zamanda günlük bakım, danışmanlık, korunma ve destek hizmetlerinin çoğuna ihtiyaç duyan kişi olarak sosyal devlet tanımlamıştır.

  Sigortalı çalışan bireylerin emeklilik hakkına sahip olabilmeleri için üç şartı sağlamaları gerekmektedir. Bunlar; sigortalı çalışan kişinin prim ödemesi süresi, sigortalı çalışan kişinin sigortalılık süresi ve yasaların belirlediği yaşı doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak özürlü kategorisinde yer alan bireylerin emekli olabilmesi için özürlü emeklilik şartlarına sahip olması gerekmektedir. Özürlü emeklilik şartları, normal emeklilik hakkı için olması gereken şartlardan olan yaş şartı aranmamaktadır. Aynı zamanda prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süreleri de daha basit bir şekilde yasalarca belirlenmiştir.

  Yeni Kanun Tasarında Yer Alan Özürlü Emeklilik Şartları

  1 Ekim 2008 tarihinde Türkiye’de özürlü emekliliği ile ilgili yasa tasarısı 5510 sayılı kanunun 28’inci maddesi TBMM tarafından oy çoğunluğuyla kabul edildi ve resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girdi. Özürlülük kategorisinde yer alan özürlü olan bireyler, yürürlüğe giren yeni kanunla özürlü emeklilik şartları 01.10.2008 tarihinden sonra işe ilk defa girecek olan özürlü bireyler için geçerli sayılmaktadır.

  Özürlü emeklilik şartları maddelerinin düzenlenen yeni kanuna göre;

  1. Özürlü emeklilik şartları yani yasaya göre düzenlenmiştir. Buna göre herhangi bir sektörde ilk defa çalışmaya başlayan bireyler, işe başladığı tarihten önce bedensel ya da zihinsel yüzde 60 oranında ve daha fazla orana sahip herhangi bir hastalığı ya da özrü bulunan, bu sebeple malullük aylığından yararlanmayan bireylere, en az 15 yıldan itibaren sigortalı olarak çalışmak ve en az 3960 gün yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası için prim gün sayısını bildirmiş olmaları şartıyla yaşlılık aylığı ilgili kurumlarca yaşlılık aylığı bağlanmaktadır.
  2. Özürlü emeklilik şartlarından bir diğeri ise, çalışan sigortalı insanların, sosyal devletin ilgili sağlık kurullarının kararlarına göre düzenlenecek raporlar ve bu raporların sağlık kurulunca analiz edilmesi sonucunda iş gücü kayıp oranının;
  • Herhangi bir alanda sigortalı çalışanın, çalışma süresi içerisinde yüzde 50 ile yüzde 59 arası bir oran olarak belirlenen iş gücü kaybı varsa, özürlü emeklilik şartları en az 16 yıldan itibaren sigortalı olmaları ve 4320 prim günü ödemesine sahip olmaları gerekmektedir.
  • Sigortalı çalışanın, çalışma süresi içerisinde yüzde 40 ile yüzde 49 arası bir oran olarak belirlenen iş gücü kaybı yaşamışsa, sigortalı çalışanın özürlü emeklilik şartı en az 18 yılından itibaren sigortalı olmaları ve 4680 gün prim ödemesine sahip olmaları gerekiyor.

  Özürlü emeklilik şartlarına sahip olan özürlü bireyler için herhangi bir yaş kriterine bağlı olmadan özürlü durumlarından dolayı, ilgili kurumlar tarafından erken emeklilik hakkı tanınmıştır. Özürlü emeklilik şartları 01.01.2015 tarihinden sonra işe giren özürlü kategorisinde yer alan bireyler için geçerli sayılmaktadır.

  Özürlü kategorisinde yer alan eski memurlar için yeni bir düzenleme getirildi. Buna göre, 01.10.2008 tarihinden önce göreve başlamış eski memurlarda ilgili kanunda yer alan 4. maddeye göre, 5434 sayılı kanuna göre, sakat kadrosu şeklinde göreve başlayan memurlar ve sakat kadrosunda yer almayan, memurluk görevine başlamadan önce yüzde 40 ve daha fazla oranda iş kaybı raporu olan memurlar, 15 yıldan itibaren sigortalı olmaları ve 5400 prim gününü ödemiş olmaları gerekmektedir. Ancak bu özürlü emeklilik şartı sağlandığı zaman emekli olabilirler.

  Doğuştan Özürlü Olan ve Özürlü Raporu Bulunmayan Bireyler

  Özürlü kategorisinde yer alan bireyler sosyal devletin tarafından belirlenen, 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarihten, yani 01.01.2008 tarihinden önce, 5434 sayılı kanun hükümlerine göre işe başlamış olan, işe başlamadan önce ilgili kanunların belirlediği şekilde en az yüzde 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını kanıtlayan sağlık kuruluşları tarafından verilen özürlü raporu olan memurlar, emekli olabilmeleri için 15 yıl sigortalı olmaları ve en az 5400 gün prim ödemesine sahip olmaları gerekmektedir.

  Sonradan Özürlü Durumunda Olanlar

  Sigortalı bir şekilde çalışan bireylerin, işe başladıktan sonra, sağlık kurumları tarafından düzenlenen raporlar ve belgelerin analiz edilmesi sonucunda, çalışanların özürlü emeklilik şartları için olması gereken iş gücü kaybının oranları belirlenmiştir. Bu oranlar,

  • Yüzde 50 ve yüzde 59 arasında iş kaybı oranına sahip olan sigortalı çalışanlar, özürlü emeklilik şartları en az 5760 gün prim ödemesi olarak belirlenmiştir.
  •  Yüzde 40 ve yüzde 49 arasında iş kaybı oranına sahip sigortalı bireyler en az 6480 gün prim ödemesine sahip olmaları gerekmektedir. Özürlü emeklilik şartlarının sağlanması durumunda emekli olabileceklerdir.

  BAĞ-KUR’a Bağlı Özürlü Bireyler

  BAĞ-KUR (4/B) şeklinde sigortalı olan bireylerden özürlü ya da engelli olduğu için SSK güvencesine sahip erken emekli olamayan bireylerin, sosyal devlet tarafından belirlenen 5510 sayılı kanun ile ilk defa erken özürlü bireylere tanındı. Kanuna göre, ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce malul olarak sayılan bireyler için malullük aylığı bağlanmayanlar ve iş gücü kaybı yüzde 40 ile yüzde 59 oranında olan bireyler yeni kanun ile tahsis talebinde bulundukları zaman özürlü emeklilik şartlarını sağlandığında emekli olabilecekler.  tıkla sorunu sor

  Özürlü Emeklilik Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mehmet Ari dedi ki:

   Iyi günler
   Esim 1955 dogumlu ikametim yurt Almanya ve Sivas
   Benim esim diyaliz hastasi engelli raporunu nereden ve nasil alabilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Devlet hastanelerinde rapor alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.