emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı? Bakan Açıkladı!

Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı? Bakan Açıkladı!
09.07.2020

Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı? Bakan Koca Açıkladı! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sorusuna istinaden, bu güm kısmen de olsa toplantıda gündeme geldi, ama öneri noktasına gelmedi dedi. Önümüzdeki haftalarda salgının seyrine göre netleşmiş olacaktır ifadelerini kullandı. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi, birtakım tedbirlerin alınabileceğini ve özellikle de il bazında kısıtlamaların yaşanabileceğini belirtti.

Bakan Koca, konuşmalarına devam ederken dünyanın salgın gündeminin devam ettiğini gücümüze güç katmamız gereken günlerde olduğumuzu belirtti. Uzun bir mücadelenin devamında iyi bir yerdeyiz, fakat bulunduğumuz yerde durduğumuz her gün kayıptır açıklamasında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü Direktörü tarafından yapılan açıklamayı da hatırlatan Koca, salgına karşı hiçbir ülkenin güvende olmadığı uyarısını da gündeme taşıdı. Bakan Koca, pek çok ülkenin sistemini çökme noktasına geldiğini belirtirken, refah toplumlarda dinginliğin yerini kargaşa aldı ifadesini kullandı. Ülkemizin için durumunun bir çok yönden iyi olduğunu ve ilk an kaybımızın da 11 Mart 2020 gecesindeki acımız hala devam ediyor dedi.

Sağlık Bakanı Maske Tavsiyesinde Bulundu!

Sağlık Bakanı Maske Tavsiyesinde Bulundu! Korona virüsünden kaçmanın mümkün olduğunu belirten Koca, hastalığa neden olan virüsün solunum yolu ile bulaştığını ve maskenin tüm dünyada kabul gören önemli bir tedbir olduğunu belirtti. Ayrıca yakın mesafede maskenin tek başına yetersiz olduğunu da belirtti. Mesafe kuralı için bu nedenle tüm dünyada tartışılmaz bir tedbir açıklaması yaptı. Dünya genelinde bu hastalığın yayılmasına karşı her ne başarısı gösteriyor ise bunu konulan kurallara uyduğu ölçüde gösterebiliyor. Vakaların tırmanış gösterdiği ve salgının kontrolden çıktığı ülkeler, tedbirleri ya terk ediyor ya da zaten yetersiz olduğu ülkelerdir. Tedbirler ile uyumun kolay olmadığını ve yüz yüze de uyumun sağlanamayacağı ortadadır.

Bakan, dünkü yeni vaka sayısını 1053 olarak açıkladı ve ekledi, istatistiklere göre aralarından birkaçı yoğun bakıma girecek. Bir kısmı solunum cihazına bağlanacak, aralarında bilincini kaybeden dahi olacak bir düşünün bu hastalar korona virüsüne tedbirlere uymadığı için mi yakalandı? Cevap olarak evet diyor iseniz tekrar düşünmenizi istiyorum dedi.

8 İlde Asker Uğurlama Yasaklandı!

8 İlde Asker Uğurlama Yasaklandı! Sağlık Bakanı, devletin bazı aldığı tedbirleri uygulamaya koyduğunu belirtti. Bunlardan önceliği olan ise asker uğurlama töreni yasaklanmış bulunuyor. Din görevlilerine, cenaze merasimi, taziye, mevlit, toplu ibadet kaynaklı riskleri önlemek için çalışmalar başlamış bulunuyor. Güvenlik güçlerimizin pazar yerlerinde yaptırım gerektiren tedbirler uygulamaya devam ediyor. Düğün, nişan gibi törenler için de toplum sağlığı için gözlemci bulundurulması yönünde hazırlık söz konusu olmaktadır.

Bakan Koca, hekimleri, bakanlık çalışanlarını ve kendilerini düşünen bir konuya değinmek zorunda olduğunu ifade ederek şunları belirtti. Hıfzıssıhha kurullarımızdan ve emniyet teşkilatından gelen bilgiler doğrultusunda, son bir hafta içinde 81 il genelinde korona virüs tedbirlerine uyum sağlanmadığı için yaklaşık 18 bin kişiye ceza kesilmiş bulunuyor. Tedbirlere uyum kendiliğinden olabilmeliydi, yaptırıma ihtiyaç duyulmamalıydı. Maske, mecburiyeti getirilmemiş dahi olsa kullanılmalıydı. Mesafe hiç olmasa saygının şartı kabul edilseydi. Bu tarz yaptırımlar devam etmektedir.  İl Hıfzıssıhha Kurulları ihtiyaç duydukları kararları almaya devam etmektedir.

Pik Raporları

Bakan Koca, Türkiye’de en fazla hastayı beşinci haftada gördüğünü belirtti. İstanbul’un Pik noktasını tamamladığı ve giderek aşağıya doğru düşen bir tablo olduğunu gördüklerini belirtti. İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir’de beşinci haftada pik yapıldığını gördüklerini belirtti. Bakan Koca, sözlerine Anadolu’daki illerimizden Trabzon’un 6’cı, Kayseri’nin de 7’ci haftada pik olduğunu görmekteyiz. Diğer illerimizde ise 14’üncü haftada Hakkari, Kütahya, 15’inci haftada Batman, Şırnak, Antep, 16’ınci haftada ise Bursa, Konya, Mardin, Van, 17’inci haftada ise Ankara, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Afyonkarahisar’ın pik oluşturma noktalarını görmüş bulunmaktadırlar.

Diğer bir değişle Anadolu,2da birinci dalga hala devam etmektedir. Sayılardaki artış da pik noktasını tamamlayan illerin daha stabil olduğunu fakat Anadolu’da, Doğu ve Güneydoğu illerimizde bahsedilen pikin tamamla durumunda olan illerimizdeki artış da toplam vaka sayısının düşmesine ve belli bir yerde stabil kalmasına neden olmaktadır.

Okullar ne Zaman Açılacak?

Okullar ne Zaman Açılacak? Bakan Koca’ya Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılacağını açıkladığı hatırlatılarak, bu doğrultuda Bilim Kurulu normalleşme rehberinde 4 metrekareye 1 öğrenci tavsiyesinin uygulanabilirliği sorusu üzerine şu ifadelerde bulundu.

“Uygulanamayacak olan hiçbir şeyi biz önermek istemeyiz. Uygulanabilir olduğu taraflarca tartışıldıktan sonra öğrencilerimiz, evlatlarımız, çocuklarımız için en uygun olan çözüm şeklini geliştirmek noktasında bir yaklaşımda bulunuruz. Açıklanan durum için özetle şu ifadeleri belirtmiş bulunmaktadır. 31 Ağustos 2020 okulların açılacağı bir takvimin belirtilmesi gerekiyor olduğu için açıklanmış bulunuyor. 31 Ağustos tarihine doğru salgının seyrinde farklılık olur ise bu durumda da gerektiğinde daha önce yapıldığı gibi online, uzaktan erişim ya da hibrit birtakım önlemler önerilebilir Bilim Kurulu tarafından. Bu durumda karar zaten Bakanlar Kurulu tarafından alınacak bir karar olmaktadır” demiş bulunmaktadır.

Temmuz Ayı İtibarı İle Güncel Sigara Fiyatları Belli Oldu

Hac İşlemleri İle İlgili Diyanetten Flaş Açıklama Geldi!

Polis Maske Cezası Kesebilir mi?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.