• Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama


  İnsan hayatlarını devam ettirmek için mutlaka gelir elde etmeleri gerekmekte olup bunun için de ya kendi işlerinde ya da farklı bir işte çalışmaktadır. Çalışan insanlar aynı zamanda emeklilik için gerekli olan sigorta primini de yatırmakta ve böylece belirlenen yaşa geldiklerinde emekli olabilmektedirler. Emeklilik sistemi insanların belli bir yaştan sonra maddi gelir elde etmesi ve diğer sosyal haklara sahip olmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı son derece önemli bir husus olup insanlar buna çok fazla önem vermektedir. Ne kadar emekli maaşı alırım hesaplama yapan kişileri görünce insanlar emekliliğin ne kadar önemli olduğunu daha net anlamaktadır.


  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

  Ne kadar emekli maaşı alırım hesaplama konusu yürürlükte olan yasalarla belirlenmekte ve bütün işlemler buna göre yapılmaktadır. Emekliliği düzenleyen yasalar zaman zaman köklü değişimlere uğramakta ve bu da yapılan hesaplama yöntemlerini değiştirmektedir. Kişilerin emekli olduklarında alacakları maaşlar yasal değişiklik yapılan dönemlere göre ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Bu dönemler:

  • 2000 yılı öncesi
  • 2000 yılı ile 2008 yılı arası
  • 2008 yılı sonrası

  Söz konusu dönemlere ait olan sigorta prim ödemeleri insanların emekli olduklarında aldıkları maaşların belirlenmesinde kullanılmaktadır. 2000 yılından önceki döneme ait çalışılan sürelerdeki maaş bağlama oranı yüksek olduğu için 2000 yılından önce çalışan kişiler emekli olduklarında daha fazla maaş almaktadır. 2000-2008 yılları arasında ise bu oran biraz daha düştüğü için maaşlarda düşmektedir. Fakat 2008 yılından sonrası için maaş bağlama oranı çok daha düşmüştür. Dolayısıyla ağırlıklı olarak 2008 yılından sonra çalışan kişilere bağlanacak emekli maaşı çok daha düşük olacaktır.

  Ne kadar emekli maaşı alırım hesaplama konusundaki bir diğer husus ise çalışma süresince alınan maaşların miktarıdır. İnsanların sigorta primleri aldıkları maaşlara göre bağlandığından kişinin aldığı maaş düştükçe emekli olduğunda alacağı maaşta düşecektir. Dolayısıyla sürekli asgari ücretle çalışan bir kişinin emekli olduğunda alacağı maaş düşük seviyelerde olacaktır. Bundan dolayı kişilerin söz konusu duruma dikkat etmeleri ve olabildiğince yüksek maaşlı işlerde çalışmaları gerekmektedir. Böylece emekli olunduğu zaman alınacak maaş çok daha yüksek olacaktır.

  EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

  Ne kadar emekli maaşı alırım hesaplama konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmakta ve bunlar sayesinde alınacak olan emekli maaşı daha yüksek olmaktadır. Bunlar arasından bazıları şunlardır:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Çalışılan işlerde alınan maaşların yüksek olması ve sigorta priminin de bu maaşlara göre yatırıldığından emin olmak için gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bazı işyeri sahipleri maaşları yüksek dahi verse sigorta primlerini asgari ücret üzerinden yatırmaktadır ki bu da emekli maaşlarının düşmesine neden olmaktadır.
  • Sigorta primleri emekli olmaya yetiyor ise yeni primlerin yatırılması engellenmelidir. Aksi halde maaşlar daha düşük olacaktır.
  • 2000 yılından önceki döneme ait borçlanma fırsatı varsa bunların mutlaka değerlendirilmesi gerekmektedir. 2000 yılı öncesi dönemdeki sigorta primleri maaşların yükselmesini sağlamaktadır.

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama İşlemi SSK ve BAĞKUR için Nasıl Yapılır?

  İnsanların toplam sigorta prim süresi ve yaşı yeteri seviyeye geldiğinde isteyen kişiler emekli olabilmektedir. Ne kadar emekli maaşı alırım hesaplama işlemi farklı unsurların dikkate alınmasıyla yapılmakta olup oldukça karışık bir işlemdir. Fakat kişilerin alacakları maaşlar genel olarak şu şekildedir:

  • Sigorta primlerinin tamamı 2000 yılından önce olması durumunda kişilerin alacakları maaşlar 1500 TL ile 1700 TL arasında değişmektedir.
  • Sigorta primlerinin bir kısmı 2000 yılından önce diğer kısmı ise 2000-2008 arasındaki döneme ait ise 1300 TL ile 1500 TL arasında emekli maaşı alınmaktadır.
  • Sigorta primlerinin bir bölümü 2000-2008 arasında diğer bölümleri ise 2008’den sonra ise alınacak maaş 900 TL ile 1100 TL arasında değişmektedir.

  Yukarıda belirtilen rakamlar SSK’lı (4A) olan kişiler için geçerlidir. Ayrıca bunlar ortalama rakam olup farklı unsurlara göre değişim gösterebilmektedir. Ne kadar emekli maaşı alırım hesaplama işlemi oldukça karmaşık olduğunda ufak farklar alınacak maaşların değişmesine neden olmaktadır.

  Esnaf, çiftçi ve avukat gibi meslek grupları kendi primlerini ödemekte ve bunlar BAĞKUR sistemine bağlı olarak gözükmektedirler. Ne kadar emekli maaşı alırım hesaplama işleminde yatırılan sigorta primleri oldukça etkilidir. Primlerini yüksek gelirden gösteren kişilerin alacağı emekli maaşı daha yüksek iken primlerini düşük gelirden gösteren kişilerin gelirleri daha azdır. BAĞKUR sisteminden emekli olan kişilerin alacakları maaşlar ortalama olarak 800 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Bu maaş tarım BAĞKUR’u yatıran kişiler için geçerlidir. Esnaf ya da şirket ortakları gibi kişilerin alacakları maaşlar ise ortalama olarak 1000 TL ile 1200 TL arasında değişmektedir. Bunun dışında memurlarda şartları sağladıklarında emekli olmaktadır. Fakat onların primlerini devlet ödediği için aldıkları maaşlarda daha fazla olmaktadır. Şuanda emekli olacak kişilerin alacakları maaş miktarı 2000 TL ile 2200 TL arasında değişmektedir.

  Ne kadar emekli maaşı alırım hesaplama konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken farklı hususlar vardır. Kişilerin durumları kendine özeldir ve bir başkasıyla yapılan kıyaslamalar yanlış sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Sigorta primlerinin yatırıldığı tarih, sigorta primlerinin hangi maaş üzerinden yatırıldığı gibi hususlar alınan maaşları doğrudan etkilemektedir ki bu da herkeste farklıdır. Dolayısıyla kişiler alacakları maaşları başkaları ile kıyas ederek bulmaya çalışmamalıdır.

  2018 – Kadınlarda Emeklilik Yaşı Hesaplama

  3600 Gün İle Emeklilik Hesaplama Tablosu

  2018 Emeklilik Şartları, İlk Defa 2018 de İşe Giren Ne Zaman Emekli Olur
  tıkla sorunu sor

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Rahime Uzun dedi ki:

   1..2.1996 işe girişliyim. 1996-2000 yılları arasında 1380 gün, 2000-2008 yılları arasında 1785 gun ve 2008 sonrası 436 gün asgariden prim ödemem var. Bugün 58 yaşında olup emekli olabilsem ne kadar maaş bağlanır.

  Sorunuzu Yazın