Genel

Öğrenim Belgesi Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Öğrenim belgesi almak isteyen kişiler öğrenim gördükleri kurumdan ya da e- devlet aracılığı ile öğrenim belgelerini alabilmektedirler. Islak imzalı, kaşeli ve onaylı öğrenim belgeleri kurumlardan dilekçe yazılarak alınabilmektedir. Ancak e-devlet aracılığı ile öğrenim belgesi almak daha kolay bir süreçtir. E-devlet üzerinden öğrenci belgesi almak için öncelikle e-devlet şifresi alınması gerekmektedir. Alınan şifre ile sisteme girildikten sonra öğrenci belgesi alınabilir. Öğrenci belgesinde, kişinin hangi kurumda ve bölümde okuduğu, kaçıncı sınıf olduğu gibi temel bilgiler yer almaktadır.


Öğrenim Belgesi Nedir?

Öğrenim belgesi, herhangi bir kurumda öğrenci olarak kayıtlı olan bireylerin bilgilerinin yer aldığı resmi bir belgedir. Öğrenci belgesini birçok kurum talep edebilmektedir. Özellikle burs başvuruları sırasında öğrenci belgesi istenmektedir. Öğrenim belgesinde, bireyin okul bilgileri yer almaktadır. Kayıt olduğu yıldan mezuniyet yılına kadar birçok bilgiye öğrenim belgesi aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Öğrenim belgesi, kurumlardan alınabileceği gibi internet üzerinden de e-devlet kapısı aracılığı ile kolaylık ile alınabilmektedir.

Öğrenim Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Öğrenim bilgisinde kişiye ait birçok bilgi yer almaktadır. Temel kimlik bilgilerinin yanı sıra öğrenim görülen okula dair bilgiler de belgede yer almak zorundadır. Öğrenim belgesinde yer alan bilgiler ile kişi öğrenci olduğunu kanıtlar. Mezuniyet belgesi adı verilen bir diğer belgeyi ise mezun olan kişiler kullanmaktadır. Öğrenim belgesinde yer alan bilgileri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası
 • Kişinin adı
 • Kişinin soyadı
 • Kişinin anne ve baba adı
 • Kişinin doğum tarihi
 • Kişinin uyruğu
 • Kişinin kaçıncı sınıfta olduğunu belirten sınıf derecesi
 • Öğrenim kurumuna kayıt olma tarihi ay, gün, yıl şeklinde
 • Yükseköğretim Kurulu seviyesinde bir üniversitede ise; üniversite adı, üniversitede bağlı bulunulan fakülte, meslek yüksekokulu, yüksek okul, enstitü ismi. Kayıtlı olunan birimde okunan bölümün adı ve bölüme ait programın adı
 • Eğitim türü; açıköğretim, birinci öğretim, ikinci öğretim gibi
 • Toplam öğrenim süresi
 • Öğrencilik hakkının olup olmadığına ilişkin var ya da yok yazısı öğrenim belgesinde yer alan bilgiler arasındadır.

Öğrenim Belgesi Ne İçin İstenir?

Öğrenim belgesi birçok amaç için farklı kurumlardan talep edilebilmektedir. Öğrenim belgesi alan kişiler bu belgeyi isteyen kuruma teslim edebilirler. Öğrenci belgesine ulaşmanın iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri bağlı bulunulan öğrenim kurumunun öğrenci işlerinden dilekçe ile talep etmektedir. Bir diğer yol ise e- devlet kapısı aracılığı ile öğrenim belgesi edinmektedir. Öğrenim durum belgesinin istenmesinde birçok sebep yer almaktadır. Öğrenim durum belgesinin istenme sebeplerini/ gerekli olduğu durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öğrenim belgesi vize başvuruları sırasında istenmektedir. Eğer vize başvurusu öğrenci olarak yapılıyor ise başvuru evrakları arasında öğrenim durum belgesinin yer alması zorunludur.
 • Öğrenim durum belgesi burs başvuruları sırasında istenmektedir.
 • Öğrenim durum belgesi sağlık merkezleri tarafından istenilebilmektedir.
 • Öğrenim durum belgesi Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından istenebilmektedir.
 • Çalışan anne ve babaların iş yerleri tarafından AGİ verilmesi sebebi ile istenebilmektedir.
 • Öğrenim belgesi staj başvuruları sırasında istenmektedir.
 • Öğrenim belgesi belediyeler tarafından belirlenen indirim kartlarını alırken (ulaşım, eğlence gibi) istenmektedir.
 • Öğrenim belgesi uluslararası alanda öğrenci olduğunuzu kanıtlayan bir belgedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti kurumlarına yapılacak olan her resmi başvuru için öğrenci belgesi istenmektedir.
 • Bankaların öğrenciye özel kampanya ve kredileri için istenmektedir.
 • Kurum ve kuruluşlar da öğrencilere indirim uygulamak için öğrenim durum belgesi ya da öğrenci kimliği isteyebilmektedir.

Öğrenim Belgesi Kurumdan Nasıl Alınır?

Öğrenim durum belgesi almak isteyen bireyler bunun için öğrenci olarak kayıt oldukları kuruma başvuru yapmaları gerekmektedir. Yüksek öğretim kurumları için öğrenci işlerine dilekçe yazılması gerekmektedir. Öğrenci işlerine yazılan ve öğrenim durum belgesi istendiğine dikkat geçen dilekçeler ile en fazla 1 iş günü içerisinde imzalı, kaşeli ve onaylı 2 nüshadan oluşan öğrenim belgesini alabilirsiniz.
Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrenim kurumlarından öğrenim durum belgesi almak için ise müdür yardımcısına başvuru yapılması gerekmektedir. Müdür yardımcısı tarafından e- devlet ya da e- okul aracılığı ile belgenin çıktısı alınarak öğrenciye teslim edilecektir. Müdür yardımcısından alınan belgeler aynı gün içinde teslim alınabilmektedir. Öğrenim durum belgesi, kayıtlı olunan kurumlardan bu şekilde alınmaktadır.

Öğrenim Durum Belgesi E-Devlet Üstünden Nasıl Alınır?

Öğrenim belgesi almak isteyen her birey e-devlet kapısı üzerinden kolaylık ile bu belgeye ulaşabilir. Açıköğretim öğrenci belgesi de dahil olmak üzere tüm öğrenim durum belgeleri e-devlet kapısında yer almaktadır. Öğrenim durum belgesi almak için yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Öncelik ile e-devlet hizmetine giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet üzerinden yapılan bu işlem için PTT şubelerinin herhangi birine giderek şifre talebinde bulunmanız gerekmektedir. E-devlet öğrenci durum belgesi şu şekilde alınabilmektedir;

 • Öğrenim durum belgesi almak isteyen kişiler e-devlet kapısı hizmetine giriş yapmak zorundadır.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra bağlı bulunulan kurumun menüsüne gidilmesi gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, Açıköğretim Fakültesi ya da Yükseköğretim Kurulunun menüsünden öğrenim durum belgesi maddesine ulaşılmaktadır.
 • E-Devlet üzerinden sadece öğrenim belgesi sorgulama yapılmamakta aynı zamanda öğrenim belgesinde yer alan kod aracılığı ile doğrulama işlemi yapılabilmektedir.
 • E-Devlet hizmetinin sağ üst köşesinde yer alan site içi arama motoru aracılığı ile de sistem içinde arama yapılabilmektedir.
 • Öğrenim belgesi sorgulama ekranına geldiğiniz zaman önce özet bilgi ile karşılaşacaksınız. Burada yer alan bilgiler kurum adı ve bölümünüzden oluşmaktadır.
 • Detaylı bilgi butonuna bastığınız zaman asıl öğrenim durum belgeniz karşınıza çıkacaktır.
 • Açılan sayfada öğrenci belgesi indir yazısı ile karşılaşılacak. Belgenin çıktısını almak için öncelikle belgeyi indirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde öğrenim durum belgeniz site içinde açılmayabilir ve işlem yapamayabilirsiniz. İndirme işlemi sadece sorgulama için geçerli bir işlem olup doğrulama işlemi sırasında herhangi bir indirme işlemi yapılmamaktadır.
 • Doğrulama işlemi için ise kimlik numarası ve belgede yer alan kod gerekmektedir. Bu iki bilgi aracılığı ile herhangi birinin öğrenci belgesini sorgulayabilirsiniz. Kurumlar genellikle bu yöntem ile kişilerin öğrenci belgelerinin sahte olup olmadığını doğrulamaktadır.
 • Bilgisayarınıza indirdikten sonra belgenin çıktısını alabilir ve öğrenim durum belgesi talebinde bulunan kuruma ibraz edebilirsiniz. E- devlet öğrenci belgesi resmi bir belge niteliği taşımaktadır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifresini ilk kez alacak olan kişiler öncelikle herhangi bir PTT şubesine gitmeleri gerekmektedir. PTT şubesinde 2 Türk Lirası karşılığında E-devlet hizmeti şifresini kapalı zarf ile satın almaları gerekmektedir. Satın alınan şifre ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile birlikte sisteme giriş yapılabilir. İlk kez sisteme giriş yapıp aktif hale getirdikten sonra sisteme başka giriş seçenekleri kullanılarak da giriş yapılabilmektedir. E-devlet hizmetine giriş yapmak için beş adet seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler aracılığı ile de sisteme giriş yapılması mümkündür.

E-Devlet İlk Giriş Nasıl Yapılır ?

PTT’e Gitmeden Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu