KYK

2019 KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi Yurtlar Kurumu 2019 kredi sorgulamanın nasıl yapılacağı milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendirmektedir. Bir üniversite programına ilk defa yerleşenler ile eğitim öğretim gördükleri ara sınıflarda KYK kredi başvuruşu yapacaklar başvurunun nasıl yapılacağını, başvurusu sonuçlarının nereden öğrenileceğini merak etmektedir. Her yıl Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yeni eğitim öğretim yılının başlangıcından itibaren alınmaya başlanan KYK kredi ve burs müracaatları 2019 yılının sonunda sonuçlanmakta ve eğitim öğretim yılının başladığı tarihten itibaren öğrencilere ödemeler yapılmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu’na hem burs hem de geri ödemeli kredi başvurusunda bulunulabilir. Geri ödemeli kredilerde alınan tutarların belli Tüfe oranlarında artırılarak geri ödenmesi söz konusuyken burs almayı hak eden üniversite öğrencilerinin geri ödeme yükümlülükleri bulunmamaktadır. Burs talebinin KYK tarafından olumlu karşılanması öğrenci başarısı, engellilik durumu, yetiştirme yurtlarında lise eğitimlerini almak, şehit ve gazi yakını olmak, amatör olarak milli sporcu statüsüne sahip olmak gibi kıstaslara göre öncelik verilerek belirlenmektedir.

2019 KYK Kredi ve Burs Başvurularını Kimler Yapabilir?

Kredi Yurtlar Kurumu her yıl olduğu gibi 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlangıcından itibaren KYK kredi başvurusu ve KYK burs başvurularını birlikte alacaktır. KYK öğrenim kredisi üniversitede eğitim gören öğrencileri desteklemek, sosyal ve ekonomik gelişimlerine katkı sağlamak üzere isteğe bağlı olarak ödenen kredidir. KYK bursu ise ihtiyaç sahibi yüksek öğrenim gören öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere karşılıksız olarak eğitim öğretim süresince ödenen burslara verilen isimdir.

KYK bursları;

 • Ön lisans ve lisans eğitimi alan öğrenciler,
 • Açık öğretimde eğitim gören şehit ve gazi yakınları, yetiştirme yurtlarında büyüyenler, engelli öğrenciler gibi öncelikli öğrenciler,
 • Dikey geçiş ile ön lisanstan lisans eğitimine geçiş yapan öğrenciler,
 • Hazırlık sınıfı hariç tutulmak üzere doktora ve master yüksek lisans öğrencileri,
 • Üniversite sınavında ilk 100’e giren öğrenciler,
 • İkinci öğretim okuyan öğrenciler,
 • Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler
 • Ülke adına yarışmalara katılan amatör milli sporcu olan öğrenciler

Öncelikli olarak KYK burslarına hak kazanmakta ve karşılıksız burs imkanlarından öğrenim gördükleri fakültenin normal eğitim öğretim süreleri boyunca yararlanmaktadırlar. KYK öğrenim kredisi başvurularını ise;

 • Ön lisans ve lisans eğitimi alan öğrenciler,
 • İkinci öğretimde eğitim hayatına devam eden öğrenciler,
 • Vakıf üniversitesi öğrencileri,
 • Yüksek lisansta öğrenim gören master ve doktora öğrencileri (hazırlık sınıfı hariç)
 • Açık öğrenimde öncelikli öğrenci statüsünde eğitim alan öğrenciler,
 • Ön lisans programlarından mezun olarak Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı olup lisans programına yerleşen öğrenciler

Gibi farklı bölüm ve statülerde bulunan öğrencilere normal eğitim öğretimleri süresince ödenmekte yapılan bu ödemeler üniversiteden mezun olunduktan sonra yapılacak küçük enflasyon artışlarıyla geri istenmektedir.

2019 KYK Kredi ve Burs Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Kamu kurum ve kuruluşlarının online ortamda yapılmaya başlanmasıyla birlikte 2019 yılı KYK kredi ve burs başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir. E-devlet KYK başvurusunda bulunabilmek için öğrenciye ait e-Devlet giriş şifresinin bulunması gerekmektedir. E-Devlet şifresine sahip olmayan öğrenciler en yakın PTT şubesinden şifrelerini kolayca alabilirler. KYK burs ve kredi başvurusunda bulunacak öğrencinin 15-18 yaşları arasında olması halinde ise ailesiyle birlikte şahsi olarak Kredi Yurtlar Kurumu müdürlüklerine başvurmaları zorunludur.

turkiye.gov.tr internet adresine T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle giriş yapıldıktan sonra sırasıyla “Kurumlar”, “Gençlik ve Spor Bakanlığı” ve son olarak “Burs/ Öğrenim Kredisi Başvurusu” işlem basamaklarının takip edilmesiyle başvuru ekranına ulaşılabilmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden;

 • Başvuru bilgileri,
 • Kimlik bilgileri,
 • Öğrenim bilgileri,
 • Bilgilendirme mesajı,
 • Adres ve öncelikli öğrenci olarak değerlendirilmek üzere özel durum bilgileri,
 • Aile bilgileri,
 • Ziraat Bankası bilgilendirme

Adımlarının takip edilmesi ve eksiksiz olarak doldurulmasıyla yapılmaktadır. Öğrenim kaydı bilgileri Yöksis sisteminde bulunan öğrenci kayıtlarıyla karşılaştırılmakta diğer kamu kurum ve kuruluşlarından alınacak bilgiler çerçevesinde öğrencinin kredi veya burs almayı hak edip etmediği hangi tür kredinin bağlanacağı Kredi Yurtlar Kurumu tarafından belirlenmektedir.

Kimler KYK Kredi ve Burs İmkanlarından Yararlanamaz?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere verilen kredi ve burslar gerekli koşulların sağlanmaması halinde bağlanmamakta kredi başvurularında gerçeğe aykırı beyanatta bulunulması halinde kredi iptalleri ile bağlanan krediler kesilmektedir. KYK öğrenim kredisi;

 • Ön lisans programlarından mezun olmuş dikey geçiş öğrencileri hariç yüksek öğrenimden mezun olan öğrenciler,
 • Daha önce kredi ve burs almış öğrenciler
 • Normal eğitim yıllarını uzatarak ek sürede öğrenim görenler ile öğretim dönemlerini en az bir yıl uzatan öğrenciler
 • Sağlık sebebi hariç ön lisans eğitimlerine ara vererek intibaklarını tamamlamayan öğrenciler,
 • Ön lisanstan lisans eğitimine geçerken hazırlık okuyan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulundukları tespit edilen öğrenciler,
 • KYK yurtlarından süresiz çıkarma cezası alan öğrenciler,
 • Açık öğretim ve uzaktan öğretimde okuyup öncelikli öğrenci statüsünde olmayan öğrenciler,
 • Kesinleşmiş mahkumiyeti bulunan öğrenciler

Verilmemektedir. Yukarıdaki sebeplere bağlı olarak kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabilmekte bağlanmış olan öğrenim kredileri iptal edilebilmektedir. KYK burslarından ise ihtiyaç sahibi olmayan öğrenciler yararlanamamaktadır. Ayrıca yabancı uyruklu öğrenciler, Polis Akademisi ve harp okulu öğrencileri de KYK burslarından yararlanamamaktadır.

KYK Kredi Sorgulaması Nereden ve Nasıl Yapılır?

KYK başvuruları yapıldıktan sonra öğrenciler ile ilgili yapılan başvuru sonuçları değerlendirilmekte KYK öğrenim kredisi ve KYK burs sorgulama işlemleri internet ortamında www.kyk.gov.tr üzerinden yapılmaktadır. KYK resmi internet sitesi üzerinden yapılan bu sorgulama işlemleri öğrenciye ait kimlik numarası ile gerçekleşmektedir. Ayrıca başvuru sırasında sistem tarafından verilen kredi numarasıyla da KYK kredi sorgulaması kısa sürede gerçekleştirilebilir. KYK kredi sorgulaması sonucunda öğrencinin herhangi bir yardım alıp alamayacağı alacaksa bu yardımın kredi mi burs mu olduğu da sorgulama ekranında belirtilmektedir.

KYK kredi sorgulamasında burs veya kredi almaya hak kazananlar için işlemler burada sona ermemektedir. KYK kredisi almaya hak kazananlar belirtilen süreler içinde anlaşmalı Ziraat Bankası şubelerine giderek taahhütname imzalamaları gerekmektedir. Bu taahhütnamenin imzalanmasından sonra öğrencinin Ziraat Bankası hesabına ödemeler yapılmakta ve KYK kredisi öğrenim süresi boyunca ödenmektedir.

2019 KYK Kredi Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

2019 KYK kredi başvurularının her yıl olduğu gibi 2019- 2020 eğitim öğretim yılının başladığı ekim ayından itibaren alınması beklenmektedir. Genellikle iki haftalık başvuru süresinden sonra 2-3 hafta içinde KYK burs kredi başvuru sonuçları internet üzerinden açıklanmaktadır.

Kasım ayının ortalarında açıklanması beklenen 2019 KYK başvuru sonuçları sonrasında bankaya giderek taahhütname imzalayanlara kredi ve burs ücretleri ekim ayından itibaren geriye dönük olarak ödenmektedir. Kasım ayında verilmeye başlanan KYK kredisi ekim ayını da dahil edecek şekilde iki aylık olarak toplu bir şekilde Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır.

2019 KYK Kredisi Ne Kadar Ödenmektedir?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından milyonlarca öğrenciye ödenen kredi ve burslar her yıl düzenli olarak ekonomik değerlere bağlı olarak arttırılmaktadır. Enflasyon değerleri, Üfe ve Tüfe artış oranları, halkın alım gücü KYK kredi artış miktarının belirlenmesine etki etmektedir. KYK burs sonuçları açıklandıktan sonra 2019 yılında ödenen kredi tutarları;

 • Ön lisans ve lisans öğrencileri için 500 TL,
 • Yüksek lisans düzeyinde master yapan öğrenciler için 1.000 TL,
 • Doktora düzeyinde eğitim gören öğrencilere ise 1.500 TL

Tutarında ödeme yapılmaktadır.

KYK Kredilerinde Geri Ödeme Sorgulamaları Nereden Yapılır?

Kredi Yurtlar Kurumu geri ödemeleri kredi alma döneminin sona ermesinden itibaren 2 yıl sonra başlamaktadır. KYK kredi geri ödeme hesaplama işlemleri taahhütnamede belirtilen artış rakamları üzerinden hesaplanmaktadır. KYK kredi geri ödemesi yalnızca öğrenim kredilerinde söz konusudur. Burs alan öğrenciler aldıkları tutarları geri ödeme yükümlülüğü kapsamı dışında tutulmaktadır.

KYK kredi ödemelerinin herhangi bir tebligat beklenmeden yapılması gerekmektedir. Geri ödemelerin zamanında yapılmaması halinde ise kredi yükümlüsü çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden “öğrenim- katkı kredisi sorgulama” satırından hangi aylarda ne kadar ödeme yapılması gerektiği öğrenilebilmektedir. Kredi bitiminin ardından 2 yıl sonra herhangi bir sigortalı işte çalışılmaması halinde Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurarak ödemelerin 1 yıl ertelenmesi mümkündür.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Öğrenim Kredisi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu