emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Maaş ve AGİ Tutarları Değişti mi, AGİ Ne Kadar Oldu?

Maaş ve AGİ Tutarları Değişti mi, AGİ Ne Kadar Oldu?

Her yıl sonunda asgari ücret oranlarının belirlenmesi için bir araya gelen asgari ücret tespit komisyonu bir sonraki yılda, yıl boyunca geçerli olacak asgari ücretin ne kadar olacağını tespit etmeye çalışıyor. Açıklanmış olan enflasyon oranları ile asgari ücretin ne kadar olduğu ve AGİ tutarlarının da güncel hali merak ediliyor.

Asgari Ücret Net ve Brüt Rakamlar Ne Kadar?

2020 yılının enflasyon oranlarının açıklanması ve aynı zamanda koronavirüs salgınının ekonomiye olumsuz katkılar yapmasından ötürü asgari ücretin ve AGİ’nin artacağı yönünde beklentiler görülüyor. 2019 yılının sonunda belirlenen oran ile birlikte 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren asgari ücret net 2 bin 324 TL, brüt ise 2 bin 943 TL olarak verilmeye başlanmıştı. Milyonlarca kimsenin asgari ücret ile çalıştığı göz önünde tutulduğunda bu rakamlar oldukça önem taşıyorlar. Ancak yıl sonuna doğru özellikle enflasyon yüzünden asgari ücret oranlarında erime meydana geliyor. Aynı zamanda tüm çalışanların medeni durumlarına göre almakta oldukları asgari geçim indirimi tutarları da yıl sonuna doğru değişikliğe uğruyor.

2020 yılı henüz bitmediği için 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olan asgari ücret tutarları devam ediyor. Fakat enflasyon oranları ve koronavirüs yüzünden yapılmış olan bazı değişiklikler özellikle AGİ üzerinde etkisini gösteriyor. Asgari geçim indiriminin yıl sonunda erimeye başlaması ile asgari ücret ile çalışanlar maaşlarını eksik alıyorlar.

Asgari Geçim İndirimi Ne Kadar Ödeniyor?

Asgari geçim indirimi tüm sigortalı çalışanlar için sağlanan bir hak olmasına karşılık özellikle enflasyon rakamları yüzünden sene sonuna doğru erimeye maruz kalıyor. Bu yüzden asgari geçim indirimi almakta olanlar yıl sonunda daha düşük maaş alıyorlar. Bu durum göz önünde tutulduğunda 2020 yılı sonuna kadar ödenecek olan en düşük AGİ tutarı da 220 TL olarak geçerlilik kazandı. Geçen yıl komisyon kapsamında alınan karar kapsamında asgari ücrete yüzde 15 oranında zam gelmişti. Bu kapsamda da asgari geçim indirimi oranlarında da artış söz konusu olmuştu. 2020 yılında 2 bin 943 TL brüt asgari ücretin içinde bekar bir çalışan için en düşük 220 TL indirim bulunuyor. Bu yüzden asgari ücretin en alt ücreti de herkes için geçerli oluyor ve belirlenen 2 bin 324 TL’nin altına düşülmüyor.

Ancak asgari geçim indirimi evli ve çocuklu olma durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Buna göre bekar bir çalışan 220 TL indirim alırken ki buradaki tutar asgari ücretin belirlenmiş fiyatı oluyor, evli ve eşi çalışmayan 264 TL, evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu çalışan 297 TL, evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu sigortalı 331 TL, evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu 375 TL, evli ve eşi çalışan 1 çocuklu 253 TL, evli eşi çalışan 2 çocuklu 286 TL, evli eşi çalışan 3 çocuklu 331 TL asgari geçim indirimi alıyor, yani asgari tutarın üzerine bu tutarlar eklenerek maaş alıyor.

Asgari Geçim İndiriminde Erime

Asgari geçim indirimi yılın son aylarında ise evli ve çocuklu çalışanlar için erimeye uğruyor. Buna göre enflasyon verileri kapsamında maaşlarda erime söz konusu oluyor ve aylık 40 – 80 TL bandında düşük maaş alınıyor. Asgari geçim indirimi düşük maaş alınması sene sonuna kadar devam ediyor ve yıl başı ile birlikte erimesi duruyor. Bu yüzden Kasım ve Aralık aylarında asgari geçim indirimlerinin eksik yatmasından dolayı evli ve çocuklu olan çalışanlar maaşlarını eksik alıyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.