emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

KYK Yurt Başvurusu

KYK Yurt Başvurusu
KYK
06.04.2017

Siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda bahsedecek olduğumuz konu günümüzde üniversite öğrencileri için çok önemli bir konudur. Bu konu üniversite okumak için ailesinden ayrı şehirlere giden öğrencilerini yakından ilgilendirmektedir. KYK yani açılımı ile Kredi Yurtlar Kurumu üniversiteyi dışarıda okuyacak olan öğrencilere kalacak bir yurt sağlamaktadır. Bu yardımı ihtiyacı olan öğrencilere öncelik vererek yapmaktadır. Bu yardımdan yararlanabilmek için başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurular değerlendirildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır. Bu süreç içerisinde başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu nedenle başvuru formunuzu dikkat ederek doldurmanızı öneririz.

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK yurt başvurusunu yapabilmek için ilk olarak bir E-Devlet hesabınızın olması gerekmektedir. Eğer bir E-Devlet hesabınız yoksa hesabınızı oluşturabilmek için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreyi size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL işlem ücreti ödeyerek alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet’e ait resmi siteye T. C. kimlik numarası ve almış olduğunuz şifreyi yazarak giriş yapabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra KYK yurt başvurusu yapabilmek için yazımızın son kısmında sizler için vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Bağlantı adresine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra E-Devlet girişinizi yapmanız gereken bir sayfa açılacaktır. Bu giriş sayfası üzerinde bulunan ilgili alanlara T. C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazarak girişinizi yapmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz yazdığınızdan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle E-Devlet sistemine giriş yapmış olacaksınız.

Girişinizi yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada KYK yurt başvurusunu detaylı olarak anlatan bir bölüm bulunmaktadır. Bu sayfa üzerinde KYK yurt başvurusu hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyin cevabını bulabilirsiniz. Sayfanın alt tarafında başvuruya ait bilgiler ile birlikte sözleşmeyi kabul ettiğinize dair “Kabul ediyorum.” seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneği işaretleyip, alt tarafta bulunan “Devam Et” seçeneğine tıklayınız. Daha sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan kimlik bilgilerinizi kontrol edip, doğruluğundan emin olduktan sonra “Devam Et” seçeneğine tıklayınız. Şuan başvurunuzun 3. aşamasına geçmiş bulunmaktasınız. Bu başvuru 9 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar şöyledir;

  1. Başvuru Bilgileri
  2. Kimlik Bilgileri
  3. Öğrenim Bilgileri
  4. Bilgilendirme Mesajı
  5. Adres Bilgileri
  6. Özel Durum Bilgileri
  7. Aile Bilgileri
  8. Önizleme
  9. İşlem Sonuç

Bu işlemleri tamamladıktan sonra başvurunuz sisteme kayıt olmuş olacaktır. Bu başvurularda kimlik bilgilerinizden sonra girmeniz gereken bilgiler öğrenim bilgilerinizdir. Öğrenim bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olduktan sonra diğer adıma geçebilirsiniz. Bu aşamada bir bilgilendirme mesajı alacaksınız. Bu bilgilendirme mesajından sonra adres bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir. Adres bilgilerinizi de aynı şekilde doğru ve eksiksiz olarak yazdıktan sonra özel durum bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekmektedir. Varsa bir hastalığınız veya devamlı kullandığınız ilaçlar gibi. Özel durum bilgileriniz hakkındaki bilgileri tamamladıktan sonra aile bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Ailenizin birlikte mi ayrı mı olduğu anne babaya ait maaş bilgileri ve buna benzer bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Daha sonra bu adımı geçiniz. Karşınıza çıkacak olan yeni sayfada başvurunuzun ön izlemesi ekrana gelecektir. Başvuru bilgilerinizi kontrol edip, hata varsa düzeltebilirsiniz. Başvurunuzda bir hata yoksa sonuç bölümüne geçip işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru girmeniz oldukça önemlidir. Başvurular incelendikten sonra ihtiyaç sıralamanıza bakılarak yurt yardımından yararlanıp yararlanamayacağınız belli olacaktır ve bu değerlendirme ailenize ve size ait bilgilerle yapılmaktadır. Başvurunuza başlayabilmek için yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklayınız.

KYK Yurt Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.