Genel

Özel Araçta Maske Takma Zorunluluğu Var mı, Cezası Ne Kadar?

Tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını ile mücadelede en önemli araçlardan birisini maske kullanımı oluşturuyor. Alınan kararlar kapsamında maske takmak zorunlu hale getirildiğinden araçlarda maske takma zorunluluğu olup olmadığı da merak ediliyor.

Araç İçinde Maske Takmak Zorunlu mu?

Bütün dünyayı etkileyen ve sosyal yaşamda önemli kısıtlamalara neden olan koronavirüs salgını için çeşitli önlemler alınıyor. Salgının yayılmasını önlemek açısından ise maske kullanımı büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Türkiye’de açık ve kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu bulunuyor. Bu kurala uymayanlara ise para cezası kesiliyor. Ancak araç sahipleri kendi özel araçlarında maske takmanın zorunlu olup olmadığını merak ediyorlar. İlgili kanun kapsamında araç içinde maske takma zorunluluğu bulunuyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, maske takmak, araç içinde sürücüden hariç bir kişi olduğunda zorunlu olarak kabul ediliyor. Başka bir deyişle, araç içinde sürücünün yanında bir kişinin olması halinde bile maske takılması gerekiyor. Kamu sağlığını korumak adına araç sahiplerinin de maske takmaları zorunlu tutuluyor. Buna göre özellikle trafik polisleri tarafından kontrol sırasında araç sahibinde maske bulunmuyorsa öncelikle maske takmama cezası uygulanıyor. Ancak bunun belirli şartları bulunuyor.

Maske takmama cezası tutarı bilindiği gibi tüm il ve ilçelerde uygulanıyor. Cezanın tutarı ise 1593 sayılı kanun çerçevesinde belirlendi. Buna göre açık ve kapalı alanlarda maske takmayanlara 900 TL ceza kesiliyor. Yapılan denetimler sonucunda maske takmadığı tespit edilen kimselere idari para cezası uygulanıyor.

Bisiklet Sürerken Maske Takma Zorunluluğu Var mı?

Açık ve kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu bulunsa da bazı durumlarda istisnalar uygulanıyor. Maske takma tüm ülke genelinde ilgili kanun kapsamında uygulanmaya devam edilmesine karşılık mesafeye dikkat edilmesi kaydı ile bisiklet sürücüleri için zorunluluk bulunmamaktadır. Buna göre maske takmayan bisiklet sürücülerine herhangi bir cezai işlem yapılmaktadır. Aynı durum motosiklet sahipleri için de geçerlidir. Motosiklet sürücüleri de maske takmadıklarında herhangi bir cezai işleme maruz kalmamaktadırlar.

Özel araç içinde ise maske takmama cezası bazı şartlar ile geçerlilik kazanıyor. Buna göre araç içinde aile dışında birisini bulunuyorsa maske takılması gerekiyor. Başka bir deyişle soy bağı olmayan kimseler ile araçta yolculuk edenler varsa hem sürücünün hem de yolcunun maske takması zorunluluk olarak kabul ediliyor. Yapılacak olan denetimde kişilerin arasında herhangi bir soy bağı olmadığı tespit edilirse ve maske takmıyorlarsa araç içindeki kişi sayısına göre kişi başı ceza uygulanmaktadır. Toplu taşıma araçlarında ise tüm yolcuların ve şoförün maske takma zorunluluğu bulunuyor. Maske takmayan şoförler bağlı oldukları kurum ve kuruluşlara şikayet edilebilmektedirler.

Maske Cezası Nasıl ve Nereye Ödenir?

Maske cezası ödeme için öncelikle cezanın kesilmesi ve tarafınıza bildirim yapılması gerekiyor. Bu kapsamda yapılan denetimler sonucunda maske takmama cezası almışsanız ilgili cezayı mal müdürlüklerine ya da vergi dairelerine ödeyebilirsiniz. Eğer zabıtalar tarafından maske cezası kesilmişse bu durumda ilgili cezanın belediyeye ödenmesi gerekmektedir.

Maske takma zorunluluğu olmasına karşılık bu zorunluluğa uymayan kimselere kesilmiş olan idari para cezasına itiraz etmek de mümkündür. Bunun için 15 gün içinde itiraz edilmesi gerekmektedir. İtirazlar cezanın kesilmiş olduğu ilgili birime ya da mahkemelere yapılmaktadır. Bunun dışında cezasını erken ödemek isteyenler için de indirim uygulanmaktadır. Erken ve peşin ödeme yapılması halinde 900 TL olan asıl tutar dörtte bir oranında indirime maruz kalarak 675 TL olarak ödenmektedir. Bunun dışında cezaya asıl tutar üzerinden taksitlendirme de yapılmaktadır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu