• Özürlü Emeklilik Şartları


  Özürlülük durumu doğuştan, genetik olan ya da sonraki zamanlarda çeşitli sebeplerle zihinsel, ruhsal, bedensel ve sosyal yeteneklerini kişinin belirli derecelerde kaybetmesi sonucunda sosyal hayata uyum sağlama, uyum süreci ve günlük fizyolojik ihtiyaçlarını karşılama güçlüklerine sahip olan ve aynı zamanda günlük bakım, danışmanlık, korunma ve destek hizmetlerinin çoğuna ihtiyaç duyan kişi olarak sosyal devlet tanımlamıştır.


  Sigortalı çalışan bireylerin emeklilik hakkına sahip olabilmeleri için üç şartı sağlamaları gerekmektedir. Bunlar; sigortalı çalışan kişinin prim ödemesi süresi, sigortalı çalışan kişinin sigortalılık süresi ve yasaların belirlediği yaşı doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak özürlü kategorisinde yer alan bireylerin emekli olabilmesi için özürlü emeklilik şartlarına sahip olması gerekmektedir. Özürlü emeklilik şartları, normal emeklilik hakkı için olması gereken şartlardan olan yaş şartı aranmamaktadır. Aynı zamanda prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süreleri de daha basit bir şekilde yasalarca belirlenmiştir.

  Yeni Kanun Tasarında Yer Alan Özürlü Emeklilik Şartları

  1 Ekim 2008 tarihinde Türkiye’de özürlü emekliliği ile ilgili yasa tasarısı 5510 sayılı kanunun 28’inci maddesi TBMM tarafından oy çoğunluğuyla kabul edildi ve resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girdi. Özürlülük kategorisinde yer alan özürlü olan bireyler, yürürlüğe giren yeni kanunla özürlü emeklilik şartları 01.10.2008 tarihinden sonra işe ilk defa girecek olan özürlü bireyler için geçerli sayılmaktadır.

  Özürlü emeklilik şartları maddelerinin düzenlenen yeni kanuna göre;

  1. Özürlü emeklilik şartları yani yasaya göre düzenlenmiştir. Buna göre herhangi bir sektörde ilk defa çalışmaya başlayan bireyler, işe başladığı tarihten önce bedensel ya da zihinsel yüzde 60 oranında ve daha fazla orana sahip herhangi bir hastalığı ya da özrü bulunan, bu sebeple malullük aylığından yararlanmayan bireylere, en az 15 yıldan itibaren sigortalı olarak çalışmak ve en az 3960 gün yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası için prim gün sayısını bildirmiş olmaları şartıyla yaşlılık aylığı ilgili kurumlarca yaşlılık aylığı bağlanmaktadır.
  2. Özürlü emeklilik şartlarından bir diğeri ise, çalışan sigortalı insanların, sosyal devletin ilgili sağlık kurullarının kararlarına göre düzenlenecek raporlar ve bu raporların sağlık kurulunca analiz edilmesi sonucunda iş gücü kayıp oranının;
  • Herhangi bir alanda sigortalı çalışanın, çalışma süresi içerisinde yüzde 50 ile yüzde 59 arası bir oran olarak belirlenen iş gücü kaybı varsa, özürlü emeklilik şartları en az 16 yıldan itibaren sigortalı olmaları ve 4320 prim günü ödemesine sahip olmaları gerekmektedir.
  • Sigortalı çalışanın, çalışma süresi içerisinde yüzde 40 ile yüzde 49 arası bir oran olarak belirlenen iş gücü kaybı yaşamışsa, sigortalı çalışanın özürlü emeklilik şartı en az 18 yılından itibaren sigortalı olmaları ve 4680 gün prim ödemesine sahip olmaları gerekiyor.

  Özürlü emeklilik şartlarına sahip olan özürlü bireyler için herhangi bir yaş kriterine bağlı olmadan özürlü durumlarından dolayı, ilgili kurumlar tarafından erken emeklilik hakkı tanınmıştır. Özürlü emeklilik şartları 01.01.2015 tarihinden sonra işe giren özürlü kategorisinde yer alan bireyler için geçerli sayılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Özürlü kategorisinde yer alan eski memurlar için yeni bir düzenleme getirildi. Buna göre, 01.10.2008 tarihinden önce göreve başlamış eski memurlarda ilgili kanunda yer alan 4. maddeye göre, 5434 sayılı kanuna göre, sakat kadrosu şeklinde göreve başlayan memurlar ve sakat kadrosunda yer almayan, memurluk görevine başlamadan önce yüzde 40 ve daha fazla oranda iş kaybı raporu olan memurlar, 15 yıldan itibaren sigortalı olmaları ve 5400 prim gününü ödemiş olmaları gerekmektedir. Ancak bu özürlü emeklilik şartı sağlandığı zaman emekli olabilirler.

  Doğuştan Özürlü Olan ve Özürlü Raporu Bulunmayan Bireyler

  Özürlü kategorisinde yer alan bireyler sosyal devletin tarafından belirlenen, 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarihten, yani 01.01.2008 tarihinden önce, 5434 sayılı kanun hükümlerine göre işe başlamış olan, işe başlamadan önce ilgili kanunların belirlediği şekilde en az yüzde 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını kanıtlayan sağlık kuruluşları tarafından verilen özürlü raporu olan memurlar, emekli olabilmeleri için 15 yıl sigortalı olmaları ve en az 5400 gün prim ödemesine sahip olmaları gerekmektedir.

  Sonradan Özürlü Durumunda Olanlar

  Sigortalı bir şekilde çalışan bireylerin, işe başladıktan sonra, sağlık kurumları tarafından düzenlenen raporlar ve belgelerin analiz edilmesi sonucunda, çalışanların özürlü emeklilik şartları için olması gereken iş gücü kaybının oranları belirlenmiştir. Bu oranlar,

  • Yüzde 50 ve yüzde 59 arasında iş kaybı oranına sahip olan sigortalı çalışanlar, özürlü emeklilik şartları en az 5760 gün prim ödemesi olarak belirlenmiştir.
  •  Yüzde 40 ve yüzde 49 arasında iş kaybı oranına sahip sigortalı bireyler en az 6480 gün prim ödemesine sahip olmaları gerekmektedir. Özürlü emeklilik şartlarının sağlanması durumunda emekli olabileceklerdir.

  BAĞ-KUR’a Bağlı Özürlü Bireyler

  BAĞ-KUR (4/B) şeklinde sigortalı olan bireylerden özürlü ya da engelli olduğu için SSK güvencesine sahip erken emekli olamayan bireylerin, sosyal devlet tarafından belirlenen 5510 sayılı kanun ile ilk defa erken özürlü bireylere tanındı. Kanuna göre, ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce malul olarak sayılan bireyler için malullük aylığı bağlanmayanlar ve iş gücü kaybı yüzde 40 ile yüzde 59 oranında olan bireyler yeni kanun ile tahsis talebinde bulundukları zaman özürlü emeklilik şartlarını sağlandığında emekli olabilecekler.
  tıkla sorunu sor

  Özürlü Emeklilik Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Meliha Köksal dedi ki:

   1998 de lise staj başlangıcım. SSK sicil numaram da 98 deki numara.

  2. Meliha Köksal dedi ki:

   29 eylül 2004 prim başlangıcım. 3738 prim gün sayım. 2012 de açık kalp ameliyatı oldum. Beynim de de anokroik kist var. %40 Özür oranı verdiler. Planlan ikinci kalp ameliyatı olacağım. Bu durumda erken emeklilik durumum nedir, yada mümkünmüdür ?

  3. LEVENT GÜLEÇ dedi ki:

   Merhaba iyi çalışmalar, özel sektörde çalışmaktayım sigorta başlangıcım 19/06/2000, prim gün sayım Bağ-Kur’da 5 sene 9 aydır SSK ise 3700 primim bulunmaktayım özür oranım %61 vergi indiriminden yararlanmaktayım, ne zaman emekli olabilirim. Teşekkür ederim

  4. Nalan dedi ki:

   Yüzde74 engelli raporum var sigorta günüm 675gün bir çocuğum var engelliden emekli olmam için ne yapabilirim yol gösterirmisiniz lütfen

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İşe giriş tarihinizi bilmediğimizden dolayı hemen alo 170 SGK hattını arayarak başvuru yapınız

  5. hamza dedi ki:

   hocam 1999 5 ayında özürlü sütatüsünde işe başladım 4500 gün pirimim var şuan çalışmıyorum.vergi indirim belgem yok almam için ne yapmam gerek. ve nezaman emekli olurum. ve yüzde 70 raporum var. malülen emeklilik için başvursam. olurmu.yoksa üzürlü olarakmı başvurayım.teşekkürler

  6. onur dedi ki:

   iyi günler,
   ssk lı olarak özel sektörde çalışmaktayım. özürlü olarak yüzde 42 çalışıyorum.1998 de staj başlangıcı var 2000 temmuzdan prim ödemesi var. yaş ve prim dolduktan sonra zorunlu olarak emekli olmam gerekiyormu. emekli olmadan çalışmaya devam edebilirmiyim. yada şu an emekli olsam maaşım ne olur brüt 3100 yıllık 16 maaşla çalışmaktayım. teşekkür ederim

  7. Abdullah dedi ki:

   Mrb benim %50 ozurlu raporum var hastaliktan raporu alalı uc sene oldu ve daha bildirmedim.10 sene bi fiil sigortali calistim simdi isi biraktim babamla calisiyorum ticaret simdi ben ozurlu kadrosundan primimi yuksek yatirsam kendim emekli oldugum zaman emekli maasima bir farklilik olurmu tesekkurler.

  8. Mehmet Ari dedi ki:

   Iyi günler
   Esim 1955 dogumlu ikametim yurt Almanya ve Sivas
   Benim esim diyaliz hastasi engelli raporunu nereden ve nasil alabilirim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Devlet hastanelerinde rapor alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın