• 2019 Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler?

  2019 Öğrenci yardım parası almak, eğitim ve öğrenim hayatı devam eden öğrencilere devlet tarafından, iş adamları ve holdingler tarafından ve kişiler tarafından sağlanan destekler sayesinde mümkün olmaktadır. Devletin çocuk okutan ailelere yardımcı olmak için hazırladığı öğrenci yardım parası desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunmak gerekir. SED öğrenci yardımları devlet tarafından her yıl belirlenen oranlarda verilmektedir.


  SED Öğrenci Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

  Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sosyal Hizmet Merkezi tarafından öğrencilere yapılan sosyal ekonomik destek yardım kısaca SED olarak adlandırılmaktadır. Yardıma muhtaç öğrencilerin öğrenimlerine devam etmesine katkıda bulunmak adına verilen Sosyal Destek yardımından faydalanabilmek için gerekli olan şartlara uyum sağlanması ve istenen belgeler temin edilerek SED başvurusunda bulunulması gerekir. SED yardımı başvurularında istenen evraklar;

  • Başvuru sahibinin kimlik belgesi
  • Başvuru sahibinin öğrenci belgesi
  • Talep edilmesi durumunda sağlık raporu
  • Meslek ve iş kurslarına başvurulduğunu gösteren belgeler
  • Kuruluş tarafından istenebilecek olan diğer belgelerdir.

  SED yardımı başvuruları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet merkez müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru sırasında öncelikle psikoloji uzmanı ile görüşme yapılarak SED yardımı alınmasına uygunluk kararı verilir. Ardından başvuru sahibine açılacak dosya ile yardım onaylanması öncesinde sosyal ve ekonomik araştırmalar yapılır. Uygun örülmesi durumunda işlemlere başlanmaktadır. SED öğrenci destek yardımları maaş olarak verilmez ve geçici olarak öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılan yardımdır.

  Öğrencilere Yardım Parası Veren Kurum Ve Kuruluşlar

  Öğrenci yardım parası 2019 yılında öğrencilere destek olmak için veren kurum ve kuruluşlar şunlardır;

  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
  • Vakıf ve Dernek Bursları
  • Başarılı öğrencilere okulları tarafından verilen burslar
  • KYK Burs ve Kredi Desteği
  • Ticaret kuruluşlarının verdiği burs ve destekler
  • Holdingler ve iş adamlarının verdiği burslar
  • Hayırsever vatandaşların öğretim ve eğitim için verdiği destekler

  Öğrencilere KYK Burs Ve Kredi Destekleri Devam Ediyor

  Kredi Yurtlar Kurumunun öğrencilere verdiği öğrenim ve eğitim yardımları kredi şeklinde geri ödemeli ve hibe şeklinde geri ödemesiz olarak verilmektedir. KYK burs başvurusu yapan öğrencilere başbakanlık bursu olarak bilinen karşılıksız burslar verilirken öğrenim kredisi olanağı ve yurt imkanları sağlamaktadır. Başbakanlık bursu almak için başvuruların belirtilen başvuru süreleri içersinde yapılması gerekir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Öğrencilere KYK bursu 2019 yılında interaktif müracaatlarla yapılabilmektedir. İnteraktif müracaatlarda öğrencilerin bütün detayları inceleyip okuyarak dikkatli beyanlarda bulunmaları gerekir. Hatalı ve gerçeğe aykırı beyanlar burs alımlarını engelleyen sonuçlarla karşılaşılmasına sebep olmaktadır.

  SYDV Öğrenci Yardım Parası Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

  Valilik ve kaymakamlık bünyesinde görev yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bulunan Sosyal Yardım Dayanışma Vakfının öğrencilere sağladığı yardım paraları bulunmaktadır. Kısa adı SYDV olan Sosyal Yardım Dayanışma Vakfı geçim zorluğu çeken ailelere çocuklarını okuturken destek olmak amacı ile eğitim ve öğrenimlerine katkıda bulunmak için verdiği yardım parasıdır. Bu yardıma ihtiyacı olan ailelerin çocukları için SYDV öğrenci yardımlarından yararlanmaları için şahsen başvuru yapmaları gerekir. Velilerin şahsen yapacakları müracaatlarda istenen belgeler şunlardır;

  • Çocuğun nerede okuduğunu gösteren belge (okulun müdüründen alınmalıdır).
  • Veliler tarafından doldurularak SYDV ye teslim edilecek olan yardım talep dilekçesi (Valilik veya kaymakamlığa gönderilebilir)
  • Veliye ait kimlik belgesi fotokopisi
  • Öğrenciye ait kimlik belgesi fotokopisi
  • Gelir tespit belgesi (talep edilmesi durumunda temin edilmelidir)

  Başvuru neticesinde SYDV heyet toplantısında başvuru değerlendirilerek görüşülmekte ve vakfın olanakları içersinde yardımda bulunulmaktadır. Yapılan yardımlarda öğrencilerin kırtasiye, kitap, okul servisi ve benzer giderleri karşılanarak ödemeler aylık olarak ihtiyaç sahibi ailelere geçici yardım olarak yapılmaktadır.

  Öğrencilere Okulları Tarafından Verilen Burslar

  Özel okullarda öğrenim gören öğrencilere verilen okul yardımı parası genellikle;

  • TEOG puanı yüksek olan
  • Okula girmek için aldığı puan yüksek olan
  • Okul tarafından başarılı olan öğrencilere verilmektedir.

  Ortalama yıllık gider oranları 20 bin lira olan bu okullara aldıkları burslar sayesinde devam eden öğrenciler dönemlerde 3 bin ve 4 bin lira civarında burs haricinde para ödeyerek devam edebilmektedirler. Özel okullar tarafından başarılı öğrencilere devlet destekleri haricinde verilen destekler;

  • Okul öncesi eğitim alan özel okul öğrencilerine 3.060 TL olarak
  • İlkokul ve temel lise seviyesi öğrencilerine 3.680 TL olarak
  • Ortaokul ve diğer lise öğrencilerine bir dönem için 4.280 TL olarak destek ödemesi yapılmaktadır.

  Öğrencilere Burs Veren Diğer Kurum Kuruluş Ve Kişiler

  Türkiye’nin her köşesinde eğitim gören her seviyede öğrenciye para yardımında bulunan birçok vakıf, holding, burs, devlet kurumu, dernek, iş adamları ve hayırsever vatandaşlar bulunmaktadır. Her kurum, kuruluş ve vatandaşın yaptığı yardımlar ve verdikleri burslar bütçe olanakları içersinde tespit edilerek başvuru şartları bünyeleri dahilinde belirlenir. Öğrencilere burs veren önemli kurum, kuruluş ve vakıflar şunlardır;

  • Türk Eğitim Vakfı, Çağdaş Eğitim Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Taşkent Vakfı, İstanbul Sanayi Odası Vakfı, 21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı, Birlik Vakfı, Sema Yazar Gençlik Vakfı, Alarko Vakfı, Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı, Ahmet Yesevi Vakfı, Türkiye Milli Kültür Vakfı, Şahinler Vakfı, Darendililer Vakfı, Ali Demir Vakfı, Sabancı Vakfı, Türk Petrol Vakfı, İş Dünyası Vakfı, İstek Vakfı, Nuh Çimento Sanayi vakfı, Sağlık Eğitim Vakfı, Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı
  • İstanbul Ticaret Odası, Türk Dil Kurumu, TÜBİTAK
  • TEV, MEB, TÜBİTAK, Alarko Holding, TADEV
  • Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği
  • İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi bu kuruluşlardan bazılarıdır.

  Öğrenci Yardım Parasından Kimler Yararlanabilir?

  Öğrenci yardım parasında yararlanma şartları şunlardır;

  • T.C Vatandaşı olmak yardım almak için gereken ilk şarttır.
  • Ödemeler maaş şeklinde yapılmaz ailenin ekonomik durumuna göre düzenlemelerle ödenir. Ekonomik durumu düzelen ailelerin öğrenci desteklerine son verilir.
  • Ailelerin 1 defa başvuru hakkı vardır.
  • SYDV yardım desteği alan aileleri 6 ayda bir denetlemeye tabi tutar. Denetlemede hazırlanan rapora göre yardımın devamlılık veya kesilme kararı verilir.
  • Aile ve Sosyal yardım Bakanlığı tarafından verilen destek çocuk yardımı adı altında 1 pakette verilmektedir.
  • Lise ve üniversite öğrencilerine yapılan yardımlar en az 456 TL en fazla 821 TL olmaktadır.
  • Öğrenci yardım paraları ailelerin diğer masraflarını karşılamak için kullanılamaz. Öğrenci yardım parası öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamak amacıyla kullanılmalıdır. Maddi ihtiyaç sahibi ailelerin diğer ihtiyaçlarını karşılamak için SYDV’na ayrıca başvuruda bulunmaları gerekir.
  • SED yardımları icra yolu ile kesilemez ve icra işlemleri uygulanamaz.
  • Öğrencilerin 6 aylık süre içerisinde maddi durumlarındaki düzelmeler olursa maddi ihtiyaçlarının kalmadığının tespit edilmesi durumunda destek ödemeleri kesilmektedir.

  Yanlış beyan vererek haksız yardım alan kişilere ödenen paralar yasal faizleri ile geri alınmaktadır.

  Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlar

  Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

  Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır  tıkla sorunu sor

  2019 Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Eşenur dedi ki:

   Merhabalar babam ve annem isci emeklisi ben 10. Sinifim kardesim 2. Sinif ailem egitim masraflarimi karsilamakta biraz zorlaniyirlar . Cunki kardesiminde masraflari cikiyor. Ben bu yardimdan yararlanabiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef babanız ve anneniz emekli olduğu için yardımlardan faydalanamazsınız. Ancak burs başvurularından faydalanabilirsiniz.

  2. sevtap dedi ki:

   benveeşim çalısmıyoruz eşimin sağlıksorunları var bense iş bulamıyorum sosyal güvencemizde yok kızım sekizinci sınıfda okuyor her iki dönemde ve hersene takdir alıyor başarı üstün belgeside var kızımı okutmak istiyorum izmirden arıyorum nereye başvurabilirim telefon numarası alabilirmiyim

  3. lale dedi ki:

   merhaba ben eşimden boşanmak uzereyim maddi anlamda destek olmadığı için sıkıntıya düştüm sgk dan emekli olmam için 3.5 senem var. ama kızım ufak olduğu için çalışamıyorum. babamın maaşını alabilirmiyim. ve ilerde çalışırsam ve emekliliğe hak kazanırsam hem kendi hem de babamın maaşını alabilirmiyim sgk dan

  4. L.Yapıcı dedi ki:

   Merhaba,2 oğlum var..Babalarıyla ayrıyız.Ben çalışmıyorum. Babaları 2 çocuğa ayda 500 tl nafaka bazen vermiyor bile.Bu yardımdan yararlana bilir miyim?

  5. Hatice dedi ki:

   Merhabalar. Ben maddi durum yetersizliğinden üniversiteyi dışardan okuyorum. Evde sadece babam çalışıyor. 2 kardeşiz abim de liseyi dışardan okuyor. Bi yardım alabilme durumu söz konusu mu?

  6. Nuran dedi ki:

   Eşim asgari ücretle çalışıyor 2 çocuğum var biri 12.sınıf diğeri 6.sınıf evimiz kira ben çocuklarım için destek alabilirmiyim ben çalışmıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef evde en az asgari ücretli çalışan varsa bu yardımı yapmıyorlar.

  Sorunuzu Yazın