• Malulen Emeklilik


  malulen emeklilik

  Malulen emeklilik bireyin iş sözleşmesi gereği, herhangi bir alandaki iş yerinde SSK’lı olarak çalışması ya da kendi iş yerinde BAĞ-KUR şeklinde sigortalı olan kişinin, çalışma performansının, iş kazası ya da mesleki herhangi bir hastalık sonucunda, çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmesi durumuna verilen emeklilik şeklidir. Bu tür şekilde çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmiş olan kişiler malulen emekli olur.


  Kamu alanında görev yapan sigorta kapsamında olan kişilerin de çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmeleri durumunda Sağlık Kurumu tarafından tespit edilir ve bu kişilere de malulen emeklilik hakkı tanınır. Malulen emekli olabilmek için Sağlık Kurumu’nun kontrolünden geçerek, ilgili raporun verilmesi gerekmektedir.

  Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

  Malulen emekli olarak kabul edilmeniz için, birtakım şartlar aranmaktadır. Bu şartlar şu şekilde belirlenmiştir ;

  • Malulen emekli olabilmek için kişinin en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybı yaşadığını kanıtlayan bir rapor olmalıdır.
  • Malulen emeklilik hakkına sahip olabilmek için başka bir aranan şart ise, kişinin çalıştığı zamanlarda 1800 prim günü olması gerekmektedir ve kişinin çalıştığı zamanlarda ödenen sigorta primlerinin 10 yıllık sigortalılık süresi dolmuş olmalıdır. Yüzde 60’tan daha fazla oranda iş kaybı yaşanan kişiler için 10 yıllık sigorta süresinin dolmuş olması şartı aranmamaktadır.
  • Malulen emekli olmanıza neden olan iş kazası ya da başka bir rahatsızlığınızın, çalışmaya başladıktan sonraki zamanlarda gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
  • Kişinin 1800 prim günü ve 10 yıl sigortalılık süresine sahip olduğunuz zaman normal emeklilik için yeterli bir süre olarak kabul edilir ama başka birinin yardımı olmadan yaşamını sürdürmesinin zor olduğu durumlarda, yani malullük durumu varsa 10 yıl şartı bu tür durumlar için geçerli olmamaktadır. Bu tür durumlar için sadece 1800 prim günü şartı aranmaktadır.

  Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Malulen emeklilik için aranan şartlar sağlandıktan sonra istenen birtakım belgelerle birlikte, bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğü’nün ilgili birimlerine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru aşamasından Sosyal Güvenlik Kurumu birtakım belgeler istemektedir. Bu belgeler,

  • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi,
  • Sigortalı kişinin İşten Ayrılış Bildirgesi istenmektedir. Bu belgeyi kişi işten ayrılmasının ilk 10 günü içerisinde, belge için talepte bulunmalıdır.

  Kamu kuruluşlarında görev yapan (4/c’li) sigortalılar için;

  Sponsorlu Bağlantılar

  1. Kamu kuruluşlarında çalışan sigortalılar içini malullük aylığının bağlanabilmesi için, kişinin bizzat kendisi ya da görev yapanlar için bağlı bulundukları kurum aracılığı şeklinde başvuru yapmaları gerekmektedir.
  2. Kamu kuruluşlarında görev yapan kişilerin malulen emekli olabilmeleri için emekliye sevk onayı belgesi istenilmektedir.
  3. Malullük yaşayan kişilerin çalışma gücünün yüzde 60’ını kaybettiğini gösteren Sağlık Kurumu tarafından verilen malullük raporu talep edilmektedir.

  Malulen Emeklilik Hakkı Olan Hastalıklar Nelerdir?

  Malulen emeklilik durumunun gerçekleşmesi için, çalışma süreniz içerisinde, çalışma gücünüzün yüzde 60’ını kaybetmiş olmanız ya da birtakım hastalıklara sahip olmanız gerekmektedir. İlik naklinin hariç tutulduğu diğer tüm organlar için gerçekleştirilmiş olan nakil durumuna sahip hastalar ve tüm kanser hastalarına hiçbir şart aranmaksızın malulen emeklilik hakkı tanınmaktadır. Böbrek nakli operasyonu geçirmiş hastaların, daha sonraki aşama olan kontrol muayeneleri kaldırılmıştır. Kronik böbrek yetmezliği, ağır elektrolit bozuklukları, otizm, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara, astım, KOAH, uyku bozuklukları, sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit hastalıkları malülen emeklilik kapsamına dahil edilmiştir. Kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklara sahip kişiler malulen emeklilik listesine dahil edilmiştir. Başka bir kişinin yardımı olmadan yürüyemeyen sigortalı kişiler malülen emeklilik hakkına dahil edildi. Travma sonrası stres ve obsesif-kompulsif bozuklukları maluliyet şartlarına eklendi. Kardiyolojik hastalıklara sahip kişiler için, yeni şartlar ilk defa gerçekleştirildi. Şeker hastalığı sonucu kişinin, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulmuş olması malulen emeklilik kriteri arasında yer almaktadır.  tıkla sorunu sor

  Malulen Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Niyazi Eberdes dedi ki:

   turkiye de engelli erken emekliyim.kktc de 1860 gün sigorta günüm var .kktc de emeklilik şartım nedir?Konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın