• Malulen Emeklilik Şartları 2018


  Malulen emeklilik şartları 2018 için sigortalılar tarafından merak edilen birçok konu ve detay bulunmaktadır. Ancak bu detaylara ulaşmak hiç de kolay değildir. Çünkü birçok incelik ve şart bulunmaktadır.


  Öncelikle bilinmesi gereken en önemli şey SSK 4A, Bağ-kur 4B ve Emekli Sandığı 4C gibi sigortalılık durumlarında olması ve malulen emekli olmak için sigortalının, sigortalı işe başladığı tarihten önce maluliyet halinin bulunmaması gerekir.

  • Malulen emeklilik şartları 2018 için bir diğer şart ise 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 gün prim yatırılmış olmasıdır. Örnek vermek gerekirse, 16 Ekim 2008’de ilk defa işe giren birinin 16 Ekim 2018 tarihi gelmeden malulen emekli olması mümkün değildir. Bunu ancak borçlanma yaparak halledebilirler.
  • Kişi eğer başka birinin bakımına muhtaç ise 10 yıllık sigortalılık süresi aranmaz ve ilk maddede belirtildiği gibi 10 yıllık süreyi beklemek zorunda kalmaz. Yine de 1800 gün sayısını 5 yıllık prim ödemesi olarak yapmalıdır. Kişinin başkasının bakımına muhtaç olup olmaması, SGK tarafından tespit edilebilmektedir.
  • Malulen emeklilik şartları 2018 içerisinde belki de en önemli noktalardan bir tanesi SSK’lı olanların işten ayrılması ve yazılı başvuruda bulunmalarıdır. Bunun için öncelikle sigortalı hastalığı nedeniyle çalışamadığını dair bir dilekçeyi en son çalıştığı işyerine vermeli ve işyeri de bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na aynı dilekçeyi sunmalıdır. Devamında SGK, bu sigortalıyı daha önceden yetkilendirdiği hastanelerden bir tanesine sevk eder. Bu hastaneler Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği’ni baz almaktadır.
  • Eğer bir kişi malulen emekli olmak istiyorsa ve Bağ-kur’lu ise o ana kadar sahip olduğu işyerini kapatması ya da devretmesi gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir prim borcunun da bulunmaması gerekir. Bunlar haricinde diğer prosedürler, SSK çalışanları ile aynıdır.
  • SGK’nın sigortalıları sevk ettiği hastanelerden verilen raporlar SGK İl Merkez Müdürlüğü’ne bağlı olan sağlık kurullarına gönderilir. Birey yönetmeliğe göre listede geçen hastalıklardan herhangi birine sahipse ve çalışma gücünün en az %60’lık bir bölümünü ve ya çalışma gücünün üçte ikisini kaybetmişse malulen emekli sayılır. Yine de bu basamakları geçip de rapor alamamışsanız Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz için başvurabilirsiniz. Bunun için bir dilekçe hazırlamanız ve bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve ya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bunu ulaştırmanız gerekmektedir.

  Malulen Emeklilik Şartları 2018 İçin Geçerli Hastalıklar

  Malulen emeklilik için yönetmelikte geçerli hastalıklardan az önce bahsetmiştik. Ancak önceden belirlenmiş olan bu hastalıklara sahip olmak yetmiyor, bir de yetkili doktor nezdinde belgelerle kanıtlanması gerekiyor. İşte o hastalıklar:

  • İleri dereceye varan şeker hastalıkları
  • Travma sonrası gelişebilen stres ve obsesif bozukluklar
  • Serebral Palsi
  • Parkinson Sendromu
  • Epilepsi ve türleri (konvülsif epilepsi vb.)
  • Organ nakli ihtiyacı doğurabilecek kadar önemli hastalıklar
  • Genetik bozukluklar
  • Kanser hastalığı
  • Santral sinir sistemi hastalıkları

  Malulen Emeklilik Şartları 2018 Başvuru Sürecine Dair Geniş Anlatım

  Öncelikle 10 yıl ve 1800 gün şartını yerine getiren her birey emeklilik için hak kazanır. Ancak devamında onları bekleyen bir süreç de başlamış olur. Artık çalışmakta zorlanmaya başlayan birey hazırladığı dilekçe ve diğer belgeleri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve ya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yolu ile iletir. Bu belgeler:

  • Malulen emeklilik talep formu,
  • Kimlik fotokopisi,
  • Kişi eğer erkek ise askerlik terhis belgesi ya da diğer raporlar
  • İşe girişte aldığı sağlık raporu, yoksa da olmadığına dair beyan

  Daha ilk başvurunuzda sağlık raporunuzu vermiş olsanız dahi SGK sizi yine de kendi belirlediği bir sağlık kurumuna gönderecektir. Bahsedilen hastaneler eğitim ve araştırma hastanesi, üniversite, devlet hastanesi ya da Türk Silahlı Kuvveleri’ne dair hastaneler olabilir. Ancak bu hastaneleri siz seçemezsiniz. İkamet yerinize göre seçilen bu hastanelerde gerekli işlemleriniz yapılır ve siz de aldığınız raporu tekrar SGK’ya ibraz edersiniz. Tüm basamakları başarı ile gerçekleştirdikten sonra emekli olabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Memurlar İçin Malulen Emeklilik Şartları 2018

  İlk defa 1 Ekim 2008 tarihinde devlet memuru olan bireylerin emeklilikleri 5434 sayılı kanun ile garanti altına alınmıştır. Buna göre üç çeşit emeklilik türünden bahsedebiliriz.

  • Adi malullük

  Bu seçenekte değerlendirilecek olan bireyin en az 10 yıl Emekli Sandığı’na bağlı olarak devlete hizmet etmesi gerekmektedir. Eğer kişi sürekli olarak bakıma muhtaç ya da hastalığı ileri derecede ise yani tedavisi imkansızsa 5 yıllık bir kamu hizmeti de yeterli olacaktır.

  • Vazife malullüğü

  Bu tip mamullükler devlet memurlarının yaptığı işten kaynaklı olarak gerçekleşen malullüklerdir. Memur olan kişinin yaptığı iş nedeniyle çalışma gücünde kayıp meydana geliyorsa vazife malullüğü sayılabilmektedir.

  • Harp malullüğü

  Harp, savaş ya da ülke çapındaki operasyonlar sırasında iş gücünü kaybetme ile oluşan malullük koludur.

  Malulen Emeklilik Şartları 2018 İçin Tablo

  5510 Sayılı Kanunun Yayınlandığı Tarihle İşe Başlayanlar İçin Malulen Emeklilik Şartları 2018

  2018 – Engelli Maaşı Sorgulama

  2018 – Engelli Hakları

  2018 – Engelli Emeklilik Hesaplama  tıkla sorunu sor

  Malulen Emeklilik Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. murat korkmaz dedi ki:

   1976 doğumluyum 01-10-2000 de devlet memuru olarak işe başladım şimdi % 45 özür raporum var erken emekli olabilirmiyim,(hangi süre ve prim günsayısına tabiyim) özür durumundan erken emekli olana maaş hemen bağlanıyormu

  2. kenan dedi ki:

   merhabalar,yüzde 72 ve vergi indirimim var 6300 gün pirimim olmasına rağmen emekli olamıyorum,sebebse hem emekli sandığı hem ssk.lı olmam,bundada son 3.5 yıl aranmaktadır,sağlığım çalışmama imkan vermiyor ne yapmam gerekiyo…saygılar

  3. Emre dedi ki:

   Ssklı çalışan olarak malulen emeklilige basvurdum 12 yıllık sigorta girisim 3300 günüm var
   Uyku apnesi yuzde 35 verdi
   ciddi obezite yüzde 20 verdi
   Emekli olma sansim varmi

  4. Selçuk dedi ki:

   9.12.1973 doğumluyum 20 yaşımdan beri kronik aktif hepatit var. Ve askerden çürüğe ayırdılar gatadan. 8 yıldan beri şekere bağlı alt islatma sorunu var özellikle geceleri istemsiz gündüz ara sıra az. Fitiga bağlı huzursuz bacak sendromu ve sürekli sızı ve güç kaybı var. Menisküs var askerden önce sigorta girişim var oncesi sonrası 520 gün 7300 gunde sonrasında bagkur primim var iş yerini iflas nedeniyle 6 ay önce kapatmak zorunda kaldım malulen erken emekli olma şansım varmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre belki %60 malullük oranına ulaşamazsanız da erken emeklilik için %40 ın üzerinde rapor çıkabilir. Tam teşekküllü devlet hastanelerine heyet için gün alabilirsiniz.

  5. idris yıldırım dedi ki:

   slm %54 engeli raporum var sigorta başlangıc tarihim2003toplam 11. sene 8 ay iş günumvar melülen emekli olabilir miyim

  6. mehmet dedi ki:

   meniere hastası oldum 1 aydır yatıyorum denge kaybım var.malulen olma şansım var mıdır?ayrıca faranjit,uyku sendromu,topuk dikeni,sinüzit var.başvuru yapacağım zaman hangi hastalıkların var diyemi soruyorlar? yoksa chek -up mı yapıyorlar?diğer hastalıklarımın muayenesi için ne yapmalıyım?

  7. Fatma dedi ki:

   merhabalar 17 mart 2006 tarihinde sigorta primim başladı ve 03.06.2010 tarihinde serebral palsi ile oğlum doğdu. % 87 ağır engelli. 2015 ve 2017 tarihleri arasında 2 sene ücretsiz izin kullandım. Malulen emekli olabilir miyim? oğlumun durumundan dolayı normal emeklilik zamanım nedir? teşekkür ederim.

  8. Emre dedi ki:

   Ssklı çalışan olarak malulen emeklilige basvurdum 12 yıllık sigorta girisim 3300 günüm var
   Uyku apnesi yuzde 35 verdi
   ciddi obezite yüzde 20 verdi
   Emekli olma sansim varmi

  9. Emre dedi ki:

   Ssklı çalışan olarak malulen emeklilige basvurdum
   Uyku apnesi yuzde 35 verdi ciddi obezite yüzde 20 verdi
   Emekli olma sansim varmi

  10. Volkan ozler dedi ki:

   Benim 4 yaşında s.p.hastalığı cocuğum var. Özel sektör de calışiyorum raporumuz %94.erken emeklilik hakkım varmı ayrıca engelli cocuğum için hangi haklara sahibim bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erken emeklilikte mevcut yasalarda kadınlara haklar verilmiştir. Henüz erkekler ile ilgili bir düzenleme yok ama çalışmalar var.

  11. Gulsen yenerer dedi ki:

   Merhabal ar ben hollandada yasiyorum burdan malulen emekliyim 25 senedir. Benim turkiyede calismisligim var geri kalan gunlerimi borclanip odemek istliyorum ne tutuyorsa ne kadar odemem lazim hemen ol abilirmiyim ne k adar maas olur hemen maas baglanirmi yasim 55 .Birde turkiyeden emekli olursam burdaki maasim kesilirmi burdan soylentiler var orden olursam burayi Keslerlermis dogrumu burdaki januari biliyormusunuz erger Boyle birseyi verse hic sommigen benim aydinlatirsaniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Buradan da malulen emekli olabilirsiniz. Eğer malulen haricinde bir sosyal hizmte geliriniz var ise türkiyeden maaşınız kesilir. Türkiyede ssk başlangıcına göre prim ve emeklilik hesaplanır. ancak girişiniz çık eski olarak tahmin ediyorum. Primleri yatırarak emekli olabilirsiniz.

  12. Mehmet Sadi Karakaş dedi ki:

   Selam ilk defa 95 96 yillar arasi 4/A sigortalı olarak çalıştım.1997 de askere gittim. 18 askerlik yaptim. 1998 aralik 25 memur oldum. Biray sonra ailevi nedenlerle isten ayrildim müstafi oldum. Daha sonra kalpten aort anevrizma aort damarı değişti ve iki kalp kapağı değişerek ağır bir ameliyat oldum.27 Ağustos 2012 de memuriyete geri döndüm.2013 %66 rapor alarak vergi indirimden yararlandim. Halen memur olarak çalışıyorum. Ben malulen yada engelli nasil ve ne zaman emekli olabilirim detayli aciklarsaniz cok memnun olurum.

  13. SEMA dedi ki:

   1981 DOGUMLU BİR BAYAN OLARAK GÖGÜS KNSERİ NEEDİ İLE GÖÜSLER CIKTI VE PROTEZ TAKILDI
   KEMOTERAPİ ALINDI 1999 YILINDAN SİGORTAM VAR VE 5000 GÜN ÜZERİNDE GÜNÜM VAR
   MALULEN EMEKLİ OLABİLİR MİYİM

  14. Yücel dedi ki:

   Dizlerde ağrı var yürüme zorluğu var hapla tedavi oluyorum yani menisküs var birde sol ayak diz kapağında delik oluşmuş ameliyatla dolgu olacak bu ameliyat riskli bacak kaybedilebilir malülen emekli olurmuyum

  Sorunuzu Yazın