emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Memurlara Yıllık İzin Müjdesi

Memurlara Yıllık İzin Müjdesi

Memurların mevcut yasaya göre tatil günleri izinden sayılıyor. Dini ve milli bayramlarda memurların kullanmış oldukları izinlerin yıllık izinden sayılıp sayılmayacağı sürekli tartışılan bir konu. Memur temsilcileri konuyu artık ciddi bir şekilde gündemine aldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kurul toplantısında gündeme gelen memurların izin sürelerinin Cumartesi Pazar, Dini ve Milli Bayramlar’ a denk gelen günleri yıllık izinden sayılmaması konusu Kamu Personeli Danışma Kurulu’na götürüldü. Kurul konuyu değerlendirip komisyonda görüşülmesine karar verip, yürürlüğe girmesi halinde 2 milyon 450 bin memur daha fazla izin kullanabilecek.

Ülkemizde Hangi Günler Resmi Tatil ?

Türkiye’de dini ve milli bayramların yanında son yıllarda yapılan düzenlemelerle birlikte ülkemiz için büyük öneme ve değere sahip olayların anılması için yeni resmi tatil günleri de eklendi. Resmi tatil günleri nelerdir?  Milli bayramlarımız olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı; Dini bayramlarımız olarak Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı resmi tatil kabul ediliyor. Bu bayramalar haricinde mevcut yasada yürürlükte olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, ve 1 Ocak Yılbaşı da resmi tatil günlerimizden.

Memurlar Kaç Gün Yıllık İzin Kullanabiliyor ?

Mevcut yasada memurlar, 1 yıldan 10 yıla kadar olan memurlar 20, 10 yıllıktan fazla olan memurlar 30 gün yıllık izin kullanabiliyor. Gündeme gelen düzenleme yasalaşırsa 1 haftalık (7 gün) yıllık izne çıkan bir memur haftalık tatil günlerinin izin günlerinden sayılmaması ile birlikte 9 gün izin kullanacak. Yıllık izin sürelerinin sadece iş günlerinden ibaret olması memurlar tarafından heyecanla bekleniyor.  Memurların izin sürelerinin uzamasının Ülke Turizmine de katkıda bulunacağı öngörülüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.