emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Son Dakika Gelişmesi Celp ve Terhisler Uzatıldı!

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Son Dakika Gelişmesi Celp ve Terhisler Uzatıldı!
14.04.2020

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Son Dakika Gelişmesi Celp ve Terhisler Uzatıldı! Korona virüsü nedeni ile her türlü son dakika açıklamaları gelmeye devam ediyor. Bu seferki son dakika açıklaması ise Milli Savunma Bakanlığı’nca Hulusi Akar tarafından geldi. Bakan Hulusi Akar yaptığı son dakika açıklamasında korona virüsü önlemleri kapsamında celp ve terhis tarihlerinin birer ay uzatıldığını duyurdu. Milli Savunma Bakanlığı tarafınca korona virüsü kapsamında toplantılar gerçekleştirilmeye ve yeni kararlar alınmaya devam ediyor. Bakanlık bünyesinde görev yapmakta bulunan ve Koronavirüs Mücadele Merkezi KOMMER yetkilileri tarafından önlemler ve uygulamalara yönelik olarak çeşitli sunumlar ve değerlendirmeler gerçekleştirilmiş bulunmaktadır.

Bakan Akar toplantı genelinde korona virüsü salgınının 180’den fazla ülkede çeşitli şekillerde tedbirler alınmaya ve sınır kapatmaya varan tedbirler alındığını da hatırlatmış bulundu. Ve tüm dünyanın teyakkuza geçerek acil durum ilan edildiğini belirtti.

Sürekli Olarak Risk Değerlendirilmesi Yapılıyor!

Sürekli Olarak Risk Değerlendirilmesi Yapılıyor! Yurt genelinde ciddi tedbirler alınmaya devam ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı ve diğer bakanlıklar ile koordine biçimde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda ilk günden itibaren tüm tedbirler alınmaya devam ediliyor. Bakan Akar bu doğrultuda salgına karşı daha sistematik mücadele edebilmek için bakanlığımız bünyesinde Korona virüs ile Mücadele Merkezi kurulduğunu belirtmiştir. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere yurdumuzda ve dünya da korona virüsünün yayılması, önümüzdeki günlerde daha kritik derecelerde olabilecektir açıklaması geldiğini belirten Akar, bu duruma göre ilave tedbirler alabileceklerini açıklamaktadır. 7 – 24 sürekli olarak risk değerlendirmesi yapmaya devam etmekte olduklarınız belirtmiş olmaktadır.

Celp ve Terhis İşlemleri 1 Ay Daha Uzatılabilir!

Celp ve Terhis İşlemleri 1 Ay Daha Uzatılabilir! Belirtilen kararın Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacağını belirten Akar konu ile ilgili ayrıntılı çalışmalar yaptıklarını da ifade etmiş olmaktadır. Terhis edilecek er ve erbaşların da terhis sürecinden önce 14 gün boyunca kontrol altında tutulduklarını belirtirken, bu süreç sonrası da il ya da ilçe sağlık müdürlükleri ile birlikte koordine bir şekilde çalıştıklarını da açıklamıştır. Aldığımız tüm tedbirlere rağmen tüm celp ve terhislerin bu şekilde yapılması işleminin Mehmetçik, toplum ve TSK için bir risk oluşturduğu kanaatine vardık.

Kışladan sağlıklı olarak çıkanların evlerine, evlerinden sağlıklı olarak çıkanlarında kışlalara virüs bulaştırmadan, ulaşımlarını sağlamaları riskli ve hatta mümkün bile olmayabilir. Bu durum hem TSK hem de aileler ve toplum adına büyük tehlike oluşturmaktadır. Oluşacak olan bu hareketliliğin, bu güne kadar karantina, şehirlerin izolasyonu ve sokağa çıkma yasağı gibi sosyal hareketliliği en aza indiren tedbirlere ve TSK genelinde oluşturulan kazanımlara oldukça ciddi zararlar verebilmektedir.

Bu kapsamda TSK’nın komuta kademesi ve ilgili personellere değişik çözümler üzerinde oldukça kapsamlı çalışmalar sürdürdüklerini belirten Akar sözlerine şu şekilde devam etti. “Bu gün gerçekleştirdiğimiz toplantı sonucuna göre, TSK bünyesinde bulunan ve gözümüz gibi baktığımız Mehmetçik ve yeni gelecek olan evlatlarımızın salgına karşı korunması amacıyla, önceki kritik dönemde yaptığımız gibi Nisan 2020 ayı içerisinde askere alınacak olan 53 bin yükümlü gencimizin silah altına alınmasının ertelenmesine, birliklere yeni er gelemeyeceği için de Kasım 2019’da celp döneminde silah altına alınan erlerin hizmet süresinin 1 ay uzatılması, konusunun 1 ay sonunda yeniden değerlendirilmesi uygun olacağı belirtilmektedir.” Bakan Akar, yapılan çalışmaların en kısa sürede Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın onayına sunulacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.