• Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?


  Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

  Ülkemizde malullük, malul olan bireylerin zor durumda kalmaması için yasalarla güvence altına alınmış bir olgudur. Malulen emeklilik kapsamında birtakım şartlar bulunmaktadır. Detaylı bilgileri ve “Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?” sorusunun yanıtını haberimizin devamından okuyabilirsiniz.

  Malulen Emeklilik Nedir?

  Malullük ve malulen emeklilik kavramları, ülkemizde yürürlükte olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yasalarla belirlenmiş ve tanımlanmış kavramlardır. Malullük 4A’lı olarak yani hizmet akdine ve iş sözleşmesine göre çalışan işçilerin ve 4B olarak bilinen kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışan esnaf, zanaatkar vs. ya da kamuya ait olan kurum ve kuruluşlarda memur olarak çalışan bireylerin herhangi bir iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma güçlerini kaybetmesidir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ne yazık ki meslekte kazanma gücünü kaybeden her bireyi malul olarak tanımlamamaktadır. Bir bireyin malul olabilmesi için meslekte kazanma gücünün %60 oranında kaybedilmesi gerekir. Kişiler %60 oranında meslekte kazanma gücünü kaybetmiş ve vazifelerini yerine getiremeyecek halde kalmışlar ise SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından malul sayılırlar.

  Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir unsur bulunmaktadır. Sigortalı olarak çalışan bireyler herhangi bir hastaneden kendilerine ait sağlık kurulu raporları alırlar ise; bu onların malul sayılmaları için yeterli değildir. Bu nedenle kişinin maluliyetinin mutlaka Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından tespit edilmesi gerekir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Malulen Emeklilik İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

  Kişinin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için birtakım şartlar bulunmaktadır.

  • Bireyin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için ilk şart en az 10 yıldır sigortalı bir şekilde çalışmasıdır. Ayrıca malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarını kapsayan uzun vadeli sigorta kolları dahilinde 1.800 gün boyunca prim ödemesi gereklidir. Eğer kişi başka bir bireyin bakımına muhtaç derecede malul ise ve hayatı boyunca hiç çalışmadıysa ya da çalıştığı süreler malulen emeklilik aylığı almasına yetmiyor ise; bu noktada bir başka kişinin malul olan kişi adına uzun vadeli sigorta dalları prim ödemesini yapması gerekir.
  • Bireyin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için bir diğer şart ise malul olan kişinin sigortalı biçimde çalıştığı iş yerinden fiili olarak ayrılmasıdır. Yani artık kişi o iş yerinde çalışamaz. Görevinden ayrılmak durumundadır.
  • Bireyin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için bir başka şart ise özellikle Bağ-Kurlu olarak adlandırılan kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi prim borçlarının olmaması gerekir.
  • Bireyin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için son şart ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı bir dilekçe ile olmak üzere başvuruda bulunmasıdır.

  Malulen Emeklilik Aylığının Kesildiği Durumlar

  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında ve Sosyal Güvenlik Kurumu bağlamında malul sayılan kişiler bahsettiğimiz şartları yerine getiriyor ise emekli edilirler. Bu durum re’sen emeklilikten farklı olduğundan dolayı malulen emeklilik olarak adlandırılır. Malulen emeklilik aylığının bağlanması ve kesilmesi konusunda kişilerin merak ettikleri pek çok konu vardır. Örneğin, birden fazla sigorta kolunda çalışmış olan kişilere malulen emeklilik aylığının nasıl bağlanacağı konusu önemlidir. Bu noktada örneğin kişi önce 4A’ya tabii yani hizmet akdi ile çalışan işçi ise (SSK’lı ise) ve daha sonradan 4B’ye yani kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışmaya başlamış ve Bağ-Kurlu oldu ise iş kazası ya da meslek hastalığında Bağ-Kurlu olması dikkate alınmaktadır. Çünkü kişinin en son çalışmış olduğu sigorta kolu Sosyal Güvenlik Kumu tarafından esas alınmaktadır.

  Malulen emeklilik aylığının bağlanması için malul sayılan ve sigortalı olarak çalışan kişinin ya da o kişinin işvereninin malul durumunun tespit edilmesi için olayın gerçekleştiği ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvurması gerekir. Yazılı dilekçe ile başvurulmasından sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu kişiyi muayene ederler ve ona bir sağlık raporu verirler. Verilen sağlık raporunda eğer kişi meslekte kazanma gücünü en az %60 oranında yitirdiyse malulen emeklilik aylığı bağlanmaktadır.

  Malulen emeklilik aylığının hangi durumlarda kesileceği konusu ise yine 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Buna göre malulen emeklilik aylığı alan malul kişi 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda belirtildiği gibi herhangi bir işte çalışmaya başlarsa malulen emeklilik aylığı kesilir. Ayrıca yalnızca bizim ülkemizdeki kanun kapsamında değil; aynı zamanda yabancı ülkelerde yer alan kanunlar kapsamında da çalışmaya başladığı vakit yine aynı şekilde malulen emeklilik aylığı kesilir. Malulen emeklilik aylığı sadece bu durumda kesilmez. Ayrıca malul sayılan kişinin kontrol muayeneleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. İşte bu muayene kontrollerinde malul sayılan kişinin artık maluliyetinin ortadan kalkması durumunda malulen emeklilik aylığı kesilir.

  Tüm bu unsurların yanı sıra malullük oranı %60 oranının altında olanlara da belli şartları sağladıklarında malulen emeklilik aylığı bağlanır. Eğer bireyin malullük oranı %60 oranının altında fakat %40 oranının üzerinde ise meslekte kazanma gücünü değil; çalışma gücünü kaybetmiş demektir. Bu noktada 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu bu durumları yasa ile güvence altına almıştır. Eğer kişinin malullük oranı %50 ile %59 oranı arasında ise ve 16 yıldan beri malullük, yaşlılık, ölüm konularını kapsayan uzun vadeli sigorta kolları primi ödemiş ve 4.320 gün prim ödeme gün sayısı var ise bu kişilere de malulen emeklilik aylığı bağlanır. Ayrıca eğer kişinin malullük oranı %40 ile %49 oranı arasında ise ve 18 yıldan beri malullük, yaşlılık, ölüm konularını kapsayan uzun vadeli sigorta kolları primi ödemiş ve 4680 gün prim ödeme gün sayısı var ise bu kişilere de malulen emeklilik aylığı bağlanır.  tıkla sorunu sor

  Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Cennet dedi ki:

   Merhaba! Babam kolon kanseri sebebiyle %80 lik raporla malulen emekli oldu. Bir buçuk yıldır maaşını alırken bugün maaşını vermemişler kesilmiş. Bagkura gittiğinde demişler “siz kontrollü emekli olmuşsunuz. Bir buçuk ay önce gelseniz bu sorunu yaşamazdınız. ” Kimse bize böyle bir şey dememişti. Şimdi tekrar rapor istiyorlarmış heyetten. Rapor oranının ne kadar olması gerek? Nolur sizce durum? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az % 60 ile emeklilik hakkını devam ettirir. Sorun çıkmayacaktır. Hastalığı sebebi ile yine en az % 60 oranında rapor çıkar.

  2. SİNAN dedi ki:

   YÜZDE 90 RAPORLA MALÜLEN EMEKLİ OLDUM 4 SENE ÖNCE . YARIN BİR DAHA HEYETE GİRİCEM RAPOR ORANIM DÜŞERSE EMEKLİ MAAŞIM KESİLİRMİ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az %60 oranında raporlu çıkarsanız emeklilik durumunuz düşmez. Maaşınız kesilmez.

  3. resul coşar dedi ki:

   malülen emekli olanbirisinin maşı kaza geçirdiğiniz yeri sgk mahkemeye verdi busebeble maşınız 3,4 ay kesilecek demişler böyle birşey olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malulen emeklilik hakkını kazandıktan sonra hak geri alınamaz. Sigorta işyerinin kusurundan kaynaklandığını düşünerek iş yerine dava açar. Ödediği tazminatları ve maaşları almak için dava açıyor. Maaşın alınması ile ilgili bir sorun çıkmaz.

  4. Mustafa ATEŞ dedi ki:

   T.S.K.nden 2002 yılında malülen(adi) emekli oldum.Özel sektörde Sigortalı olarak çalışırsam emekli maaşım tamamen kesilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malülem emekli olduğunuz için tekrar sigortalı olarak çalışırsanız maaşınız kesilir. Çünkü verilen emeklilik hakkı çalışamaz durumda olduğunuzdan bağlanmaktadır.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.