• Öğrencilere Burs Desteği 2018

  Birçok öğrenci geri ödemeli aldıkları kredi desteğini ödemede sıkıntı yaşayabiliyorlar. Üniversite hayatları boyunca aldıkları bu kredileri iş hayatına atıldıktan 2 yıl sonra ödemeye başlamak çoğu birey için zor süreçler yaratabiliyor. Düzenli bir gelir olsa dahi aileden uzakta yaşıyor olmaları ya da evlilik hayatına adım atmaları bu kredilerin geri ödemesini geciktirebiliyor.


  Bu sebeple çoğu birey öğrencilik hayatları içinde geri ödemesi olmayan burslardan faydalanmak için çeşitli başvurularda bulunuyor. Geri ödemesi olmayan bu bursları en temel şartı elbette ki öğrencinin belli bir başarı skalasının üzerinde kalıyor olması. Öğrenciler için önemli bir kaynak olan bu bursların tutarı aylık 1000 TL ye kadar da ulaşabiliyor. Burs veren bu kuruluşlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

  Kaymakamlık Bursları

  Büyük firmaların desteği ile birlikte ilçelerin kaymakamlıkları belirli bir başarı skalasının üzerinde kalan öğrencilere burs desteği vermektedir. Burs verecek firma ile öğrenci arasında köprü vazifesi gören kaymakamlıklar öğretim yılı boyunca her ay öğrencinin hesabına belirli bir miktar ödeme geçerler. Bu tutarlar minimum 100 TL maksimum 250 TL ye kadar ulaşabilmektedir. Öğrenciden beklenen ise öğrenim hayatı boyunca sınıfta kalmaması ve dönemi uzatmamasıdır. Kaymakamlıklar aracılığı ile en çok burs veren firmalardan bir tanesi de Seramiksan’ dır. Bu burs için yapılacak başvurular bağlı bulunan kaymakamlıklar aracılığı ile sağlanmakta.

  Türkiye Diyanet Vakfı Bursu

  2011 yılından bu yana yaklaşık 240 bin öğrenciye burs desteği sağlayan diyanet vakfı hala binlerce öğrenciye burs desteği veriyor. Başvuru diyanet’ in resmi web sitesi üzerinden yapılıyor. Diyanet bağış olarak topladığı paraları her yıl binlerce öğrencinin hesabına burs desteği olarak aktarmakta.

  Atatürkçü Düşünce Derneği Bursları

  Yine bağış olarak ya da çeşitli faaliyetlerle elde edilen kazanç öğrencilere burs olarak verilmektedir. Atatürkçü düşünce derneği olarak organize edilen faaliyetler, geziler, tiyatro oyunları ve buna benzer organizasyonlardan elde edilen gelir belirlenen kriterler doğrultusunda öğrencilere aktarılmaktadır. Başvurular Atatürkçü düşünce derneği şubelerinden yapılmaktadır. Öğrenciler bu derneğe üye olup derneğin başlattığı kampanyalar doğrultusunda birçok yan hakka da sahip olmaktadırlar. Ücretsiz tiyatro oyunu biletleri, oyunculuk ve müzik dersleri, ücretsiz geziler bunlardan birkaçıdır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Türk Eğitim Vakfı Bursları

  Her yıl binlerce öğrenciye burs veren diğer bir kuruluş da Türk Eğitim Vakfı’dır. Eğitime verdiği önem ile adından sıkça söz ettiren Türk Eğitim Vakfı orta öğretim ve üniversite öğrencilerine her yıl burs imkanı tanımaktadır. Aynı zamanda kuruluş kız öğrenciler için yurt bursu adı altında ayrıca bir burs daha vermektedir. Başarının çok önemli olduğu bu burslarda ortaöğretim öğrencilerine 160 TL, üniversite öğrencilerine 480 tl, yüksek lisans öğrencilerine 800 TL ve doktora öğrencilerine 1.120 TL burs vermektedir. Başvurular Türk Eğitim Vakfı sitelerinden ya da şubelerinden yapılmaktadır.

  Kredi ve Yurtlar Kurumu Bursları

  Devlet tarafından verilen burslardan olan kredi ve yurtlar kurumu bursundan da her yıl binlerce öğrenci yararlanıyor. Başarı şartının yanında anne ve babasından bir tanesini kaybetmiş, anne ve babası ayrılmış, geçim sıkıntısı içinde okumaya çalışan öğrenciler burstan yararlanacak ilk bireyler olmakta. Burs almaya başlayan bu öğrencilerin ilerleyen dönemlerde belirlenen başarı skalasının altında kalmaları durumunda almış oldukları bu burs geri ödemeli krediye dönmektedir. Başvuru kredi ve yurtlar kurumunun sitesinden yapılmaktadır.

  İstanbul Ticaret Odası Bursu

  1952 yılından bu yana 16.000 den fazla öğrenciye karşılıksız burs veren İstanbul Ticaret Odası, burs verdiği öğrenci sayısını her yıl biraz daha artırıyor. Aynı zamanda İstanbul Ticaret Odası TC vatandaşı olmayan ama Türkiye’de eğitim alan birçok başarılı öğrenciye de burs imkanı tanımaktadır. Başvurular sitenin resmi Web sayfasından yapılmaktadır.

  Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

  Yaptığı birçok faydalı faaliyet ile adından sıkça söz ettiren toplum gönüllüleri vakfı uzun süredir öğrenci bursu vermektedir. Birçok öğrencinin faydalandığı bu burslar toplum gönüllüleri vakfının topladığı bağış ve faaliyetlerden elde ettiği kazançlar doğrultusunda sağlanmaktadır. Bunun yanında sokak hayvanları, kimsesiz çocuklar ve yardıma ihtiyaç duyan birçok insan için de kurumun faaliyetleri bulunmaktadır. Verilen bu burslar geri ödeme olmaksızın sağlanmaktadır. Öğrenciler toplum gönüllüleri vakfının resmi web sitesinden ya da kurumun şubelerinden başvuruda bulunabilirler.

  Vehbi Koç Bursu

  1969 yılından bu yana başarılı öğrencilere verdiği burslarla bilinen Vehbi Koç bursu, 40 binden fazla öğrencinin okumasına destek olmuştur. Kurum üniversitelerin yanında özellikle meslek lisesi öğrencilerine her yıl burs vermektedir. Her yıl 2000 e yakın öğrencinin yararlandığı bu burs geri ödeme olmaksızın sağlanmaktadır.

  Sabancı Vakfı Bursu

  Öğrenciler her yıl 15 Eylül ve 15 Ekim tarihleri arasında okumakta oldukları üniversitelerin öğrenci işlerine başvuru yaparak Sabancı Vakfı bursu başvurunda bulunabilirler. Bu burstaki başlıca şart üniversite giriş sınavında Sabancı Vakfı’nın belirlediği taban puanın geçilmiş olmasıdır. Başarı skalasına göre seçilen öğrencilerin listesi Sabancı Vakfı’na bildirilir ve burs ödemesi bu öğrenciler için başlamış olur.

  İzzet Baysal Vakfı Bursları

  Öğrencilerin bu burslardan faydalanabilmesi için mutlaka lisan programlarından bir tanesine yerleşmiş olması gerekir. Vakfın belirlediği diğer bir şart ise burs başvurusunda bulunan öğrencinin doğum yeri Bolu merkez ya da ilçelerine bağlı olmasıdır. Bunun yanında vakıf Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin 4 yıllık fakültelerinden bir tanesine birincilikle yerleşen öğrenciye burs vermektedir.

  Diğer Burslar ve Tarihleri

  • Elginkan Vakfı: 400 lira burs veriyor.
  • Vehbi Koç Vakfı: Burs için son başvuru tarihi, 29 Eylül.
  • Türk Eğitim Vakfı: Lisans öğrencilerine 510, yüksek lisans öğrencilerine 850, doktora öğrencilerine bin 150 burs veriyor. Son başvuru tarihi, 30 Eylül.
  • Tema Vakfı Turan Demiraslan Lisansüstü Bursu: Bin 80 lira olan burs için son başvuru tarihi 30 Eylül.
  • Anadolu Vakfı: 375 lira olan burs için son başvuru tarihi, 30 Eylül.
  • İstanbul Sanayi Odası: 350 lira olan burs için son başvuru tarihi 30 Eylül.
  • 21. Yüzyılın Eğitim ve Kültür Vakfı: İstanbul’da devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere burs veriyor. Online başvurular 2-4 Ekim’de alınacak. Kıyafet hediyeleri, ayni katkı, danışmanlık gibi hizmetler de verecek.
  • Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı: 480 lira olan burs için son başvuru tarihi 7 Ekim.
  • TÜBİTAK : Başarıya göre 750 ve bin lira olan burs için
   son başvuru tarihi 9 Ekim.
  • Kalebodur KSV Vakfı: Son başvuru tarihi 10 Ekim.
  • Galatasaray Eğitim Vakfı: Burs için son başvuru tarihi 13 Ekim.
  • Hacı Ömer Sabancı Vakfı: 500 lira olan burs için son başvuru tarihi 13 Ekim.
  • Nef Vakfı: Burs için son başvuru tarihi 14 Ekim.
  • İş Dünyası Vakfı: Burs için son başvuru tarihi 15 Ekim.
  • Alarko Eğitim- Kültür Vakfı: 440 lira tutarında olan burs için son başvuru tarihi 20 Ekim.


  tıkla sorunu sor

  Öğrencilere Burs Desteği 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın