• Öksüz Yetim Yardımı 2018


  Annesi ya da babası hayatta olmayan çocuklara devlet tarafından yapılan öksüz yetim yardımlarının ilk amacı çocukların ebeveynlerinin yokluğunda eğitim hayatlarının rahat geçirmesi ve yaşamsal ihtiyaçlarını karşılaya bilmesidir. SGK tarafından sağlanan yardım, erkekler için belirli yaşa kadar kadınlar içinse evleninceye kadar verilmeye devam etmektedir. Ancak çalışmaları durumunda bu yardım yapılmamaktadır. Her sene bu yardımın miktarı değişebilmekle birlikte öksüz yetim yardımı 2018 bilgilerini bu yazının devamından öğrenebilirsiniz.


  Öksüz Yetim Yardımı 2018 Ne Kadar?

  Öksüz yetim yardımı 2018 ücreti 100 TL’dir. Çocukların temel yaşamsal ihtiyaçlarının sağlanması için verilen bu maaşı alabilmek için çocuğun anne ya da babasından birinin veya her ikisinin de vefat etmiş olması şartı bulunmaktadır. Tüm şartları sağlayan kişilere düzenli olarak iki ayda bir, her ay için 100 TL düşecek şekilde ödeme yapılmaktadır. Öksüz yetim yardımı miktarını belirleyen ve düzenlemeler getiren kurum Fon Kurulu’dur. Konutta birden fazla öksüz yetim yardımı alacak kişi bulunması halinde her birey gerekli şartları taşıyor ise her bir çocuğa ayrı ayrı ödeme yapılır.

  Öksüz Yetim Yardımı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  Herhangi bir çocuğun öksüz yetim yardımı 2018 alabilmesi için gerekli şartlar:

  • 18 yaşın doldurulmamış olması
  • Anne ya da babanın birinin veya her ikisin de vefat etmiş olması
  • Evlenmemiş olması
  • SED adlı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın sağladığı yardımdan yararlanmıyor olması
  • Farklı bir kuruluşta korunma altında olmaması
  • Farklı bir kuruluştan yetim ya da öksüz yardımı almıyor olması
  • 2022 sayılı kanuna göre aylık alıyor olmaması
  • 3294 sayılı kanuna göre muhtaçlık durumunun heyet kararı ile tespit edilmesi gereklidir.

  Ayrıca engelli durumda olan çocuklar için yetim yardımı, engelli kişinin engellilik oranı %60 olduğu durumlarda bağlanabilir. Evlenmeleri halinde de bu yardım kesilmez ve yaş, öğrencilik şartı gibi şartlar aranmaz. Engellilik durumu bulunmayan kişilerde ise kişinin evlenmesi ve sigortalı bir işte çalışması halinde bu yardım kesilmektedir. Bunlara ek olarak erkek çocuklarında sigortalı işe girilmesi ve 18 yaşın doldurulması halinde yardım kesilir.

  Öksüz Yetim Yardımı 2018 Alacak Anne Baba veya Vaside Aranan Şartlar Nelerdir?

  • Öksüz yetim yardımı 2018 alacak çocuk/çocuklar ile aynı evde ikamet etmesi
  • İkamet edilen evde sosyal güvenceye sahip hiç kimsenin bulunmuyor olması
  • Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından muhtaç durumda olduğunun tespitinin yapılması
  • Aile ve Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan engelli bireylerin evde bakımına yardımcı olabilmek için yapılan yardımlardan yararlanılmıyor olmalıdır.

  Öksüz Yetim Yardımı 2018 Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

  Öksüz yetim yardımı 2018 hizmetinden yararlanabilmek için başvuru, çocuğun hayatta olan anne ya da babası tarafından yapılabilir. Baba ve annenin her ikisinin de hayatta olmadığı durumlarda başvuru çocuğun sahip olduğu yasal vasi ya da veli tarafından yapılabilmektedir. Resmi vasinin bu başvuruyu yapabilmesi için resmi vasilik belgesinin ya da nüfus sisteminde çocuk ile aynı hanede yaşandığına dair belgeyle başvurulmalıdır. Çocuk bir yasal varise sahip değil ise ya da yasal vasisi ile aynı hanede ikamet etmiyor ise, aynı hanede ikamet ettiği 18 yaşının üstünde olan herhangi biri de bu başvuruyu gerçekleştirebilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Öksüz Yetim Yardımı 2018 Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Öksüz yetim yardımı başvurusu istenilen zamanda yıl boyunca yapılabilir. Eğer aranan şartlar taşınıyorsa, vakıf ve heyet tarafından yardımın alınabileceği onaylanmış ise yardım yapılmaya başlanır. Ayrıca başvuru yapıldığı tarihten önceki ödenmemiş yardım ücretleri de geriye dönük olarak toplanıp ödenir.

  Öksüz Yetim Yardımı 2018 Hangi Koşullarda Kesilir?

  Öksüz yetim yardımı 2018 kesilmesi kararı vakıflar sistemindeki heyet tarafından yapılabildiği gibi ödemelerden önce gerçekleştirilip kontrol edilen merkezi sorgulamalar ile de tespit edilip uygulanabilir. Öksüz yetim yardımının feshedileceği durumlar:

  • Hanede çocukla birlikte ikamet etmekte olan herhangi birinin sosyal güvencesi olan bir işte çalışmaya başlaması ya da evdeki muhtaçlık durumunun iyileştiğinin tespit edilmesi
  • Öksüz yetim yardımı almakta olan çocuğun farklı kurumlardan da koruma ya da yardım aldığının tespit edilmesi
  • Öksüz yetim yardımı almakta olan çocuğun farklı kurum ya da kuruluşlarda bakım altında olduğunun tespit edilmesi
  • Öksüz yetim yardımı alınan vakıftan farklı bir vakfa ikametgâhın taşınması(bu durumun erken bildirilmesi halinde yeni geçilen ikametgâhın olduğu vakıftan yardım alınmaya başlanır)
  • Öksüz yetim yardımı almakta olan çocuğun vefat etmesi
  • Öksüz yetim yardımı almakta olan çocuğun 18 yaşını doldurmuş olması
  • Yardım almakta olan çocuğun evlenmiş olması
  • Yardım almakta olan çocuğun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan verilen desteklerden yararlandığının tespiti durumlarında öksüz yetim yardımı 2018 almakta olan çocuğun yardımı feshedilir ve tekrar ödenmez.

  Öksüz Yetim Yardımı 2018 Durdurulduğu Durumlar Nelerdir?

  Öksüz yetim yardımı 2018 hizmeti, heyet tarafından ya da sistem tarafından bazı durumlar tespit edildiğinde durdurulabilir.

  Öksüz yetim yardımı 2018 durdurulduğu durumlar:

  • Öksüz yetim yardımı alan kişinin sosyal güvenceye geçmesi durumu,
  • Öksüz yetim yardımı alan kişinin ikamet ettiği konuttaki herhangi birinin sosyal güvence sahibi olması gibi durumlardan bir ödeme öncesi merkezi sistemden yapılan sorgulamalarda tespit edildiği takdirde, öksüz yetim yardımı alan çocuğun yardımı heyete başvurmaksızın direkt olarak sistem aracılığıyla geçici olarak durdurulmaktadır. Daha sonra şartlar değiştiğinde vakfa tekrar başvurulup değerlendirilmesi istenebilir.

  Dul Maaşı Ne Kadar 2018

  2018 SGK Çeyiz Yardımı Ne Kadar Şartları Neler?

  Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları 2018
  tıkla sorunu sor

  Öksüz Yetim Yardımı 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın