SGK

Ölüm Yardımı Ödeneği Kimlere Ödenir?

Ölüm yardımı, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanı olup vefat eden kişilerin ailelerine ya da yakınlarına verilen bir ödenektir. Ölüm yardımı alacak kişiler, kişi tarafından ya da SGK tarafından belirlenebilir. Ölüm parası kimler alabilir sorusunda hak sahipliği büyük önem taşımaktadır. Kişi daha önceden hak sahiplerini kendisi belirlememiş ise SGK ödeneğin kimlere verilmesi gerektiği konusunda son kararı vermektedir. Hak sahipliğinde öncelik eşe verilmektedir. Kişi evli değil ya da vefat ettiği tarihte eşi sağ değil ise çocukları hak sahibi olarak kabul edilmektedir. Çocukların da olmaması durumunda, merhum kişinin annesi ve babası hak sahibi olmaktadır. Anne ve babanın sağ olmaması durumunda ise kardeşe ödenek yapılmaktadır.


Ölüm yardımı, 4A’lı olarak çalışan devlet memurlarının kurumları tarafından ödenmektedir. Ölüm parası ne kadar sorusunun cevabı, kurumdan kuruma göre farklılık gösterebilir. Ölüm yardımı almak isteyen yakınlar, bizzat başvuru yapmalıdır. Başvuru yapmayanlara ödenek verilmemektedir. Başvuruyu merhum kişinin anne ya da babası, eşi ve çocukları gerçekleştirebilir. Başvuruyu yapan kişi hak sahibi konumunda değildir. Başvuruyu anne ve baba bile yapsa ödenek eşe verilebilir.

Ölüm Yardımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK tek bir çatı altında toplandığı için sigortalı olarak çalışan ve vefat eden herkes için ölüm yardımı başvurusu yapılabilir. Merhumun yakınları cenaze masraflarını üstlendiğinden, onlara bu zor süreçte destek olması adına ödenek verilmektedir. Cenazeyi hak sahipleri dışındaki kişiler kaldırmış ise, fatura gösterdikleri takdirde onlara da ödenek verilmektedir. Merhumun eşi ve çocukları, ölüm aylığının bağlanması için internet üzerinden başvuru yaptıklarında ölüm yardımı ödeneği için de talimat gönderildiğinden, herhangi bir fatura ya da belgenin gösterilmesine gerek yoktur. Eğer eş ve çocuklar yoksa, müracaatı kardeşler ya da yakınlar gerçekleştirecek ise fatura ibraz etmeleri gerekecektir. Başvuruların sonuçlarını öğrenmek isteyenler, E-Devlet üzerinden ölüm parası sorgulama işlemi gerçekleştirebilir.

Ölüm Aylığı ile Ölüm Yardımı Arasındaki Fark

Ölüm aylığı ile ölüm yardımı sıklıkla karıştırılabilmektedir. Ölüm aylığı, SGK’lı olarak vefat eden kişinin hak sahiplerine 5 yıllı bir süreç için ödenen bir miktardır. Ölüm yardımı ise yalnızca cenaze masraflarında yardımcı olmak adına bir kereye mahsus ödenir. Ölüm yardımında olduğu gibi ölüm aylığı için de başvuru yapılması gerekmektedir. Ölüm yardımı için gerekli belgeler, yardımı alacak olan hak sahibine göre değişiklik gösterebilir. Eş ve çocukların belge göstermelerine gerek yokken, diğer yakınlardan cenaze masraflarının faturaları istenebilmektedir. Başvuru işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Vefat eden kişinin eşi ve çocukları ölüm aylığı için başvuru yaptıkları sırada ölüm yardımı için de başvuruda bulunabilir.

Ölüm Yardımı Hangi Durumlarda Ödenir?

Cenaze ödeneği ya da diğer bir ismi ile ölüm yardımı, belirli şartları sağlayan kişilerin yakınlarına verilmektedir. İş kazası ve meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik geliri alan, malulen emekli olan ya da yaşlılık aylığı almakta iken, en az 360 gün prim ödemesini yapmış olan kişilerin yakınları yardımdan faydalanabilir. Ölüm yardımı için başvuru yapıldıktan sonra ödemeler kısa bir süre içerisinde yapılmaktadır ancak kurumlardaki yoğunluğa göre zaman zaman aksamalar yaşanabilir. Emekli Sandığı’na bağlı olan kişileri vefatında yardım için başvuru yapılması gerekir. Gelen başvurular incelenerek, ölüm yardımı hakkı olup olmadığı kontrol edilir. Hak sahibi olan kişiler de belirlendikten sonra gerekli işlemler tamamlanmaktadır.

Devlet Memurlarına Ölüm Yardımı

Devlet memurlarının vefatı söz konusu olduğunda cenazenin nakli de dahil olmak üzere tüm giderlerin kişinin çalıştığı kurum tarafından karşılanması gerekmektedir. Vefat yurt sınırları içerisinde gerçekleşmiş ise cenaze masrafları karşılanmamaktadır ancak yurt dışında vefat edenlerin masrafları karşılanmaktadır. Cenaze giderine ek olarak memur ölüm yardımı almak isteyen yakınlar, başvuruda bulunmalıdır. Memurun ailesinden biri öldüğünde, kurum tarafından en kısa sürede ölüm yardımı ödeneğinin yatırılması gerekmektedir. Babası ya da annesi ölen memura ölüm yardımı verilmemektedir. Ölüm yardımı memur olmayan eşin vefatı ya da aile yardımı ödeneğine müstehak çocuğun ölümü halinde verilmektedir.

Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar?

Boşanan Kadın Dul Maaşı Nasıl Alır?

Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Merhaba,

   Ölüm cenaze yardımı alabilmek için ölen kişinin kendi emekliliğinden dolayı maaş alıyor olması gerekir. Bu durumda alamaz.

 1. çalışmakta olan memurum babam vefat eti bakur emeklisi ben memur olarak babamın vefatı sonucu cenaze yardımı ala blirmiyim

 2. Benimde babam geçen yıl rahmetli oldu annem kirada bizler kirada annemin hiç bı geliri yok 60gun eksiği var askerliğini almış olsak bile yetmiyor eskiden 900gundu lütfen yardım edin

 3. Ölüm ayliginda 5sene zorunluluğu kaldırılması gerekiyor lafa geldimi ölen kişinin 1gunluk SSK olması yeterli deniliyor benim babamın askerlik borçlanması dahi 1160gunu var mahkeme yoluyla ölüm hak aylığı bağlandı fakat yargitây 4 senedir aldığımız maaşi kesti biz de temiz hakkımızı kullandık yargitây da olumlu cvp gelmesse ssk bizi verdiği 4senenin maaşını geri isteyecek ve bizim başka gelirimiz yok evimiz kira geri odeyemeyiz 2008 de zorlastirilan yasanın tekrar değiştirilmesini istiyoruz 57yasindan sonra çalışamaz annelerimiz mağdur olmasın

  1. Merhabalar,

   Sitemize gelen şikayetleri toplayıp, iletişimde olduğumuz devlet kurumlarına iletiyoruz. Sizin yorumunuzu da iletilecekler listesine ekledik.

 4. 05 /04/2018 TARİHİNDE BAĞ _KUR DUL MAAŞI ALAN ANNEM VE 06/04/2018 DE 2022 DEN YAŞLILIK MAAŞI ALAN KARDEŞİM ARKA ARKAYA VEFAT ETMİŞTİR .ANNEM VE KARDEŞİM İÇİN ÖLÜM YARDIMI ALMA HAKKIM VAR MI ? BEN KAMU ÇALIŞANIYIM BEKARIM BU HAKTAN NASIL FAYDALANABİLİRİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu