Emeklilik

Memur ve Emeklilerin Bekledikleri Zam Açıklandı, Enflasyon Farkı Kaç Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından milyonlarca emekli ve memurun merakla beklediği veriler açıklandı. Açıklanan verilere göre memur ve emekli maaşları için de ne kadar zaman geleceği belli oldu. Meraklanan beklenen veriler kapsamında yeni yılda uygulanacak olan enflasyon farkına da açıklık getirildi.

Memur ve Emeklileri İlgilendiren Veriler Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından memur ve emekli maaşları için merakla beklenen veriler açıklandı. Yapılan açıklamada Ekim 2020 enflasyon rakamlarına yer verildi ve böylece memur ile emeklilerin ne kadar zam alacakları konusunda da önemli bir gelişme yaşandı. Açıklama sonrasında memur olarak görev yapan tüm kamu personelleri 4 aylık verilere göre maaşlarında enflasyon farklarının oluşup oluşmadığını, 4 aylık toplam tutarda TÜFE’nin ne kadar olduğunu merak ediyorlar.

TÜİK tarafından güncel açıklanan verilere göre enflasyon verileri Ekim ayı için şu şekilde açıklandı: TÜFE’de 2020 yılı Ekim ayında, bir önceki aya göre yüzde 2,13 oranında, bir önceki yılın Aralık ayına göre ise yüzde 10,64, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 11,89 oranında ve on iki aylık ortalamalara göre de yüzde 11,64 oranında bir artış söz konusu oldu. Buna göre 2020 yılının ikinci ayında açıklanmış olan enflasyon rakamlarına göre TÜFE’ler ise dört aylık kapsamda; Temmuz 0,58, Ağustos 0,86, Eylül 0,97 ve Ekim ayında da yüzde 2,13 olarak belirlendi. Toplamda ise yüzde 4,54 oranında enflasyon oranı oluştu.

Memur ve Emekliler Ne Kadar Zam Alacaklar?

Enflasyon verilerinin açıklanması emekli ve memur maaşlarına zam konusunu yakından ilgilendiriyor çünkü memur ve emeklilerin alacakları zam oranları enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Daha önceden Merkez Bankası tarafından yapılmış olan beklenti tahmini anketlerinde yüzde 4 – 5 oranında bir zam oranı söz konusu olmuştu. Enflasyon verilerinin açıklanmasında son dört ayın enflasyon toplam tutarının yüzde 4’ü aştığı görülüyor. Buna göre memurlar, yıl sonuna kadar TÜFE’nin yüzde 4’ün üzerinde seyretmesi halinde maaşlarına zammın yanında ek olarak enflasyon fark zammı da alabilecekler.

Açıklanmış olan verilere bakıldığında yüzde 0,54’lük enflasyon farkının oluştuğu görülüyor. Buna göre memurlar yüzde 3 üzerinden zam aldıklarında ilaveten yüzde 0,54 oranında zam da alabilecekler. Ancak bu tahminde Kasım ve Aralık aylarının da enflasyon verileri etkili olacak. Kasım ve Aralık aylarında ise enflasyon farkı ile birlikte oranın artması bekleniyor.

2021 Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

2021 memur ve emekli maaşları zam oranları Kasım ve Aralık ayındaki enflasyon verilerinin de dahil edilmesi ile hesaplanacak. Buna göre SSK ve Bağkur emeklileri bu yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranları kapsamında zam alacaklar. Aynı şekilde memurlar da yüzde 3 zam ve Temmuz Aralık aylarında TÜFE’nin yüzde 4’ü aşması halinde farktan da yararlanabilecekler. Memur maaşlarındaki kat sayıdaki artış yaşlıların, engellilerinin ve evde yakınlarına bakmakta olan kimselerin ilave ödemelerine de yansıtılacak.

En son yapılan Merkez Bankası beklenti anketi ve aynı zamanda güncel açıklanmış TÜİK verilerine göre memur ve emeklilerinin yüzde 4,68 oranında zam alacağı bekleniyor. Buna göre en düşük emekli aylığı Bağkur kapsamında olanlara bin 993, 2000 öncesi SSK’dan emekli olanlara ise 2 bin 358 lira, memurda ise 2 bin 946 TL’ye yükselecek. En düşük memur maaşı ise 3 bin 719 liradan 3 bin 893 liraya yükselecek. Bunun yanında 65 yaş aylığı olarak bilinen yaşlılık maaşı da 711 TL’den 744 TL’ye çıkarılacak.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu