emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Öğretmenlerde Bayram İzni Yıllık İzinden Sayılır Mı?

Öğretmenlerde Bayram İzni Yıllık İzinden Sayılır Mı?

Memurlarda resmi izinler yıllık izinden düşer mi, bayram izni yıllık izinden sayılır mı gibi sorular, öğretmenlerin kafalarını kurcalayan başlıca sorular arasında yer alır.

Devlet memurlarının aldığı yıllık izinlerin bayram ya da tatil günlerine (Cumartesi-Pazar) denk gelmesi yıllık izine dahil edilip edilemeyeceği hakkında bilgi kirliliği bulunmaktadır.

Yıllık İznin Hukuki Dayanağı

Memurların yıllık izin süresi, hizmet süresi 1 yıl ile 10 (dahil) yıl arası olanlar için yirmi gün, hizmet süresi 10 yıldan fazla olanlar için otuz gündür. Bazı durumlarda bu gün sayılarına gidiş ve dönüş vakti olarak iki gün daha eklenebilmektedir. Yıllık iznin ne zaman kullanılacağına memurun amiri karar vermektedir. Böylece işlerin aksaması engellenmektedir. Birbirini izleyen iki yılın izni beraber kullanılabilmektedir. Fakat daha önceki yıllardan kalan izin günleri kullanılmadığı takdirde düşer ve kullanılamaz.

Genel Tatil Günleri

2429 sayılı kanun ile bayram günleri kullanılan izinler düzenlenmektedir.

Dini bayram günleri: Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’dır.

Ulusal bayram günleri: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’dır.

Diğer tatil günleri: 1 Ocak Yılbaşı, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günüdür.

Öğretmen Memurun Yıllık İzin Tarihine Denk Gelen Normal İzin Günlerine Ne Olur?

Memur için yıllık izin, Cumartesi ve Pazar günleridir. Bu günlerde izin yapabilmektedirler. Devlet memurlarının aldığı yıllık izin tarihine ulusal bir bayram, ulusal bir tatil günü ya da idari izin günleri denk gelebilir.

Bu Durumda Neler Yapılabilir?

  • Yıllık izin süresi içerisinde yer alan ulusal bayram, ulusal tatil ya da diğer resmi tatil günleri ve idari izin günlerinde memur yıllık izinli sayılmayabilir.
  • Yıllık izin günleri arasında yer alan tatil günlerinin Cumartesi ve Pazar günlerine denk gelmesi durumunda memur, bu günlerde yıllık izinli sayılacaktır. Yapılabilecek herhangi bir işlem yoktur.
  • Yıllık izin süresinden sayılmayan günlerin kişinin, amirinin uygun bulduğu tarihlerde memur tarafından gerçekleştirilmelidir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.