emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Normalleşme Teşviki İçin Önemli Noktalar

Normalleşme Teşviki İçin Önemli Noktalar

Koronavirüsün ekonomiye olan etkisini azaltmak ve işletmelerin varlıklarını ve istihdamı desteklemek amacıyla son aylarda önemli düzenlemeler yapılıyor. Özellikle geçen Haziran ayında hareketlilik yaşayan ekonomi, kalan aylarda da hareketlilik göstermesi için işyerlerine üç aylık süre kapsamında normalleşme desteği verilecek.

Normalleşme Desteği Nedir?

Yakın zamana kadar tüm dünyayı etkisi altına alan koroanvirüs yüzünden ekonomik olarak oldukça büyük sıkıntılar yaşanıyordu. Her ne kadar sıkıntıların etkisi devam ediyor olsa da özellikle Haziran ayından başlamak üzere ekonomide hareketlilik görülüyor. Bu hareketliliği devam ettirmek için de kısa çalışma ödeneği ve pandemi ücretsiz izin nakdi ücret desteklerinden yararlanan işyerlerine, üç aylık süre için normalleşme desteği sağlanacak.

28 Temmuz 2020 tarihli ve 31199 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren İstihdama İlişkin düzenlemeleri içermekte olan 7252 sayılı kanun çerçevesinde, geçici 23’üncü madde kapsamında, 1 Temmuz 2020 tarihinden önce kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunmuş olan özel sektör işyerlerinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanmış olan sigortalıların, işyerlerindeki faydalandıkları kısa çalışma ödeneğinin sona ermesi halinde ve aynı işyerinde normal çalışma sürelerine dönüş yapmaları halinde 31 Aralık 2020’yi geçmeyecek şekilde kısa çalışma ödeneğinin sona ermiş olduğu tarihi takip edecek aydan itibaren geçerli olmak üzere üç ay süre boyunca, 5510 sayılı kanun 82’nci madde uyarınca belirlenmiş prime esas teşkil eden kazancın alt sınırı üzerinden hesaplanacak sigortalı ve işveren hisselerinin primlerinin tamamı tutarınca, her ay bu işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemek zorunda oldukları tüm primlerden mahsup edilecek şekilde işverene prim desteği sağlanacak ve destek tutarı da fondan karşılanacak.

Uzaktan (Evden) Çalışma Sürecinde Çalışanın Hakları Neler?

Normalleşme Teşviki Oranları

Teşvik uygulamasından yararlanılan dönem kapsamında ise aynı sigortalı için kısa çalışma ödeneği ya da nakdi ücret desteğinden yararlanılması mümkün olmayacak. Bu bakımdan işsizlik sigortası primleri hariç olmak üzere normalleşme desteği oranları da belirlendi. Buna göre SGK primi işveren payı yüzde 22,5 ile SGK primi çalışan payı yüzde 15 toplamı olacak şekilde prime esas alt kazanç sınırının yüzde 37,5’i olarak işverenlere normalleşme desteği sunulacak. Bu bakımdan 30 gün destekten yararlanacak bir çalışan 1.103.62 TL avantaj sağlayacaktır. Fakat bu destekten yararlanacak işverenler, söz konusu teşvikten yararlanılacak ayda aynı sigortalı için 5510 sayılı Kanun ve diğer kanunlarda yer alan sigorta primi indirimi gibi teşviklerden yararlanamayacak. Bu bakımdan normalleşme desteğinden yararlanmanın işletmeye avantaj sağlayıp sağlamadığının karşılaştırılması yararlı olacaktır.

SGK’ya Bildirilecek

Üç aylık destek boyunca destek kapsamında olan sigortalıdan ötürü kısa çalışma ödeneğinden yararlanılan aylık ortalama gün sayısı uyarınca bu destekten yararlanılabileceği mümkünken, ilgili ay kapsamında 7252 sayılı Kanun numarası seçilmek kaydıyla düzenlenen aylık prim ve hizmet belgelerinde, bildirilen sigortalının ayın kalan çalışma günlerinin de kanun numarası seçilmeden düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgesi ile SGK’ya bildirilmesi gerekiyor.

İşverene her ay kapsamında sağlanacak destek süresi, kısa çalışma ödeneği alanlar için kısa çalışma ödeneği alınan aylık ortalama gün sayısını, nakdi ücret desteğinden yararlandırılanlar için ise nakdi ücret desteği almış oldukları aylık ortalama gün sayısının üzerinde olamayacak.

Örnek olarak üç aylık kısa çalışma uygulaması boyunca toplamda 51 gün, aylık olarak da ortalama 17 gün kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak mümkün olacaktır. Bu bakımdan kanunun yayım tarihini takip edecek ayın başından itibaren asgari ücret üzerinden belirlenmiş yüzde 37,5 destek tutarının 17 günlük karşılığı da bu sayede işverene destek olarak sağlanacaktır. Eğer destekten yersiz olarak yararlandığı işverenin tespit edilmesi halinde ise verilen destek tutarı gecikme faizi ile birlikte işverenden tahsil edilecek.

İşçi Koronavirüse Yakalanırsa İşveren Sorumlu Olur mu?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.