Sorgulamalar

Muayene Ücreti Hesaplama

İnsanlar belirli bir süre eğitim aldıktan sonra iş hayatına kamu kuruluşlarında, özel sektörde ya da kendi iş yerlerinde adım atarlar. İşe başladıkları ilk gün itibariyle sigortalı olmaları ve sigorta işlemlerinin başlaması gerekmektedir. Bazı işverenler çalışanların sigorta işe girişi bildirgesi ve diğer belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmede geç kalmaktadırlar. Teslimi geciktirilen sigorta işe giriş bildirgesi ve çalışanın diğer belgeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından caydırma amaçlı cezai işlem uygulanmaktadır. Mesela işveren, çalışanın sigorta işe giriş bildirgesi ve diğer belgelerin teslimini geciktirirse, bir asgari ücret kadar ceza ödemesi gerekmektedir. Tüm yasal sürece rağmen hala teslim edilmeyen belgeler için dört asgari ücret kadar ceza ödemeleri gerekmektedir. Türkiye’de hem işveren hem de çalışan açısından sigorta işlemleri çok büyük önem taşımaktadır.


Çalışan bireylerin sahip oldukları sosyal güvence görev aldıkları sektöre göre değişiklik göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu herhangi bir sosyal güvenceye sahip bireyler için yeni bir hizmet sunmaktadır. Muayene ücreti hesaplama sistemi ile internet üzerinden özel sağlık kuruluşlarına ne kadar muayene ücreti verebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Buna göre, kamu kuruluşlarında memur olarak görev yapan bireyler, Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip olmaktadırlar, hizmet sözleşmesine bağlı olarak çalışan bireyler SSK sosyal güvencesine sahip olmaktadırlar ve özel sektörde, kendi iş yerlerinde bağımsız olarak çalışan bireyler ise BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olmaktadırlar. Sahip olduğunuz sosyal güvence kapsamında muayene ücreti hesaplama işleminizi internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz. Muayene ücreti hesaplama sistemini kullanarak internet üzerinden, hangi özel sağlık kuruluşuna ne kadar ödeyeceğinizi hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sahip olduğunuz sosyal güvence ile sosyal ve sağlık alanlarında yer alan birtakım imkanlardan  yararlanabilirsiniz. Mesela, herhangi bir sosyal güvenceye sahip bir birey devlet hastanesinde, devlet üniversitesi hastanesinde, dal hastanesinde, eğitim ve araştırma hastanesinde ya da sağlık ocaklarında muayene, ameliyat olmak istediklerinde bu sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler. Herhangi bir sosyal güvenceye sahip değilseniz, devlete ait sağlık kurumlarında muayene olmak istediklerinde eskiden 15 TL gibi bir ücret öderken, değişen yasalarla birlikte artık 30 TL gibi bir muayene ücreti ödemektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmetlerinden olan muayene ücreti hesaplama interaktif ekranı ile muayene olmak istediğiniz sağlık kuruluşuna ne kadar ücret ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Muayene ücreti hesaplama işlemi ile Sosyal Güvenlik Kurumu, herhangi bir sosyal güvenceye sahip olan bireylere büyük kolaylık sağlamıştır. Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olan bireyler, özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak istediklerinde, bağlı oldukları sosyal güvencenin prim ödemelerine göre bu hizmetlerden ya ücretsiz olarak yararlanırlar ya da sosyal güvenceniz bu hizmetlerin ücretinin bir kısmını ödüyorsa çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Çıkan fark ücretini öğrenebilmek için ya da özel sağlık kuruluşlarında muayene ve ameliyat olmak isterseniz bu sağlık hizmetleri için ne kadar ödemeniz gerektiğini muayene ücreti hesaplama sistemi ile öğrenebilirsiniz. Muayene ücreti hesaplama işlemi sayesinde özel sağlık kuruluşlarına gitmeden önce ne kadar muayene ücreti ödeyeceğinizi internet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Özel sağlık kuruluşlarına ödeyeceğiniz ücreti, sosyal güvencenize ödediğiniz sigorta prim ücreti belirlemektedir. Yani ne kadar yüksek oranda sigorta primi öderseniz, özel sağlık kuruluşlarından ücretsiz olarak yararlanma ihtimaliniz o kadar yüksek olmaktadır.

Muayene Ücreti Hesaplama Nasıl Yapılır?

Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olarak çalışan bireyler için Sosyal Güvenlik Kurumu yeni bir interaktif ekran geliştirerek, bireylere büyük kolaylık sağlamıştır. Muayene ücreti hesaplama sistemi interaktif ekranını geliştirerek, herhangi bir sosyal güvenceye sahip olan bireylerin hizmetine sunmuştur. Muayene ücretini hesaplama sistemini kullanabilmeniz için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak muayene ücreti hesaplama interaktif ekranına hızlı bir şekilde erişiminizi sağlayabilirsiniz. Açılan sayfada yer alan hastane, hastane türü, ilave ücret oranı, tedavi türü, muayene yapılan branş, işlemler gibi boş alanları sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde aktararak Hesapla butonuna tıklayarak muayene ücreti hesaplama işleminizi internet üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

4

Muayene Ücreti Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu