emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Memurlarda Yıllık İzin Planı

Memurlarda Yıllık İzin Planı

Memur yıllık izin yönetmeliği, memur yıllık izin cumartesi pazar, devlet memurları izin yönetmeliği son hali gibi konularda pek çok memurun kafasına takılan birtakım soru işaretleri vardır.

Memurun Yıllık İzni Toplam Kaç Gündür?

Memurun hizmet süresi 1 yıl ile 10 yıl arasında ise yıllık izin süresi yirmi gündür. Hizmet süresi on yıldan fazla olanlar için ise yıllık izin süresi otuz gündür. Bazı özel durumlarda, bugün sayısına gidiş ve dönüş olmak üzere iki gün daha eklenebilir.

Yıllık İzine Çıkma Zamanına Kim Karar Verir?

Bu kararı memurun başındaki kişi vermektedir. Çalışılan yerdeki işlerin aksamasını önleyecek biçimde bazen toplu olarak bazen de bölüm bölüm olacak şekilde yıllık izne çıkılır. Art arda iki yılın izni bir arada kullanılabilirken aradan bir yıldan fazla zaman olan ve kullanılmamış olan izinler silinir ve iadesi talep dahi edilemez. Kişinin memurluk süresi 10 yıla kadar ise yirmi gündür 10 yıldan daha da fazla ise yapılacak izin günü otuz gündür.

Öğretmenlerin Yıllık İznin De Bir Farklılık Var Mıdır?

Okulların tatil olması ile birlikte öğretmenler de tatile girer. Okulda yapılacak işler dışında tatil sayılırlar. Okulun açık olduğu dönem de ise hastalık izni ve mazeret izni dışında başka bir izin talep edemezler.

Çalışma Esnasında Radyoaktif Işına Maruz Kalan Memurlar

Her yıl bu personele verilen iznin dışında ek olarak bir aylık bir süre verilmektedir. Bu ek tatilin adı sağlık iznidir.

Mazeret İzni Toplam da Kaç Gündür?

Kendi hastalığı dışında memurun ailesinden birisinin rahatsızlığı ya da bir anda gelişen bir iş gibi durumlarda devlet memurlarına on günlük mazeret izni verilmektedir. Mazeret iznini veren yetkili kişi memurun müdürü ya da şefidir. Onun doldurduğu dilekçe ile memur yıllık izine çıkabilir.

Ölüm Durumunda Verilecek İzin Kaç Gündür?

Memurun bir yakınının ölümü durumunda memura kendi talebi üzerine verilecek olan iznin süresi yedi gündür.

Ölüm izni anne, baba, çocuk, eş ya da kardeş ölümü durumlarında verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.