E-Devlet

Öğrenim Belgesi Nedir? E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Öğrenci belgesi işlemleri, okullara yeni kayıtların gündeme gelmeye başladığı bu dönemde merak edilen konu başlıkları arasında yerini almıştır. Öğrenci belgesi sorgulama ve öğrenci belgesi alma işlemleri yapılan düzenleme ve yenilikler kapsamında e-devlet platformu üzerinden gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Buna göre e-devlet platformu içerisinde üniversite öğrencileri için Yükseköğretim Kurulu hizmetleri içerisinde bulunan hizmetler aracılığıyla işlem yapılabilmekte ve öğrencilerin öğrenim belgesi almak için üniversitelere veya kurumlara başvuru yapması ve beklemesi gibi zorunluluklar ve süreçler ortadan kalkmıştır.


Öğrenci Belgesi Nedir?

Öğrenci belgesi bireyin eğitim ve öğretim gördüğü kurumda bulunduğu süre zarfında alabileceği, öğrencilik kapsamında olup olmadığı ve hangi kurumda öğrenci olduğu gibi soruları yanıtlayan belgedir. Öğrenciler bazı durumlarda öğrencilik durumlarını kanıtlamalıdır. Örneğin toplu taşıma araçlarında uygulanan öğrenci indiriminden faydalanmak ve programlar dahilinde ilgili bölümlerde stajyerlik yapmak için öğrenci belgesini kullanarak bireyin öğrenci olduğunun tescil edilmesi ve kanıtlanması gerekmektedir. Öğrenci belgesi, öğrenim görülen kurum ve Yükseköğretim Kurulu tarafından öğrenciliğin onaylanması amacıyla kullanılan resmî belgedir.

Öğrenci Belgesi Nereden Alınır?

Öğrenci belgesi almak için iki yöntem mevcuttur. Bunlardan birincisi ve diğerine göre daha geleneksel olarak adlandırılabilecek olan yöntem, üniversite öğrenci işleri dairesinden öğrenci belgesi alma işlemidir. Bu işlem için öncelikle üniversitenin öğrenci işleri dairesi ziyaret edilerek öğrenci belgesi alma talebi görevliler aracılığı ile iletilir. Daha sonra öğrenci işleri dairesi tarafından verilecek olan başvuru formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır. Doldurulan belge öğrenci işlerine teslim edilir ve buradan rektörlüğe gönderilir. Rektörlüğe gönderilen talep formu onaylandıktan sonra ilgili daire veya departman tarafından öğrenci belgesi hazırlanılarak öğrenci işleri dairesine gönderilir. Bu işlem yaklaşık 1-2 gün sürebilir. İşlem tamamlandıktan sonra bireyler öğrenci belgelerini teslim alabilirler.

İkinci yöntem ise e-devlet platformu üzerinden öğrenci belgesi alma yöntemidir. Bu yöntem ilk yönteme göre çok daha hızlı ve pratiktir. Bu yüzden toplumun çoğunluğu tarafından bu hizmet şekli kullanılmaktadır.

Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenci belgesi alınırken kullanılabilecek yöntemlerden en hızlı olanı e-devlet platformu üzerinden öğrenci belgesi alma işlemidir. Bu işlem için öncelikle bireyin e-devlet şifresinin bulunması gerekir. Şifresi olmayan bireyler şifrelerini temin ettikten sonra kullanıcı adı olarak T.C. kimlik numaralarını ve şifre olarak ilgili kanallar aracılığıyla verilecek olan şifreyi kullanarak e-devlet sistemine giriş yapmalıdırlar. Daha sonra arama çubuğu yardımıyla veya Yükseköğretim Kurulu hizmetleri sayfası üzerinden öğrenci belgesi sorgulama ve öğrenci belgesi alma gibi işlemler gerçekleştirilebilir. E-devlet platformu haricinde üniversitelerin öğrenci işleri dairesi aracılığıyla da öğrenci belgesi alma işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak bu işlem biraz daha uzun bir süreç gerektirmektedir. Bu nedenle çok fazla tercih edilmez.

Öğrenim Belgesinde Hangi Bilgiler Bulunur?

Öğrenci belgesindeki bilgiler öğrencinin kimliğini tanımlayacak, öğrenim durumunu belirtecek ve öğrenim görülen kurumla ilgili gerekli olacak bilgileri kapsar. Daha detaylı ve spesifik anlamda öğrenci belgesi üzerinde bulunan bilgiler şunlardır:

 • Bireyin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası
 • Bireyin adı
 • Bireyin soyadı
 • Bireyin anne ve baba adı
 • Bireyin doğum tarihi
 • Bireyin uyruğu
 • Bireyin kaçıncı sınıfta olduğunu belirtildiği sınıf derecesi
 • Öğrenim kurumuna kayıt olma tarihi
 • Yükseköğretim Kurulu seviyesinde bir üniversitede ise; üniversite adı, üniversitede bağlı bulunulan fakülte, meslek yüksekokulu, yüksek okul, enstitü ismi ile birlikte kayıtlı olunan birimde okunan bölümün adı ve bölüme ait programın adı
 • Eğitim türü; açık öğretim, birinci öğretim, ikinci öğretim vs.
 • Toplam öğrenim süresini belirten yazı
 • Öğrencilik hakkının olup olmadığına ilişkin yazı

Öğrenim Belgesi Neden İstenir?

Öğrenci belgesi istenme nedeni anlamında birçok sebep gösterilebilir. Kurum veya kuruluşlar öğrencilere yönelik işlemlerde, hizmetlerde veya kampanyalarda bu belgeyi talep etmektedir. Bu belge sayesinde yapılacak işlemin hitap ettiği toplum kesimi olan öğrencilere ulaşılmış olduğu garanti altına alınmış olur.

Öğrenci belgesinin istenmesindeki nedenlerden bazıları şunlardır:
 • Vize başvuruları esnasında bu belgenin ibrazı zorunludur.
 • Staj başvuruları esnasında bu belge istenmektedir.
 • Burs ve kredi işlemleri esnasında belgenin ibrazı zorunludur.
 • Bankaların öğrencilere özel kampanyalarından faydalanmak için gereklidir.
 • Toplu taşımada öğrenci indiriminden faydalanmak için bu belgenin ibrazı zorunludur.
 • Kurumlara yapılacak resmî işlem başvurularında gerekli olmaktadır.

Üniversiteden Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

Üniversiteden öğrenci belgesi almak için üniversitenin öğrenci işleri dairesine başvuru yapılması ve ilgili dilekçenin doldurulması gerekmektedir. Doldurulan dilekçe teslim edilir ve başvurunun onaylanması beklenir. Başvuru ilgili makamlar tarafından onaylandıktan sonra öğrenci belgesi öğrenci işleri dairesine gönderilerek buradan öğrenciye teslim edilir.

E-devlet Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet öğrenci belgesi almak için öncelikle e-devlet platformu için kullanılan şifre alınmamışsa, PTT şubelerine kimlik kartı ile yapılacak başvuru sonucunda şifre alınır. Daha sonra https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ internet adresi kullanılarak sisteme giriş yapılır. Ana sayfa üzerindeki arama çubuğuna “öğrenci belgesi” ya da “öğrenci belgesi sorgu” yazılarak ilgili bağlantıya tıklanır. Bunun yanı sıra Yükseköğretim Kurulu hizmetleri bağlantısı üzerinden de bu sayfaya erişim sağlanabilir. Daha sonra açılacak sayfada “sorgula” bölümüne tıklanır ve belge görüntülenir. Belge direkt olarak kaydedilmemelidir. Önce belgeyi cihaza indirmek daha sonra görüntülemek veya kaydetmek gerekir.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Almak İçin TIKLAYINIZ

E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifresi almak için her il ve ilçede bulunan PTT şubelerine T.C. kimlik kartı ile beraber gidilmeli ve başvuruda bulunulmalıdır. Şifre verme işlemi kısa süren ve çok zaman almayan bir işlemdir. Ancak başvuru sırasında kimlik kartındaki bilgilerin okunabilir olduğundan ve kimlik fotoğrafının güncel olduğundan emin olunmalıdır. Aksi takdirde şifre verme işlemi gerçekleşmez.

E-devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet belge sorgulama işlemlerinin tümü, e-devlet platformu ana sayfasında bulunan arama çubuğuna ilgili belgenin adı veya belgeyi veren kurumun adı yazılarak gerçekleştirilebilir. Öğrenci belgesi sorgulama işlemi için de arama çubuğuna “öğrenci belgesi” yazılması yeterli olacaktır.

E-devlet YÖK Hizmetleri Nelerdir?

E-devletten verilen YÖK hizmetleri son zamanlarda yapılan ortak çalışmalar sayesinde gittikçe artmış ve bireylerin yapacakları işlemi ilgili kuruma gitmek zorunda kalmadan gerçekleştirebilmelerinin önü açılmıştır.

Buna göre e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilen işlemler şunlardır:
 • Üniversite e-kayıt işlemleri
 • Üniversite e-kayıt belge doğrulaması
 • Öğrenci belgesi sorgulama
 • Öğrencilik durumu doğrulama
 • YÖK mezuniyet belgesi sorgulama
 • YÖK mezuniyet belgesi doğrulama
 • Çağrı merkezi başvuru sonucu görüntüleme

Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

YÖK mezun belgesi sorgulama işlemi için e-devlet platformu kullanılabilir. Bunun için bireyler şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama çubuğunu ilgili belgenin veya kurumun adını yazarak açılacak olan sayfa ve sayfalar üzerinden diledikleri sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Ana sayfa üzerinden hizmetler alt başlığı kullanılarak kurumlara erişilebilir ve bu kurumların verdiği hizmetler görüntülenerek ilgili kurumun bulunduğu bölümde belge sorgulama ve doğrulama gibi işlemler yapılabilir.

E-okul Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-okul öğrenci belgesi almak için öncelikle sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Öğrenci girişi veya veli girişi yapıldıktan sonra öğrenci belgesi bölümünden öğrenci belgesi alma işlemi yapılır. Öğrenci belgesi e-okul sisteminde Ek-3 belgesi olarak da geçmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ehliyet İçin Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

e-Devlet sistemi üzerinden öğrenim belgesi almanız mümkündür.

Üniversite Öğrencisi Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

Üniversitenin bilgi sistemi ya da e-Devlet sistemi kullanılarak alınabilir.

Lise Öğrencisi Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

Okul idaresine başvurarak ya da e-Devlet sisteminize girerek lise öğrenci belgesini temin etmeniz mümkündür.

Ortaöğretim Öğrencisi Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

e-Devlet sisteminin üzerinden ya da okul idaresi aracılığı ile ortaöğretim öğrenci belgesi almanız mümkündür.

İlköğretim Öğrencisi Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

Okul idaresine başvurulması akabinde ilköğretim öğrenim belgesi temin edilebilir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu