• 2018 Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler?


  Öğrenci yardım parası almak için başvuru yapılarak destek alınabilecek olan birçok kurum, kredi veren kuruluş, vakıf, holding, SED ve öğrenci bursları vardır. Çocuk okutmanın ne kadar zor olduğunu bilen devlet, çocuklarını okutmakta güçlük çeken ailelere ekonomik olarak destek vermektedir. Hazırladığı maddi destek paketi ile, öğrenim gören çocukların ailelerine ekonomik destek veren devletimiz öğrencilerin eğitimlerini daha rahat şartlarda geçirmesini hedeflemektedir.


  Devlet tarafından öğrencilere yapılan yardıma SED adı verilmektedir. SED adı altında yapılan devlet destekli yardım eğitim ve öğrenim yapan öğrencilerin yararlanabileceği yardım desteğidir. Her sene yenilenen tutarlarda verilen okul yardım parası 2018 yılında 684 TL ile 821 TL aralığında verilmektedir. Devlet destek paketi SED tarafından verilen ve 2018 yılı için belirlenmiş olan öğrenci yardım parasından faydalanmak isteyen öğrenci velilerinin yardım başvurularını yapmaları gerekir.

  Devlet desteği yanı sıra birçok kuruluşlar ve hayırsever vatandaşlar tarafından öğrencilere maddi destek yapılmaktadır. Devlet desteği başvurularından şartların uygun olmaması nedeni ile olumsuz cevap alan veliler diğer kuruluş ve burslara başvuru yapabilirler.

  Özel okullarda okuyan özelikle başarılı öğrencilere devlet desteği dışında olan ve okulları tarafından verilen burslar vardır. Türkiye’nin her yerinde öğrenim gören öğrenciler için para yardımı yapan vakıf, burs ve holdingler vardır. Devlet desteği dışında yapılan yardımlarda yüzlerce hayırsever vatandaş bulunmaktadır. Öğrenci yardımı yapan her kurum ve kuruluşun verdiği başvuru şartları ve burs miktarları bütçe olanaklarına göre sağlanmaktadır.

  Öğrenciler İçin Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileridir?

  Eğitim ve öğrenim hayatları boyunca maddi desteğe ihtiyaç duyan tüm lise ve üniversite öğrencilerine para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs ve kredi destekleri bulunmaktadır.
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının öğrenciler için sağladığı maddi destekler vardır.
  • Çeşitli vakıf ve dernekler tarafından öğrencilere burs verilmektedir.
  • Derslerinde başarı gösteren öğrenciler eğitim aldıkları okullardan burs desteği alabilirler.
  • Holdingler ve iş adamları öğrencilere destek sağlayan burslar vermektedir.
  • Hayırsever birçok vatandaş eğitime katkı sağlamak için öğrencilere maddi destek vermektedir.
  • Ticaret kuruluşlarının öğrencilere verdiği destekler ve burslar vardır.

  Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı Öğrenci Para Yardımı Nasıl Alınır?

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı, Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı tarafından öğrencilere eğitim desteği vermek için yapılmaktadır. Kaymakamlık ve valiliklerin bünyesinde görevlerini sürdüren Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı veliler tarafından şahsen yapılan başvuruları kabul etmektedir. Zor durumda olan ailelerin eğitim masraflarına katkıda bulunmak için para yardımı sağlayan bakanlığa başvuru yaparken istenen evrakların, veliler tarafından tamamlanması gerekmektedir. Öğrenci para yardımı başvurusu için istenilen evraklar şunlardır;

  • Öğrencinin devam ettiği okul müdüründen alınacak olan öğrenci belgesi
  • Başvuruda bulunan veli tarafından doldurup imzalanacak olan yardım isteği dilekçesi
  • Başvurulan öğrenciye ve öğrencinin velisine ait kimlik belgelerinin fotokopileri
  • Gelir belgesi (talep edilmesi durumunda gereklidir)

  Başvuru neticesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı heyetinin toplantısında görüşülerek neticelendirilir. Vakıfın bütçe olanakları dahilinde yapılan yardımlarda öğrencilerin kırtasiye ve kitap giderleri, servis ücretleri gibi eğitim giderleri karşılanır. Vakfın sağladığı maddi yardımlar aylık olarak yapılan geçici yardımlardır.

  Öğrenci Yardım Parası Alınabilmesi İçin Gerekli Şartlar

  Öğrenci yardım parası başvurusu yaparak yardım almak için belirlenen şartlar vardır. Öğrencilerin yardım alması için okuyan çocuğa devlet yardımı şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Öğrenci yardım parası almanın ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.
  • Ailelerin ekonomik şartlarına göre düzenlenen ödemeler maaş şeklinde olmaz. Ekonomik durumunu düzelten ailelerin öğrencilerine verilen yardım desteği kesilir.
  • Her ailenin bir defa yardım başvurusunda bulunma hakkı vardır. Aynı öğrenci için birden fazla başvuru yapılamaz.
  • Para yardımı alan öğrenciler her 6 aylık süre sonunda Sosyal Yardım ve Dayanışma vakfı tarafından denetlenmektedirler. Denetleme sonucunu görevliler tarafından raporlanır. Bu rapor doğrultusunda öğrenciye yapılan yardıma devam edilmesine veya sonlandırılmasına karar verilir.
  • Lise ve üniversite öğrencilerine verilen destek oranları her sene belirlenmektedir. 2018 senesinde belirlenen öğrenci yardım tutarı en az 456 TL ve en fazla 821 TL olarak belirlenmiştir.
  • Öğrencilere verilen SED yardımına icra işlemi uygulanamaz ve öğrenci para yardımı icra yolu ile kesilemez.
  • Öğrencinin yardım almaya başladığı 6 aylık süre zarfında maddi desteğe ihtiyacı olmadığı tespit edilirse öğrenciye yapılan para yardımı derhal kesilir.
  • Yanlış beyanlarla maddi destek başvurusu yapanlar ve haksız ödeme alan kişilere yapılan yardım paraları faizleri ile birlikte geri alınır.

  Öğrenci Yardım Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Okuyan çocuğa devlet yardımı sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Sorgulama işleminizi https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresi üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulama yapabilmek için şifreye ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifresini PTT şubelerinden alarak sisteme giriş yapabilir ve belirtilen adres üzerinden sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Adrese giriş yaptığınızda, kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra sorgulama sonucunuzu hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

  Öğrenci yardım parası ve çocuk parası sorgula 144 numaralı hat üzerinden yapılabilmektedir. Aile Sosyal Yardım Bakanlığının sosyal yardım hattı olan ALO 144 ü arayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  KYK Öğrencinler İçin Devlet Bursu Ve Kredi Seçenekleri

  Kredi Yurtlar Kurumu tarafından devlet bursu adı altında, öğrenim gören çocukların ailelerine devlet tarafından maddi yapılmaktadır. Devletin sağladığı maddi destek geri ödemesiz hibe şeklinde veya geri ödemeli kredi olarak yapılmaktadır. Üniversite öğrencilerin eğitimleri süresince maddi konularda sıkıntı ve sorun yaşamaktadırlar.

  Eğitimlerini devam ettirmek için maddi yardıma ihtiyacı olan öğrencilerin sıkıntılarını gidermek için devlet tarafınsan sağlanan burslar bulunmaktadır. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilere verilen burslar özel şirketler, vakıflar ve devlet tarafından geri ödemeli veya geri ödemesiz olarak verilmektedir.

  Devlet bursu üniversite öğrencileri için başbakanlık tarafından verilen geri ödemesiz burslardan birisidir. Geri ödemesiz olması sebebi ile devlet bursu, üniversite öğrencilerinin en fazla tercih ettiği burslar arasında bulunur.  Kredi Yurtlar Kurumuna başvuru yaparak devlet bursu almak isteyen öğrenciler burs öğrenim kredisi yanı sıra yurtlardan yararlanma fırsatına sahip olurlar.

  Burs başvuruları yapan öğrencilerin hatalı ve eksik bilgi vermemeleri ve yanlış beyanlarda bulunmamaları gerekir. Gerçeğe aykırı ve eksik beyanlarda bulunan öğrencilerin burs alımları engellenir.

  Devlet bursu almak isteyen öğrencilerde aranan şartlar vardır ve bu şartlara uyum sağlamayan öğrenciler burs alma şansı elde edememektedir. Devlet bursundan yararlanmak isteyen öğrencilerde aranan şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Öğrenim yılı kaybı olan öğrencilere burs verilmez.
  • Başvuru için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.
  • Ek öğretim süresi gören öğrencilere burs verilmez.
  • Nafaka ve yetim maaşı haricinde en az asgari ücret tutarında sürekliliği olan bir işte çalışan ve geliri olan öğrenciler burstan yararlanamazlar.
  • Beyanlarında gerçeğe aykırılık bulunan öğrenciler burstan yararlanamazlar.
  • Burs yönetmeliğine göre burs almak için yeterli olmayan öğrencilerin başvuruları kabul edilmez ve devlet bursundan yararlanamazlar.
  • Daha önce burs ya da öğrenim kredisi kullanmış olan alan öğrenciler, devlet bursundan faydalanamazlar.

  Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlar

  Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

  Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
  tıkla sorunu sor

  2018 Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nuran dedi ki:

   Eşim asgari ücretle çalışıyor 2 çocuğum var biri 12.sınıf diğeri 6.sınıf evimiz kira ben çocuklarım için destek alabilirmiyim ben çalışmıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef evde en az asgari ücretli çalışan varsa bu yardımı yapmıyorlar.

  Sorunuzu Yazın