Emeklilik

Memur ve Emekli 2021 Ocak Maaşları Zam Oranları Netleşiyor

Memur ve emeklilerin merakla bekledikleri Ocak zam oranları netlik kazanıyor. Her yıl, yılda iki kez olmak üzere mevcut enflasyon tahminlerine göre hesaplanan ve genelde doğru tutarı sağlayan veriler, Ocak ayı yaklaşırken memur ve emeklilerin de ne kadar ücret alacaklarını açıklığa kavuşturuyor.

Memur ve Emeklilerin Ocak Zamları Ne Kadar Olacak?

Memur ve emekli maaşlarının net olarak ifade edilmesi ancak hükümet tarafından açıklandıktan sonra mümkündür. Ancak memur ve emekli maaşları enflasyona endeksli oldukları için enflasyon verileri temel alınarak ne kadar zam alacakları da önceden tahmin edilebilmektedir. Bilindiği gibi memur ve emekli ücretleri yılda iki kez olmak üzere enflasyon verileri temel alınarak zamlanmaktadır. Ocak ve Temmuz ayında yapılan bu zam oranları, yılın altı ay sürelerinin temel alınması ile bulunmaktadır. Başka bir deyişle her yılın Ocak ve Temmuz ayları ilk altı ve son altı ayı kapsadığı için emekli ve memur maaşlarının da ne kadar olacağı, bu aylara ait toplam enflasyon verilerinin ve beklenti anketinin sonuçlarına göre kararlaştırılmaktadır.

Bu kapsamda 2021 Ocak ayında memur ve emekli maaşları için zam ve enflasyon farkı 4’ü aşması halinde artış yansıtılabilecek. Ocak ayında hakem kurulu kararı dahilinde yüzde 3 zam öngörülüyor ancak enflasyon farkı ile oranın artması bekleniyor. Eğer 2020’nin son altı ayındaki enflasyon yüzde 4’ü geçmiş olursa, bu durumda aşan kısım zam oranına dahil edilecek.

Emekli Maaşınızı Nasıl Yükseltirsiniz, Maaşı Yükseltecek Formüller

Enflasyon Yüzde Kaç Olacak?

Memur ve emekli maaşı zam oranları için Merkez Bankası’nın beklenti anketleri temel alınmaktadır. Bu beklenti anketine göre enflasyon saptaması yapılmakta ve yüksek bir oranda veriler doğru tespit edilmektedir. Buna göre Merkez Bankası tarafından yapılan son beklenti anketinde bulunan yüzde 10,82’lik enflasyon tahmini, 2020’nin son altı ayında yani ikinci yarısında yüzde 4,79 olarak yansıyacak. Bu tahmin temel alındığında Ocak 2021 zammı yüzde 0,79 enflasyon farkına sahip olacak ve toplam tutar da yüzde 3,79 olacak.

Ocak 2021 zam artışı buna göre yüzde 3 bandında olursa, en düşük maaş memurlar için 3 bin 719 liradan 3 bin 830 liraya, memur emeklilerinde ise en düşük 2 bin 814 liradan 2 bin 898 liraya yükselecek. Oran tam tahmin edildiği gibi 3,79 oranında olursa ise en düşük memur maaşı 3 bin 860 lira, en düşük memur emeklisi maaşı da 2 bin 971 liraya yükselecek.

Emekli Maaşım Ne Kadar Oldu, Nasıl Öğrenirim ?

Aile Yarımı Ne Kadar Olacak?

Memurların almış oldukları aile yardımı da Ocak 2021’de artış gösterecek. Buna göre yüzde 3 zam gerçekleştiğinde memurların aldıkları eş yardımı 351,09 liradan 361,62 liraya, çocuk yardımları da 0 – 6 yaş için 77,23 liradan 79,54 liraya, 6 yaş üzerinde çocuğu olanlar için ise 38,62 liradan 39,77 liraya artış gösterecek. 6 yaş altı iki çocuğu olan ve eşi çalışmayan memur ek olarak 505,55 lira alırken, zam ile birlikte bu tutar 520,70 liraya yükselecek. Zam oranı tam olarak 3,79 olarak belirlenirse ise bu durumda 524,72 liralık toplam aile yardımı söz konusu olacak.

Uzmanların yorumlarına göre ise emekliler ve memurlar için yüksek olasılığa sahip olan zam oranı yüzde 3 seviyesinde olacak. Yüzde 3’lük zam oranı ise memur ve emeklileri tatmin edip etmeyeceği merak ediliyor. Çünkü ücretlerinin enflasyon tutarına bağlı olması, artan yaşam pahalılığı karşısında memur ve emeklilerin güçlük çekmesine neden oluyor. Ancak tutarın en fazla 3,79 bandında olacağı, 4 ya da üzeri seviyesine ulaşmasının da zor olduğu ifade ediliyor.

Emekli Maaşım Bağlandı Mı, Ne Zaman Bağlanır ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu