• Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018


  Üniversite öğrencilerinin eğitimleri sırasında almış oldukları bazı geri ödemeli kredileri bulunmaktadır. Bu krediler üniversitede okurken alınmakta ve okul bittikten belli bir süre sonra geri ödenmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen bu krediler okul bittikten sonra ödenmediği takdirde Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılmakta ve bundan sonraki işlemleri Maliye Bakanlığı sürdürmektedir. 2018 yılında öğrenim kredisi alıp geri ödeme yapamayan kişi sayısı 600 bine yaklaşmış durumdadır. 2018 yılında hükümet tarafından hazırlanan torba yasada 2018 Öğrenim Kredisi Affı yasasının da bulunması söz konusu olmaktadır. Hazırlanan yasada geri ödenemeyen borçlarla ilgili bir yapılandırma yapılmaktadır. Bu yapılandırmadan yararlanarak öğrenim kredisini ödemek isteyenlerin Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 için ilgili yerlere başvurularını yapmaları gerekmektedir.


  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 İçin Nereye Başvurulacak?

  Üniversitede alınan ve devamında denemeyen öğrenim kredilerinin geri ödenmesi ile ilgili pek çok kişi sorun yaşamaktadır. Bu geri ödeme ile ilgili sorunun mecliste görüşülmesinin ardından 7143 Sayılı torba kanun 18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğinde bu torba yasa içerisinde Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 yapılması ile öğrenim kredisi borçlarının yapılandırılarak daha kolay bir şekilde geri ödemesinin yapılması kararlaştırılmıştır.  Aldığı krediyi geri ödeme konusunda sıkıntı yaşayanların mevcut borçlarını yapılandırarak ödemeleri amacıyla bu yasa hazırlanmıştır. Borcunu ödeyemeyenlerin borçları Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılarak borçların bu kurum tarafından tahsil edilmesi sağlanmaktadır. Kredi borcu olanların geri ödeme konusunda bağlı bulundukları il veya ilçenin vergi dairesine başvurmaları gerekmektedir. Şahsen vergi dairesine başvurularak yapılandırma yapılabileceği gibi internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden de bu başvurular yapılabilmektedir. Yapılan başvuruda borç sahipleri mevcut borçları üzerinden ödeyebilecekleri miktarda taksitler oluşturarak öğrenim kredisi borcunu geri ödeyebilmektedir.

  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 İle Borç Yapılandırması Nasıl Yapılacaktır?

  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 ile ilgili vergi dairesine başvuruda bulunarak öğrenim kredisi borcunu geri demek isteyenlerin bu konuda bilmeleri gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bu geri ödemelerle ilgili olarak çıkartılan 7143 sayılı torba yasa 31 Mart 2018 tarihinden önce ödemesi yapılmamış vergi borçlarını kapsamaktadır. Bu yasa ile belirlenen tarih olan 31 Mart 2018 tarihinden önceki tüm borçların yapılandırılması mümkün olmaktadır. Bu konuda hazırlanan torba yasa kapsamında;

  • 31 Mart 2018 tarihinden önceki tüm Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredilerinin gecikme zamlarının ve gecikme faizlerinin silinmesi söz konusu olacaktır.
  • Yapılacak peşin borç ödemelerinde anapara üzerine konulan çok az bir enflasyon faizi ile borcun geri ödenmesi sağlanmaktadır.
  • Öğrenim kredisi borçlarının taksitleri 2 ayda bir ödenecektir.
  • Bu borçların yapılandırmasında taksit sayısı 18 olarak ayarlanabilmekte ve 36 ayda bu ödemenin yapılması sağlanacaktır.
  • 2018 Öğrenim Kredisi Affı peşin ödemelerinde çok az bir faiz eklemesi ile ödemelerin alınmasını sağlarken taksitli geri ödemelerde taksit sayısına göre eklenen faiz oranının arttığı görülmektedir.

  2018 Yılında Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu Ne Zaman Başlayacak ve Süresi Ne Kadardır?

  Hazırlanan torba yasada bulunan vergi afları ile birlikte 600 bine yakın üniversite mezunun geri ödemede sorun yaşadığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisinin geri ödenmesi ile ilgili de bir yapılandırma affı bulunmaktadır. Bu yapılandırma affında borçların tamamen silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Toplam borç üzerinden yapılan yapılandırma affı işlemleri ile gecikme borcunun ve faizinin silinmesi işlemi yapılmaktadır. Ortaya çıkan mevcut hesap üzerinden geri ödemeler alınmaktadır. Bu yapılandırma için hazırlanan yasa 18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Öğrenim kredisi affı başvuruları 2018 yılı için 21 Mayıs 2018 tarihinde alınmaya başlamıştır.  Başvurular online olarak veya vergi dairelerine şahsen yapılmaktadır. Şahsen yapılacak yapılandırma işlemleri için kişinin bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurması gerekmektedir. Başvuru sırasında 2018 Öğrenim Kredisi Affı başvuru formu ile birlikte kimlik fotokopisini de getirmeleri gerekmektedir. Yapılandırma başvuru formunu doldurarak kimlik fotokopisi ile birlikte vergi dairesine başvurmak yapılandırma işlemlerinin başlaması için yeterli olmaktadır.

  Başvuru Formunu İndirmek İçin TIKLAYINIZ

  Öğrenim kredisi yapılandırma işlemleri başvuru süresi 31 Temmuz 2018 tarihi olarak belirlenmiştir. Herhangi bir değişikliğin olmaması durumunda borçluların bu tarihe kadar ilgili yerlere borç yapılandırması için başvurması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2018 Yılında Öğrenim Kredisi Affından Kimler Yararlanabilir?

  Öğrenim kredisi affı başvuruları 2018 yılı için yapılacak başvurular 31 Mart 2018 tarihinden önce ödemesi yapılmamış olan kredi borçlarının ödenmesini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu yapılandırma işlemi sadece okulunu bitirip borcunu ödeyemeyenleri kapsamamaktadır. Bu borç yapılandırma işleminden borcunu ödemeye devam edenleri de kapsamaktadır. Daha önce borcunu faizi ile birlikte hesaplatıp yapılandırmış olan kişiler de borçlarını yeniden yapılandırabilmektedir. Bu şekilde başvuruda bulunan borçluların da faiz borçları silinerek anapara üzerinden yeniden taksitlendirme işlemi yapılmaktadır. Yeni yapılandırma üzerinden bu borçlar denmeye devam edecektir.

  2018 – KYK Borç Sorgulama

  2018 – KYK Burs Sorgulama

  2018 – KYK Kredi Başvurusu  tıkla sorunu sor

  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Merve dedi ki:

   Merhabalar odenmemis son 2 taksitim kaldi aralik ve kasim ayindan dogal olarakta faiz isledi bunlar icin de basvurabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet mart ayı öncesi tüm borçlarınız için başvurabilirsiniz.

  2. volkan kaya dedi ki:

   merhaba benim faizi ile birlikte toplam borcum 8.379.30 tl 6 taksit ödeme yaptırsam (yani 12 ay) taksit ücreti ne kadar olur ve ilk ödeme hangi ayda başlıyor.teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk taksit ödemeleri Ağustos ayı sonuna kadar. Taksit hesaplaması yapamıyoruz.

  3. Hasan dedi ki:

   Yenıden yapılandırma yaptıktan sonra hepsini peşin versem indirim yaparlar mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuru yaparken peşin olarak seçerseniz faizin % 90 ı silinir

  4. şah dedi ki:

   merhaba. vadesi gelmiş borc 7700 vadesi gelmemiş borc 5500 yapılandırma sceneklerinde sadece vadesi gecmiş olan borcum 7700 seceneği var bende sectim acaba diğer borc nasıl olucak anlamadım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Af vadesi geçmiş olan borçları kapsıyor. Vadesi gelmemiş olan borcunuzu taksitlendirme hakkınız bulunmuyor.

  5. Esma dedi ki:

   Merhaba
   Benim borcum 2019 ocak ayında başlıycak bu aff benide kapsıyor mu ?

  6. murat dedi ki:

   merhaba benim ödemelerim kykda devam ediyor daha önceden erteletmişdim bu afdan yararlanabilir miyim

  7. Gul dedi ki:

   Merhaba ben borcumu ertelettim 2 sene boyunca ama erteletme faizi işlendi su anda kykya odeme yapmaktayim. Bende bu afdan yararlanabilir miyim?

  8. Cem dedi ki:

   2012 yılında kardeşim 2013 yılında ben öğrenim kredisi almaya başladık. Kardeşim toplam 14.500 TL almışken 15.100 TL borç çıkarmışlar. Ben 14.900 TL almışım (400 TL fazla) fakat 17.400 TL borç çıkarmışlar (aradaki fark 2000 TL’den fazla) Bunun sebebi nedir acaba?

  9. Dilek dedi ki:

   Merhaba benim de tecilli borcum var yapılandırarak faydalanmak.istiyorum. Pesin ödersem ne kadar bir indirim uygulanır anapara 11bin civarı faizlerle 17.900 yardımcı olabilir misiniz

  10. macus lil dedi ki:

   Her türlü yasal iş için de kredi sunuyoruz. Küçük işletmeler için krediler ve her türlü yatırımlar da mevcuttur. Tüm krediler hem güvenli hem de teminatsız olarak kullanılabilir.

  11. İpek dedi ki:

   Merhaba ben kredimi odeyemedgim için faizi var.Bu yasa ödeme yapmak isteyenlere mi geçerli cnku yapılardırdigim zaman ödeme yapmam gerekli ve ben işsiz olduğum için ödeme imkanım yok.Bu aftan yararlanamıyor muyum? Başvuru yaptıgim taktirde sanırım yararlanmak için ödememi düzenli yapmalıyım?

  12. Fatih Çoban dedi ki:

   Merhaba ben borçlarimin hepsini geçen ay bitirdim ama fazla odedigim faiz tutarını tekrar alabilirmiyim acaba

  13. ömer dedi ki:

   merhaba,
   Online olarak nereden başvuru yapmamız gerekiyor.

  14. yigit dedi ki:

   benim toplam 7.000 tl borcum var odemedim faize bindi yapilandirmayi dusunuyorum.gecikme faizi toplam 1500 tl yani odemem gereken tutar 5500 tl peki ben pesin odedigimde ne kadar indirim alirim

  15. Habibe dedi ki:

   Merhaba 2019da ödemem baslayacak olan bir kyk borcum var bu af benim borcumun silinmesi yonunde gelen bir afmıdır acaba. Ilginiz icin tesekkurler.

  16. Cansel dedi ki:

   Merhaba,
   Size birkac sorum olacak, yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.
   1.ivd den borclarimi kontrol ettim, vadesi gecmis / vadesi gecmemis borclar kisminda iki farkli belge no ile farkli rakamlarda borc görünüyor, bu ne anlama geliyor?
   2.Yapilandirma durumunda taksitlerde gecikme olmamasi gerekiyor diye okudum, gecikme olursa ne olacaktir?
   3.Yapilandirma icin basvuru yaptiktan sonra kabul edilmesi durumunda iptal edebiliyor muyuz?
   4. Borclar tamamiyla affedilmeyecek mi?

  17. Ayfer dedi ki:

   Kızımın kullandığı öğrenim kredisini 23.06.2017 tarihinde yapilandirdigimiz halde imkansızlıklar nedeniyle ödeyemedik. O tarihte çıkarılan ödeme tablosu 259.85×12=3.118.20 tl.
   26.06.2018 tarihinde aftan yararlanarak yeni yapılandırma talebinde bulunduk. Yeni ödeme planı 618.89×12=7.426.53 bu parayı nasıl öderiz. Hesaplamada yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Beni aydınlatırsanız minnettar ölürüm.

  18. Ahmet dedi ki:

   Merhaba benim borcum dahan önce yapılandırılmıştı ve ödemeye devam ediyordum. Haziran aynın taksidini kaçırmış olduğum için yapılandırma bozuldu. Ben bu aftan yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet bu af sizi de kapsamaktadır. Temmuz sonuna kadar başvurmalısınız.

  19. ayşe dedi ki:

   Kyk ödemem 10. Ayda başlayacak bu af beni de kapsıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu af vadesi gelmiş borçları kapsamaktadır. Yine de kurumdan görüş alabilirsiniz.

  20. dilan dedi ki:

   Merhaba
   Ben büyük bir kısmını peşin ödeyip kalan için taksitlendirme yapmak istiyorum bu mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet mümkün kalan borcunuza vade farkı uygulanacaktır.

  21. Adem dedi ki:

   Merhabalar,
   Daha önce yapılandırdığım borcu ödemediğim için hesabımda 2 tane haciz görünüyor. Yeniden yapılandırdığımda bunlar da kalkacak mı acaba.
   Teşekkürler.

   1. dragon samuray dedi ki:

    aynı şey amcamın kızının da başına gelmişti bildiğim kadarıyla kalkıyor

  22. Betül dedi ki:

   Merhabalar,
   Vergi Dairesine girdiğim zaman Vadesi geçmiş borçlar, vadesi geçmemiş borçlar ve toplam borç olarak 3 şekilde borç görülmektedir. yapılandırma yaparsam toplam borç üzerinden mi olacak? Ana borç hangisi oluyor? borcun hepsini ödemek istersek ne kadar bir indirim oluyor?
   teşekkürler.

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    https://ivd.gib.gov.tr adresine giriş yaptığınız da tüm borçlarınızı görebilirsiniz. İlk önce borçlarınız için yapılandırma talebinde bulunmanız gerekiyor. Yaptığınız talep ilk önce değerlendirmeye alınacak ve değerlendirme sonunda ne kadar indirim alacağınızı ve aylık taksitlerinizi görebileceksiniz.

  23. Firat dedi ki:

   Öğrenim kredi borçları faizleri silinecek mi bu konu hakkında bilgisi olan var mi,? Yardımcı olabilir misiniz

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Eski öğrenim kredisi borçlarınız silinmez. Silinmeyen borçlarınız için ise yapılandırma talebinde bulunmanız gerekiyor. Yapılandırma adımlarına aşağıda ki linkten erişebilirsiniz.
    https://www.ssk.biz.tr/internetten-vergi-borc-yapilandirmasi-nasil-yapilir-2018/

  24. Melike dedi ki:

   Bağlı olduğumuz vergi dairesi değilde başka şehirdeki vergi dairesine de başvurabilir miyiz

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Vergi dairesine gitmenize gerek yok. https://ivd.gib.gov.tr adresine giriş yapıp yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.
    https://www.ssk.biz.tr/internetten-vergi-borc-yapilandirmasi-nasil-yapilir-2018/

  25. Ebru dedi ki:

   Borcu ödemeye başlamadan ertelemiş olanlar bu aftan yararlanabiliyor mu ? Çünkü ertelerken de faiz ekleniyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet ertelenen borçlar da bu kapsamda taksitlendirilebilir.

  26. esra dedi ki:

   peşin ödemek isteyenler için af ne zaman olacak ne zaman ödemelere başlayabileceğiz eylül mü?

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    İlk ödemeler 9. ayda başlayacak. Peşin ödeme yapmak isterseniz de şöyle bir seçenek sunuyor size sistem. https://ivd.gib.gov.tr sitesine girip ilk önce yapılandırma talebinde bulunmanız gerekiyor. Yapılandırma talebinde bulunurken size ödeme seçenekleri arasında taksitli bir seçenek sunacaklar. Bu seçenekler arasında size en uygunu seçip başvurunuzu yapmanız ve ardından başvurunuzun sonucunu beklemeniz gerekiyor.

  Sorunuzu Yazın