Emeklilik

Ne Zaman Emekli Olurum E-Devlet

Yaşları ilerledikçe ve gün primi artıkça vatandaşların akıllarına ne zaman emekli olurum E-Devlet sorusu gelmektedir. Emekli olacağınız zamanı öğrenmek için bir –devlet şifresi edinebilirsiniz. E-Devlet şifresi PTT noktalarında 4 lira gibi bir rakam ile vatandaşlara verilmektedir. E-Devlet sisteminden kendi sisteminize giriş yaptığınızda bütün prim bilgilerinizi, işe başlama bilgilerinizi, işten çıkış bilgilerinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. .Ne zaman emekli olabilirim e-devlet bilgilerinize ve merak ettiğiniz diğer sorularınıza yanıtlarınızı Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarına Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek sorabilir, öğrenebilirsiniz. Emeklilik bilgilerinize Sosyal güvenlik Kurumu 5502 bilgi servisi uygulaması ile de ulaşabilmeniz mümkündür.


Emekli olabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmekte olup bu şartlardan birisi dahi eksik olsa bile emekli olamazsınız. Emekli olabilmeniz için ilk çalışmaya başlama tarihiniz veya 4b bağkur ödemesine başladığınız tarihe göre emeklilik yaş şartı, prim günü ve sigortalı olma günü süresi şartını taşıyor olmanız gerekmektedir. Ne zaman emekli olurum E-Devlet Örneğin 2018 yılı içerisinde işe başlamış bir kişi için ne zaman emekli olacağı konusunda bilgi verelim. Erkek bireyler için 4a SSK dâhilinde 7200 iş günü olmalıdır, bu kişi 60 yaşında emekli olabilmektedir. Bu erkek birey Bağkur ve emekli sandığı dâhilinde 9000 iş günü tamamlamalıdır, 60 yaşında emekli olabilmektedir. Kadın bireyler için ise 4a SSK dâhilinde 7200 iş günü tamamlama şartı vardır ve 58 yaşında emekli olabilme şartı vardır. Kadınlar için bağkur veya emekli sandığı dâhilinden tamamlanması gereken iş günü 9000 iş günüdür. Yine emekli sandığı ve bağkurlu kadınların emeklilik yaşları da 58’dir.

Emeklilik için yaş şartını tamamlamayıp prim gün sayısını ve sigortalılık süresini tamamlamış iseniz yaş şartını tamamlamak zorundasınızdır. Bu konuda birçok vatandaş düzenleme beklemektedir ancak yapılmamaktadır. Önümüzdeki yıllar içinde de böyle bir düzenleme gözükmemektedir. Ne zaman emekli olurum E-Devlet Erkekler askerlik borçlanması yaparak erken emekli olma şansı yakalayabilirler Askerlik borçlanması yapmak için askerlik yapmadan önce sigorta girişinizin olmaması gerekmektedir. Askerde geçirdiğiniz süre boyunca sigorta piriminiz olmadığı için bu süreyi borçlanarak erken emekli olabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Askerlikten önce sigorta girişiniz var ise bu durum söz konusu olmamaktadır. Bayanlar ise doğum borçlanması yaparak erken emeklilik şansı yakalayabilirler. Kadınların erken emekli olma şansları yakalamaları için 8 Eylül 1999 yılından önceki bir tarihte işe başlamış olmaları ve bu tarihten önce doğum yapmış olmaları gerekmektedir. Ancak bu kurala uyan anneler doğum borçlanması ile erken emeklilik şansını yakalayabilirler. Bu tarihten sonra doğum yapmış olan kişiler bu yol ile erken emekli olma şansını yakalayamazlar. Bayanlar normal şartlarda 58 yaşında emekli olmaktadırlar.

Malulen emeklilik nedir ve şartları nelerdir?

Ne zaman emekli olurum E-Devlet Bir kişinin çalışma gücü kaybı var ise ve bu kayıp %60 oranında ise, bu durum ilk çalışma tarihinizden sonra başınıza geldi ise en az tamamlanan 1800 iş günü prim ile ve 10 yıllık bir sigortalılık süreniz var ise malulen emeklilik hakkınız doğmaktadır. Eğer iş kayıp gücünüz %40 oranında ise emeklilik için engelli indiriminden yararlanabilmektesiniz. Ne zaman emekli olurum E-Devlet yolu ile yapmak için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapıyoruz. Sonrasında ise emeklilik işlemleri yapılan yere giriyoruz. 4A emeklilik, 4B emeklilik, 4C Emeklilik işlemlerinden hangisi isek tercih yapıyoruz.

Emeklilik işlemleri

Emeklilik işlemleri için önceki zamanlarda yani E-devlet kapısı açılmadan önceki zamanlarda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı müdürlüklere bizzat başvuruda bulunmak gerekiyordu. Bu işlemler sırasında onlarca kâğıt doldurmak, belge toplamak gerekliydi, müdürlüklere giderek birçok kişi geçilerek sıramızın gelmesini bekler ve saatlerce uğraşır zaman kaybına uğrayarak mağduriyet yaşar idik. Ne zaman emekli olurum E-Devlet Günümüz teknolojisi ile birlikte SGK ve E-Devlet iş birliğine gitmiş emeklilik işlemleri çevrimiçi olarak internet ortamında kolaylık ile yapılır bir hale gelmiş bulunmaktadır. Yapılan emeklilik işlemleri internet ortamına taşınması ile çok kolay bir hal almış iken bu işlemler yapıldıktan sonra 1 ay ile 3 ay arasında bir zaman beklemede kalmak zorunda kalmaktayız. Emeklilik işlemleriniz için E-Devlet şifreniz bulunması gerekmekte olup E-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesine giderek 4 lira gibi küçük bir ücret ile alabilirsiniz. Emeklilik yaşınız tutuyor ise, prim gününüzü ve dolması gereken sigorta gününüzü doldurmuş iseniz emeklilik işlemlerinize başlamanız gerekiyor demektir. Şimdi sizinle emeklilik işlemleri için gerekli olan belgeleri paylaşacağız. Emeklilik için gerekli olan belge arasında tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi vardır. Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi olmadan emeklilik işlemleri gerçekleştirilmez. Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesinde nerelerde ne kadar süre ile çalıştığınızdan, ailenizde bakmak ile yükümlü olduğunuz kişilere kadar birçok soru vardır. Bu belgeyi E-Devlet kapısı üzerine giriş yaparak bu belgeyi kolaylık ile indirebilirsiniz, bu durum emekli olacak insanlar için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun emeklilik için istediği diğer bir belge ise sigortalılık belgesidir. Bu belge kişinin emekli olmayı hak ettiğine dair bir belgedir. Bu iki belgeye ek olarak ise nüfus cüzdanı fotokopiniz ve üç adet fotoğrafınız yanınızda olmalıdır. Ayıca E-devlet üzerinden emekli aylık tutarınızı da hesaplatabilirsiniz.

Emeklilik Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu