• Öğrenim Kredisi Sorgulama


  Günümüzde üniversite öğrencilerinin duymaya alıştığı bir konudan bahsedeceğiz sizler için bu yazımızda. Bu konu ise Öğrenim Kredisi konusudur. Ve bu uygulamaya ait Öğrenim Kredisi Sorgulama işleminin nasıl yapıldığını yazımızın devamında sizler için detaylı olarak anlatmış bulunmaktayız. Öğrenim kredisi; devlete bağlı olan Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun üniversite öğrencileri için sağlamış olduğu bir yardım projesidir. Bu yardım projesi ihtiyaç sıralamasına bağlı olarak başvuru yapan öğrencilere sağlanmaktadır. Bu projeden yararlanmak için yapmanız gereken tek şey başvuru yapmaktır. Başvurunuzu yaptıktan sonra sonuçlar açıklanana kadar bekleyip, sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Başvuru yapmayı bilmiyor veya başvuru yapmadıysanız yazımızın devamından nasıl başvuru yapacağınızı öğrenebilirsiniz.


  Öğrenim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Öğrenim kredi başvurunuzu E-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak E-Devlet resmi sayfasına gidip ilgili sekmeye ulaşmanız gerekmektedir. Bu sayfaya ulaştığınızda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayıp; açılacak olan yeni sayfa üzerinde kimlik doğrulama işleminizi T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile yapmanız gerekmektedir. Eğer bir E-Devlet şifreniz yoksa başvuru yapabilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle bir E-Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifresi aynı zamanda sonuç öğrenme ve burs kabul işlemleri için de kullanılmaktadır. Şifrenizi PTT şubelerinden kimlik bilgileriniz ve 2 TL işlem ücreti karşılığında teslim alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  Başvuru için gerekli bütün bilgilerinizi sisteme girdikten sonra son bir kez başvurunuzu kontrol edip gönderiniz. Başvuruyu yaparken doğru bilgiler kullanmaya özen gösteriniz. Bu başvurular ihtiyaç sırasına göre düzenlenmektedir.

  Öğrenim Kredisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Öğrenim kredisi başvurunuzu yaptıktan sonra almış olduğunuz öğrenim kredisine ait sorgulama yapabilmeniz mümkündür. Bu sorgulamayı yapabileceğiniz iki farklı sorgulama seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden bir tanesi E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifresi ile yapabileceğiniz “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü” başlığı adı altında toplanmış işlemlerden oluşan sorgulama işlemidir. Diğeri ise Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait resmi sayfadan yapabileceğiniz sonuç görüntüleme sayfasıdır. Her iki yol ile sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

  E-Devlet Öğrenim Kredisi Sorgulama İşlemi

  Bu işlemi yapabilmek için daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifrenizi aldıktan sonra yapmanız gereken şey yazımızın devamında bulunan bağlantı adreslerinden ilgili başlıklı olana tıklamaktır. İlgili bağlantı adresine tıkladığınızda açılacak olan sayfa üzerinde bulunan “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü” başlığı adı altında bulunan seçeneklerden “Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama” seçeneğine tıklayınız. Daha sonra giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yapabilmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayarak; T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yapınız. Sonrasında açılacak olan sayfa üzerinden sorgulama işleminizin sonucunu görüntüleyebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama İşlemi

  Bu sayfa sonuç görüntüleme sayfasıdır. Bu sayfa öğrenim kredisi ve burs sonuçları açıklandığı zaman T.C. kimlik numaranız ile giriş yapmanızı isteyerek sonucunuzu göstermektedir. Yazımızın sonundaki bağlantı adreslerinden ilgili olana tıklayarak bu sayfaya ulaşabilir ve sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfa üzerinden aynı zamanda KYK’ya ait yurt sonuçlarınızı da görüntüleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bağlantı adresine tıklayıp açılacak olan sayfa üzerinde bulunan seçeneklerden sorgulamasını yapmak istediğinizi bulup tıklamaktır.

  E-Devlet Sistemi Üzerinden Öğrenim Kredisi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) Resmi Sonuç Görüntüleme Sayfası İle Öğrenim Kredisi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  Öğrenim Kredisi Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın