Genel

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu öğrenmek ve öğrenilen kredi notunu yükseltmek için yapılması gereken işlemler son zamanlarda en çok merak edilen konulardan olmuşlardır. 2020 yılı itibari ile tüm dünyada etkisini gösteren covid-19 salgını sonrasında ülkemizde alınan tedbirler kapsamında bankalara düşük faiz oranları ile kredi vermeleri talimatı gönderilmiştir. Kredi alma işlemi sırasında dikkate alınan konulardan biri de bireyin kredi notudur. Kredi notu yükseldikçe kredi alma işlemi kolaylaşacağı için kredi notu yükseltme işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili sorular gündeme gelmeye ve merak konusu olmaya başlamıştır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu ya da kredi puanı, bireyin yapmış olduğu tüm finansal işlemlerdeki verilen bir kaynak üzerinde toplanarak derecelendirilmesi ve değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Ülkemizde kredi notunu belirleyen kurum KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’dur. Bazı finansal kurumlar kendi kredi notu hesaplama sistemlerini kullanıyor olsa da kullanıcıların tüm verilerine erişmeleri imkânsız olacağı için KKB sisteminden yardım almak zorunda kalmaktadırlar. Dolayısıyla kredi notu belirlenmesi ve değerlendirilmesi için en güvenilir kaynak Kredi Kayıt Bürosu sistemidir. Uluslararası anlamda kredi notu belirleme işi yapan bazı kurumlar da mevcuttur ancak bu kurumlar bireylerden çok şirketlerin kredi notlarının değerlendirilmesi ve belirlenmesi gibi işlemleri yaparlar.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenmek için birden fazla seçenek mevcuttur. Bu seçeneklerden bir tanesi KKB sistemine giriş, bir tanesi bankaya verilecek kişisel veri görüntüleme ve kullanım izni sonrasında banka aracılığı ile sorgulama, bir tanesi de e-devlet platformu üzerinden kredi notu sorgulama işlemidir. Diğer işlemlerden daha kısa sürdüğü ve daha kolay olduğu için en yaygın kullanılan yöntem e-devlet platformu üzerinden kredi notu sorgulama işlemidir.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notu belirleme işlemi daha önceden banka yetkililerinin yaptığı hesaplamalar sonucu yapılmaktayken günümüzde Findeks ve bankalar için oluşturulan hesaplama sistemleri sayesinde bankalar kredi verecekleri ve vermeyecekleri kişileri belirlemektedirler. Bu belirleme işlemi bir bakıma risk ölçümü işlemidir yani banka bireye kredi verdiğinde o kredinin geri ödemesini alıp alamayacağını tahmin etmeye çalışır. Bu tahminlerin yapılmasında belirlenen risk grupları değerlendirilir.

Bankaların kredi verirken veya kredi nottu değerlendirmesi yaparken belirlediği risk grupları şunlardır:

 • 1-699 arası kredi puanı en riskli,
 • 700-1099 arası kredi puanı orta riskli,
 • 1100-1499 arası kredi puanı az riskli,
 • 1500-1699 arası kredi puanı iyi,
 • 1700-1900 arası kredi puanı çok iyi olarak belirlenmiştir.

Bu sınıflandırmaya göre yetkililer, banka sistemlerine verecekleri talimatlarla belirli bir sınıfın altına kredi verilmemesini sağlayabilmektedirler. Aynı şekilde sınıflar arası karar verilmesi aşamasında inisiyatif kullanılmasına da karar verilebilir. Bu yapılan sınıflandırmalar personel ve zaman tasarrufu adına bankaya büyük katkı sağlamaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunu yükseltmek için yapılabilecek birkaç işlem mevcuttur. Bunlardan kısa vadede en çabuk sonuç getirecek olan işlem alınan kredinin geri ödemelerinin düzenli ve zamanında yapılmasıdır. Bazı durumlar için bu işlem imkânsız olabilir. Kredi notu yükseltme işlemi için öncelikli kredi notlarını etkileyen faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Kredi notunu etkileyen faktörler ve bu faktörlerin kredi notunu etkileme yüzdeleri şu şekildedir:

 • Kredi ödeme düzenliliği için %35
 • Mevcut kredi borcu detayları için %35
 • Yeni alınacak krediler için %11
 • Kredi kullanımındaki yoğunluk için %10
 • Diğer etkenler için %9 oranında etkileme yüzdesi mevcuttur.

Buna göre kredi notunu yükseltmek için belirlenen bu işlemleri düzgün şekilde yerine getirmek etkili bir çözüm yolu sunacaktır.

Kredilerin Takibe Düşmesi Ne Demek?

Kredinin takibe düşmesi kredi geri ödemelerinin belirlenen zaman dilimlerinde yapılmaması halinde uygulanan yaptırımdır. Kredinin ödenmediği durumlarda bankalar avukatlar aracılığı ile yasal işlem başlatmaktadırlar. Aynı işlem sonucu krediyi ödeyemeyen bireye de bir avukat belirlenir ve avukat aracılığı ile borcun yapılandırılması yani bir anlamda pazarlık yoluna gidilir. Bu işlemler sonucu bireyin bütçesine uygun ödeme planı ve faiz indirimi uygulanır. Fakat bu işlemin gerçekleşmesi kredi notunun düşmesine sebep olur.

Kredi Limiti Nasıl Artırılır?

Kredi limitini artırmak yapılabilecek birkaç işlem bulunmaktadır.  Bankalara verilecek talimatlar ile bankanın uygun görmesi halinde kredi limiti yükseltilebilir. Bununla birlikte kredi için ipotek verilerek limit artırımı yapmak da mümkündür. Her bankanın limit artırımında belirli bazı kuralları vardır. Bu yüzden limit artırımları için banka şubelerine müracaat etmek ya da internet adresi veya müşteri temsilcisi kanalları aralığı ile banka yetkilileriyle iletişime geçmek gerekir.

Kredi Yapılandırması Nedir?

Kredi yapılandırması almış oldukları kredilerin geri ödemelerini yapmakta zorlanan veya bu ödemeleri gerçekleştiremeyen bireyler için kredinin faiz veya vade süresi gibi sınırlarını yeniden düzenlenmesi işlemine verilen addır. Bankalar, kredileri ödemekte güçlük çeken bireyler için bazı durumlarda bu hizmeti sunmaktadır.

E-devletten Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

E-devletten kredi notu öğrenme işlemi için öncelikle e-devlet platformuna giriş yapılması gerekmektedir. Giriş için kullanılacak adres https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresidir. Açılacak olan sayfada arama çubuğuna “kredi notu” yazılarak istenen sorgulama sayfasına ulaşılabilir.

Kredi Notu Ne İçin Kullanılır?

Kredi notu kullanımı bireylerin yapacakları finansal işlemlerde karşılarına çıkmaktadır. Daha önceden aldıkları kredileri düzenli ödemeleri bireylerin ileride alacakları kredinin limiti veya krediyi alıp alamaması gibi durumlar için belirleyici rol oynamaktadır. Bu nedenle kredilerin zamanında ve düzenli olarak ödenmesi önem arz etmektedir.

Kredi Notu Yükseltme Yolları Nelerdir?

Kredi notu yükseltme yolu başlığı altında birçok madde sıralanabilir. Bankalarla yapılacak olan görüşmelerde bu konuda detaylı bilgi alınabilmektedir. Bununla birlikte var olan kredi notunu yükseltmekte etkili olan bazı işlemler şunlardır:

 • Kredi ödemelerinin yapılandırılması
 • Banka ile aktif olarak çalışılması
 • Ödemelerin düzenli olarak yapılması
 • Kredi notu yükselmeden başka bir krediye başvurulmaması
 • Tüm kredi borçlarının bir bankada veya bir kredide toplanması
 • Alışverişlerde kredi kartı kullanımı
 • Ek hesap açılması ve düzenli şekilde kullanılması

Bu işlemler ve bunları takip eden işlemler soncunda zaman içerisinde kredi notu yükselecek ve bireyin kredi alması kolaylaşacaktır.

Kredi Risk Raporu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi risk raporu sorgulama işleminin, bilinenin aksine kredi notuna bir etkisi olmamaktadır. Kredi risk raporu sorgulama işlemi yapan bireyler bu konuda oluşan soru işaretleri dolayısıyla bu soruyu sık sık sormaktadırlar. Ancak yapılan kredi risk sorgulama işlemi kredi notunu düşürmez.

Findeks ile Kredi Notu Öğrenme Nedir?

Findeks ile kredi notu sorgulama işlemi kredi notu öğrenme ve kredi notu yükseltme gibi soruların yanı sıra çok sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde bulunan bir marka olmakla beraber kredi not belirleme ve sorgu işlemlerinde etkin rol oynayan bir organ halinde bulunmaktadır. Bireyler Findeks ile kredi notu öğrenme işlemi için öncelikle Findeks sistemi üzerinde bir hesap oluşturmalıdır. Hesap oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra sisteme giriş yapılarak kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından sağlanan veriler ile yapılacak olan bu işlemin maliyeti 8 TL’dir. Kredi notu sorgulama işlemi üyelik işlemlerinin ardından yapılabilmektedir.

TC İle Ücretsiz Kredi Puanı (Notu) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi Sicili Nedir, Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ?

PTT İhtiyaç Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu