ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Özel Okullar Yemek ve Servis Ücretlerini İade Edecek!

Özel Okullar Yemek ve Servis Ücretlerini İade Edecek!
18.05.2020

Özel Okullar Yemek ve Servis Ücretlerini İade Edecek! Korona virüsü ile mücadele kapsamında ülke genelinde iki aya yakın bir süredir okullar kapalı. Hazırlanan uzaktan eğitim süreci 31 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edecek. Bu kapsamda özel okullar iki aylık yemek ve servis ücretlerini iade etmeye hazırlanıyor. Özel okullar sadece yemek ve servis ücretini iade edecek okul ücretini geri iade etmeyeceği bunun yerine de 1 ay sürecek telafi eğitimi verileceği bildirilmiş durumda. Korona virüsü vakası ilk Türkiye genelinde 11 Mart tarihinde görülmüş bulunuyor. Bu sebepten Nisan ayı içerisinde yapılması planlanan ara tatil süreci 16 Mart tarihine çekilerek, 23 Mart 2020 tarihinden itibaren de uzaktan eğitim süreci başlamış bulunuyor. Başlatılan uzaktan eğitim süreci de 31 Mayıs 2020 tarihine kadar süreceği belirtilmiştir. Bu durum okula gidemeyen öğrenciler için ödenen servis ve yemek ücretlerinin ne olacağı sorusuna yöneltmiş bulunuyor.

Özel okulda okuyan çocukların velileri Nisan ve Mayıs ayı için ödemiş oldukları yemek ve servis ücretlerinin iadesini talep etmeye başlamış bulunuyor. Konu ile ilgili olarak sorulara cevap aldığımız Özel Okullar Dernek Başkanı Nurullah Dal ise şu açıklamalarda bulunmuştur. Özel okulların yemek ve servis ücretlerini iade edeceğini ya da veli ile anlaşma sağlayarak gelecek yıl için mahsuplaşma yapabileceklerini belirtti. Ödenmiş olan iki aylık yemek ve servis ücretinin yeni yıldaki eğitim ve öğretim sürecinden düşülebileceği belirtilmiştir. Mezun olan öğrenci içinde ücret iade edilecek.

Ücret Geri Ödeme İşlemi Başladı!

Ücret Geri Ödeme İşlemi Başladı! Belirtilen bilgiler doğrultusunda şu ana kadar toplam 10 adet özel okulun öğrencilerin herhangi bir hizmet almadığı Nisan ve Mayıs ayları için ödenen yemek ve servis ücretlerinin iadesine başladığını belirtildi. Diğer yandan bazı okulların da iade işlemi için dönem sonunu bekledikleri tahmin edilmektedir. İade edilecek olan yemek ve servis ücretlerinin yanında ise okul ücretlerinin iade edilmeyeceği belirtilmiş bulunuyor. Belirtilen durum için de eksik kalan eğitimlerin yaz dönemi sürecinde telafi eğitimleri uygulanacağı belirtildi.

Yapılacak olan telafi eğitimi sürecinde, Eğitime ara verilen süreç için uzaktan eğitim yaptıklarını, uzaktan eğitim ile ilgili olarak yatırım yaptıklarını ve eğitimin oldukça ciddi bir şekilde devam ettiği belirtildi. Bu nedenden dolayı eğitim ücreti ile ilgili olarak bir iade işlemimiz bulunmuyor. Yaz dönemi sürecinde tüm okulların 1 aylık sürede telafi eğitimi verecekleri belirtildi. Uzaktan eğitim sürecinden velilerin % 90’lık oranının memnun olduğunu ve aralarında memnuniyetsiz olanında olduğu belirtiliyor.

Haziran Ayında Kısmı Açılış Olabilir!

Haziran Ayında Kısmı Açılış Olabilir! Haziran ayı için okulların kısmi olarak açılacağı tahmininde bulunduklarını belirten Nurullah Dal, telafi eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınacak kararı beklediklerini belirtti. Diğer yandan okulların mücbir sebepten dolayı eğitime ara verdiklerini belirten Tüketiciler Derneği Başkanı’nın bu nedenle okul ve velilerin iyi niyetli olması gerektiğini belirtildi. Online eğitim devam etse dahi yüz yüze eğitim gibi olması mümkün olmamaktadır. Bu nedenledir ki özel okullar verdikleri hizmet için ücret indirimine gitmelidir.

Yemek ve servis ücreti önceden peşin olarak ödenmesi durumunda da iade edilmesi gerektiğini belirten Tüketiciler Derneği Başkanı, mahsuplaşma yapılacak ise okul kararı ile değil de velinin rızası ile gelecek sezonda karşılıklı uzlaşı şeklinde mahsuplaşma yapılması gerektiği belirtildi. Tüketiciler Derneği Başkanı tarafından velilere, ücret iadesi ya da indirim konusunda okul idaresinden yazılı taleplerinizi yazılı olarak yapmalarını belirtti. Daha sonra çıkacak bir anlaşmazlık karşısında elinizde yazılı bir kanıt olarak sunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.