Emeklilik

Malulen Emekli Sorgulama Ve Şartları Nelerdir?

2019 Yılında malulen emekli olmak için kişinin çalışma gücünü kaybetmesi gerekir. Malulen emeklilik 4A, 4B, 4C ve diğer kapsamlarda çalışmakta olan bütün vatandaşlara sağlanan emeklilik hakkıdır. Kısaca belirtmek gerekirse malulen emeklilik işçiler ve memurların tümü için geçerli bir durumdur. Malulen emekli olabilmek için gereken bazı şartlar bulunur bunlara uyum sağlayan vatandaşlar malulen emekli olabilirler.


Malulen Emekli Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Malulen emeklilik şartları 2019 yılında şu şekilde belirlenmiş olarak devam etmektedir. Buna göre 2019 yılı malulen emeklilik için;

 • 4A, 4B, 4C ve diğer sigorta kapsamında çalışan sigortalı vatandaşların 10 yıl devam eden çalışma sürelerinin olması gerekir.
 • Çalışma süresi olan 10 yıllık süre içerisinde 1800 gün prim ödenmiş olması gerekir.
 • Sağlık kurulu tarafından verilen raporda minimum %60 ve üzerinde iş gücü kaybının tespit edilmiş olması gerekir.
 • İş gücü kaybının vatandaşın işe giriş tarihinden sonra olması gerekir( Malulen rahatsızlık sigortalılık sonrasında gerçekleşmiş olmalıdır).
 • 4A kapsamında sigortalı olan vatandaşların işten ayrılmış olmaları gerekir.
 • 4B kapsamında sigortalı olan vatandaşların devam eden ticari faaliyetlerinin bulunmaması var olan ticari faaliyetlerine son vermiş olmaları gerekir. BAĞ-KUR kapsamındaki sigortalının malulen emekliliğe hak kazanması için Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu bulunmamalıdır.
 • 4C kapsamında sigortalı kişilerin görevlerinden ayrılmaları emeklilik şartları arasında yer almaktadır.

Malulen Emeklilik Başvuruları Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik şartlarına uyum sağlayan ve malul sayılmasına sebebiyet veren hastalıkları yüzünden çalışamayacak olan vatandaşlar gereken belgeler tamamladıktan sonra dilekçeleri ile birlikte Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik merkezine Malulen emekli maaşı almak için başvuruda bulunabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumunun sevk edeceği sağlık kuruluşuna giden vatandaşların bu sağlık kuruluşundan tam teşekküllü sağlık raporu almaları gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumunun sevk edebileceği hastaneler;

 • Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Üniversite Hastanesi
 • Devlet Hastanesinden her hangi birisi olabilir.

Sevk edildikleri hastaneden sağlık kurulu raporu alan vatandaşların aldıkları raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz etmesi gerekir. Vatandaşların aldıkları sağlık kurulu raporunda %60 ve üzerinde iş görememe durumu tespit edilmiş ise vatandaşların başvuruları kabul edilerek malulen emekliğe hak kazanırlar.

Malulen Emeklilik Müracaatlarında İstenen Belgeler

Hizmet akdine bağlı olarak çalışan ve kendi hesabına çalışan 4A ve 4B sigorta kapsamlı vatandaşların Malulen emeklilik maaşı 2019 başvurularında temin etmeleri gereken belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İşten ayrılış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde talepte bulunanlar için işten ayrılış belgesi gerekmektedir.
 • Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi gerekmektedir.

Kamu görevlisi olan ve 4C kapsamında hizmet veren vatandaşlar için;

 • Malulen emekliye sevk edildiklerine dair sevk onayı
 • Malulen emeklilik hastalıkları yüzdelerini belirleyerek gösteren Sağlık Kurulu Raporu

2019 Yılı Malulen Emeklilikte Geçerli Hastalıklar

Çalışan sigortalıların malulen emekliliğinin geçerli olması için sahip olmaları gereken bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkları taşıyan vatandaşların hastalıklarının sağlık kurulu raporu ile ispat edilmiş olması gerekmektedir. Buna göre 2019 Malulen emeklilik hastalıkları listesinde bulunan sağlık sorunları şunlardır;

 • Parkinson sendromu
 • Serebral Palsi
 • Kanser Hastalığı (Karaciğer, safra kesesi, pankreas, mesane, böbrek, prostat, testis, mide, akciğer, ince ve kalın bağırsak, tiroit bezi, meme, lösemi, baş ve boyun yumuşak dokusu, cilt Lengoma, tükürük bezleri, sinir sistemi, penis kanserleri)
 • Retina kanamaları
 • Görme azlığı
 • Organ kayıpları (kol bacak gibi)
 • Epilepsi, konvülsif epilepsi
 • Santral sinir sistemi hastalıkları
 • İleri derecede olan şeker hastalıkları
 • Genetik bozukluklar
 • Organ nakline ihtiyaç bulunan hastalıklar
 • Travmalardan sonra gelişmekte olan stres ve obsesif bozukluklar
 • Tüberküloz
 • AIDS
 • Anemi

2019 Yılında Malulen Emeklilik Maaş Hesaplamaları

Malulen emekliliğe hak kazanan vatandaşların malulen emeklilik bağlama oranları prim sayıları oranlarına göre değişiklikler göstermektedir. Buna göre dikkate alınması gerekenler;

 • Prim gün sayısı dokuz bin gündür.
 • 9000 günden az prim gün sayıları 9000 gün olarak hesaba katılmaktadır.
 • 9000 günden fazla prim gün sayısı olanların prim günü ne kadar ise ona göre hesaplanır.

Malulen emekli maaşı hesaplamalarında düşük prim günü olanların düşük maaş alması durumu söz konusu olmamaktadır. Emeklilik maaş hesaplamaları 1800 günlük süre üzerinden yapılmaz. Daha fazla süre üzerinden yapılır. Malulen emekli olan vatandaşların iş görmezlik durumları ortadan kalkar ise maaşları kesilerek yeniden çalışmaya başlayabilirler. İş durumlarının ortadan kalktığı malulen emekli vatandaşın yeniden yapılan muayeneleri sonucunda verilen karar ile meydana çıkmaktadır.

Maaşlardaki kesilme şartları vatandaşın sahip olduğu iş koluna göre değişiklik göstermekle birlikte bağlı bulunulan sigorta kapsamında bilgi verebilmektedir. Malulen emekli olan vatandaşların emeklilikleri sona erdikten sonra gerekli durumlarda yeniden emekli olabilme şansına sahiptirler.

Hastalıkları muayenelerle tespit edilen vatandaşlar yapılan kontrollerin ardından yeniden maaş almayı hak edip etmediklerine karar verilmektedir. Malulen emeklilik maaşı alanların yurt dışında çalışmaya başlaması maaşlarının kesilmesine sebep olan durumlar arasında yer almaktadır. 5510 sayılı kanuna göre yurt dışında çalışmaya başlayan malulen emekli vatandaşların maaşları kesilmektedir.

2019 Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar Olmuştur?

Malulen emekli maaşları 2019 zam oranları tam netlik kazanmamakla birlikte 2018 yılında ödenen malulen emeklilik maaşları tutarlarına göre ödenen maaşlar;

 • Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındaki vatandaşların aldıkları malulen emeklik maaş tutarı 800-1000 TL olmaktadır.
 • BAĞ-KUR kapsamındaki vatandaşların aldıkları malulen emeklilik maaş tutarı 600-800 TL olmaktadır.
 • Emekli sandığı kapsamındaki vatandaşların malulen emeklilik maaş tutarı 1946-2100 TL olmaktadır.

Malullük Ve Engellilik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Malulen emeklilik ve engelli emeklilik farklı şartlara tabi olarak hak kazanılan durumlardır. Bir kişinin engelli sayılması için %40 ve üzeri oranda engel durunun bulunması gerekir. Çalışma hayatı devam eden sigortalı çalışanın çalışma gücünün %40 oranını kaybetmesi durumunda ilk sigortalı olduğu tarih temel alınarak emeklilik koşulları belirlenir.

Bir kişinin malulen emekli olması için ise iş gücünü %60 oranında kaybetmiş olması gerekir. Malulen emeklilikte prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık şartlarının sağlanmış olması gerekir. Malulen emekli olmak için önemli olan bir konu çalışan vatandaşın rahatsızlığının sigortalı olduktan sonraki zaman içerisinde gerçekleşmiş olması gerekir.

1 Ekim 2008 tarihi sonrasında engelli emeklilik şartları değişerek sigortalı engellilik koşullarında farklılaşmalar olmuştur. Bu tarihten önce %40-%60, %60-%80 ve üzeri oranında olan engelli sınıflandırmaları sonrasında %40-49, %50-59 ve %60 ve üzeri olarak belirlenmiştir.

Malulen Emeklilik Başvurusu İçin Sorgulama Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik için yapılan başvurularda evraklarınızın durumunu online olarak takip edebilirsiniz. Bu takibi yapabilmek ve başvurunuzun durumunu öğrenmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığında T.C kimlik numaranızı girerek ve evrakları teslim ettiğiniz yılı seçerek sayfanın altında yer alan ‘Evrak Ara’ butonunu tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu işlemden sonra evraklarınızın durumunu ve başvurunuzun ne durumda olduğunu inceleyebilirsiniz.

Malulen emekliliğiniz hangi sigorta koluna bağlı ise o sigorta kolu üzerinden E-Devlet üzerinden maaş sorgulamanızı da yapabilirsiniz. Bunun için;

4C üzerinden malulen emekli maaşı sorgulaması için https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi adreslerine giriş yapılmalıdır.

Memurlar Engelli Raporuyla Emekli Olabilir mi?

Sakatlık Belgesi Olanların Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emeklilik Hesaplama Tablosu

İlgili Makaleler

44 Yorum

 1. 2012 yoğun bakimlik oldum hepsi ortaya çıktı 350 gunum var sigorta li şuan çalışmıyorum artık sese sıkıntı vs kafam almıyor 25 yaşındayım daha sinir hibertansuyon epikirizi panik attak. Artı böbrek nakiliyim.. raporu kaç olur yüzde üstünde emeklilik işi boş bence 1800 gün calismakla alakası yok ufak şeyde sinirleniyorum.

 2. Merhaba,
  1965 dogumluyum. Yurtdisina yasi yorum Turkiyeden hiç calismisligim yok ama Almanyada araliksiz 24 seine calistim. Almanyada Sifrozen teshisi konuldu ve %60 raporla malulen emekli oldum. Turkiyeden Askeri hastahanede heyete girdim ve curuk raloru verdiler. Diger rahatsizliklarim:Diabet typ2. Hepatitis b. Ve yukaridada belirttigim gibi Pisikolojim rahatsizlik yani Sifrozen hastaliklarimin hepsi in de kronik oldugu raporlandi. Bu sartlar altin da Turkiyeden malulen emekli olma durumu nedir ve nasil bir yol takip etmeliyim.
  Cevaplarsaniz sevinirim.

  Simdiden tesekkurler.

  1. Merhaba,

   Şizofrenin safhasına göre oran belirlenir. Aynı oran çıkmasa dahi engelli oarnı çıkar ve buna göre yurt dışı borçlanması yaparak daha az primle emekli olma hakkınız olur.

 3. Selam,05.05.2000 sigorta baslangicim,6200 prim gunum var,yuzde 68 engelli raporum var,vergi indirim belgesi almadan emekli olabilirmiyim.

 4. Merhaba benim sol kolum sağ kolumdan hem ince hemde 8.2 cm kısa sol kolumu tam olarakta yukarı kaldıramıyorum yüzde kaç oran verirler acaba bir bilginiz varmıydı

 5. MERHABA BEN DOĞUŞTAN ÖZÜRLÜYÜM
  1999 YILINDA ALMIŞ OLDUĞUM RAPORUM VE 2004 YILINDA ALMIŞ OLDUĞUM VERGİ İNDİRİMİNDE YARARLANMA İÇİN RAPORUM VAR
  YALNIZ RAPORLARIM KIZLIK SOYADIMLA
  EMEKLİ OLMAMA 6 AY KALDI RAPORUMU YENİLEMEMMİ GEREKİYOR YOKSA ESKİ RAPORLARIM GEÇERLİLİĞİ DEVAM EDİYOR MU
  BAYANLARDA SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ RAPOR YENİLEME GEREKLİLİĞİ GÖSTERİR Mİ ? TEŞEKKÜRLER

 6. 2002 den sigorta baslangicim war,sekerim 400 ila 600 arasinda gelip gidiyor anjiu oldum ayaklarimda sinir kaybim war,prim sayim 1750gun war acaba ne tur emekli olurum

 7. Merhaba,
  Eylül 2018 tarihinde çalışır durumdayken konan nüks meme kanseri teşhisi neticesinde tedavi görmekteyim.Geçmişe dönük 4800 gün prim ödenmiş durumda ve halen çalışmaktayım.
  Öğrenmek istediğim kanser tedavim tamamlandığı taktirde malulluk durumum sona erecek midir? Kanser tedavisinin hangi aşaması malulluk için geçerlidir?
  Desteğiniz için teşekkür ederim.

 8. Tarım bağkur ve şimdide esnaf bağkur olmak üzre 2100 prim günüm var, Ve ilk sigorta girişi 2005 yaşım58,, en erken nezaman emekli olurum. Ayrıca çocuk doğum vb. Borrçlanma yapıp emekli olabilir miyim, Acaba.. İyi günler..

 9. 1986 girişli sigortalıyım 3600 günümvar aslım kuah ilacı kullanıyorum uyku absesi var cihaz kullanıyorum manüel emekli olabilirmiyim

 10. 1986 girişli sigortalıyım 3600 günümvar aslım kuah ilacı kullanıyorum manüel emekli olabilirmiyim

 11. Slm askeriye %55 rapor verdi askerlik yapmadım hastaneden 2000 de %50 rapor aldım engelli çalışmadım yılı doldurdum. SSK gittim beni defterdarlıga sevk etti gittim yeni rapor istediler raporum sürekli idi agır derece poliyo Seki yazıyordu. Gittik hastaneye raporumu düşürdüler %28 e itiraz ettim sonra aynı hastaneden 46 rapor aldım ankaraya gitti rapor geri geldi tablo 3 4 göre verin raporu diye aynı hastaneden raporum 46 aldım bu raporda SÜREKLİ İDİ ANKARA YA GİTTİ ANKARA RAPORUMU DÜŞÜRMÜŞ % 28 ben neyapmalıyım eskisi gibi yürüyemiyorum ben iyleştimde benim haberim ç yok acaba elimde ikitane rapor var biri 2000 de aldıgım biri 2018 de emekli olmak istiyorum saygılar

 12. Merhaba. Annemin 2011 yılından 4/B tarım bağkuruna kaydı var. Sistemde sıfır gün prim kazancı ve sıfır TL borcu var. Ama ihya ile bu 1800 güne çıkarılabilir. Durum böyleyken annem 2013 yılında kanserden tedavi gördü ve olumlu sonuç aldık ancak 8 ay önce karaciğerde yeni bir sıçrama oldu ve tedavi alıyor. Annem kanser hastalarına bağlanan 18 ay vb. malullük aylığını alabilir mi? Sonrasında başka rahatsızlıkları da olduğu için malullük durumu devam eder mi? Teşekkürler.

 13. Merhaba, ben TSK’da kasım 2008’den beri sivil memur olarak görev yapıyorum. Ekim 2018 de obeziteden 3 ay rapor aldım, ocak sonu 3 ay daha verdiler..Bu şekilde giderek malulen emekli olmak istiyorum ama şartları maaşı falan nasıl olur yardımcı olabilirmisiniz? Bu arada 1999 mart sigorta girişliyim ve 914 günüm var. Teşekkürler…

 14. Merhaba,
  Ben 1997 dan itibaret yurtdışı sigortalıyım, 42 yaşında bir beyim, Belçikadan %66 iş kaybından malulen emekli oldum. Şu an Türkiyede ikamet etmekteyim. Fakat türkiye de hic prim yatırmadım ve çalışmadım . Yurtdışı geçmişi olan vatandaş olarak borçlanarak her hangi bir malulen emeklilik maaşı bağlama şansım varmıdır ?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   evet yurt dışında çalıştığınız süreleri borçlanarak emekli olabilirsiniz. Türkiye de malulen emekli olabilmek için Türkiye Tam teşekküllü devlet hastanelerinden de en az % 60 malulluk oranlı heyet raporu çıkması gerekecek.

 15. Merhaba ben malülen emekli olmak istiyorum benim sigortam 11 yıllık şuanda 37876 primim evlendiğin için çıktım işten

 16. Sigorta girişi 1987 1 yıl çalıştıktan sonra evlendim. Ara verdim 3 çocuk olduktan sonra. 2016da işe girdim 6 aylık çalışırken iş kazası geçirdim. sonra belimden, sol dizimdeki kemiklerin kırılmasından sonra ameliyat oldum. Kalçamda kırılar oluştu. 2016dan beri tedavi görüyorum. Iş kazasından sonra 9 ay raporluydum 2 ay raporlu bir de 40 gün hastanede yattığım halde işveren beni işten çıkardı. İşyerimle mahkemeliyim. %41 engelli raporum var bilirkişi ve müfettiş iş yerini kusurlı buldu. İşveren benimle hiçbişekilde maddi manevi ilgilenmedi. Ssk ile mahkemem var. Ben malulen emekli olabilir miyim? davamı kazanabilir miyim artı bu engelli raporuyla malulen olabilir miyim beni bilgilendirir misiniz bu arada 1966 doğumluyum bastonsuz yürüyemiyorum lütfen bana cevap verebilir misiniz şimdiden çok teşekkürler mağdurum

 17. Mrb kolay gelsın yuzde 47 engellı raporum var 4a 5507 gun engellı emeklı olabılırmıyım saygılar

 18. merhaba

  şu an bir şirkette çalışıyorum 3900 günüm var ileri derecede uyku apnesinden dolayı cihaz ve maske kullanıyorum.ilk sigorta girişim şubat 2007 malulen emekli olabilirmiyim şartlar nelerdir

  tskler

  1. Merhaba,

   Malulen emekli olabilmek için % 60 iş gücü kaybı raporu almanız gerekmektedir.

 19. Merhaba 2007 4a girişliyim doğum tarihi 1985 ve 3517 gün sigortam var 8 yıldır tip 1 diyabet hastasıyım malulen emekli olabilir miyim

 20. Benim beynimde AVM hastalığı var şimdide anevrizma beyinde baloncuk bulundu stant takıldı daha önce bir kaç yıl önce psikolojik tedavi gördüm nöbet geçiriyorum on sene dir lamictal nöbet hapı kullanıyorum malulen emekli olabilimiyim yüzde kaç alabilirim

  1. Mrb tsk kuv sozlesmeli olarak calısmaktayım ve kendi içimizde saglık yonetmeligi var 6 ay once anjiyo sonucu kalp damarına 2 tane stent takıldı ve yonetmelikte statum geregı çalısamaz demekte muhazzaf personel için calısır sozlesmeli için calısamaz demekte ama ben çalısmak istiyorum ve yıl sonu sözleme yenileme için saglık raporu almak için hastaneye sevk edılecegım sorun cıkarsa da itiraz dusunuyor um sonuc ne olur hocam tskler

 21. Merhaba benim beynimde damar yumağı AVM hastalığı var dört senedir tedavi görüyorum şimdide beynimde 2tane baloncuk bulundu stant takıldı binsekizyuz günüm var on sene önce psikolojik tedavi elektro şok oldum malulen emekli olabilir miyim

 22. Slm ben kaza nedeniyle sag kulağım duymayı kaybetti ve belimde bel fıtığı nedeniyle 3 platin takıldı kaza nedeniyle yine sol ayağım kırıldı ve denge bozukluğu var yine iş yerinde sag orta parmagım 1.5 santim kesildi pirimim toplam 3980 nasıl bir emekli olma şansım nekadar nasıl olurum

 23. Merhaba 1800 gün ssk pirim gün sayımı tamamladım. 2 adet Kalp kapaklarım değişti şeker ve tansiyon hastasıyım. % 91 engelli raporum var malulen emekli olabilirmiyim.

 24. MRB. 08051995 SGK GİRİŞLİYİM. 2007 YILINDA MALULEN MEMUR OLARAK GÖREVE BAŞLADIM. 5120 GÜN SGK DAN 11 YIL E. SANDIĞINDAN GUNLERİM VAR EMEKLİLİĞİME NE KADAR VAR. BİRNE MALULEN EMEKLİLİKTE MAAŞ DÜŞÜYORMU. TEŞEKKÜRLER

 25. 1986 girişli sigprtalıyım 3659 gün primin var emekli olmak çin yapılandırılan bagkura 900 tl yatırdım sskya emeklilik bilgilerimi verdim emekli olma durumum nedir ordakı bayan hayırlı olsun dedı birde maliyeye borcum var kredi cekebilir miym emeklilik aylıgıma

 26. 2008 yılında beyin tümöründen ameliyat oldum. patolojik sonucu 2. derece çıktı. 2018 yılında tekrar etti. Tekrar ameliyat olabilirim. Ayrıca kalbimde kireçlenme var. Meme ve yumurtalıkta kist var. % kaç özür oranı alabilirim

  1. Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Verdiğiniz bilgilere göre % 60 ın üzerinde bir oran çıkabilir. Verilen bilgiler tahminidir. Doktor ve hastane yorumları oranda değişiklik gösterebilir.

 27. 1978 ssk.girişliyim.2550 prim gün sayım var.bagkuru yasa geregi iptal ettigimde 3.5 yıl sigortalı olmam gerektiği söylendi.3 yılım doldu 6-7 ay eksigim var kalp krizi geçirdim.tend takıldı çalışamıyorum.
  malulen emekli olabilirmiyim, yaşım 58 nasıl emekli olabiliim

  1. Merhaba,

   Stand işlemi ile ilgili malulluk raporu vermeleri çok zor. Bir işyerinde yine ssk lı olarak çalışmak zorundasınız.

 28. Merhaba ,

  Haziran ayında Akbank Tekaüt sandığına 1 temmuz itibari ile emekli olmak için başvurdum .

  Akbank Tekaütten = Beşiktaş SGK ya yazılan yazı : 17.07.2018.15669
  Beşiktaş SGK dan = Şişli SGK ya yazılan yazı : 20.07.2018 8429822

  Şişli SGK dan Akbank Tekaüte Hizmet bildirimi yapılmadığı için emekli maaşım bağlanamıyor.

  Temmuz – Ağustos maaşını alamadım, eylül ayında bildirim yapılmazsa bu ayı da alamayacağım.

  Hizmet bildiriminin yapılması için desteğinizi rica ederim .

  Nur Deren Özcan

 29. yüzde 72 engelli raporum ve vergi indirim belgem var,13 yıl emekli sandığı 700 günde ssk mevcuttur,bu şartlarda emekli sandığındanmı ssk danmı emekli olabilirim

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre son 7 yılın fazlası emekli sandığı olduğundan emekli sandığından emekli olursunuz.

  2. emekli sndığı son çalıştığınız yerden emekli olursunuz diyor,bu konuda ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim ne olur yardımcı olun

 30. turkiye de engelli erken emekliyim.kktc de 1860 gün sigorta günüm var .kktc de emeklilik şartım nedir?Konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu