Banka Kredileri

PTT ve Bankaların Kredi Kartları Nasıl Kapatılır?

ptt ve banka kartlarini iptal etme

PTT ve banka kredi kartları kullanıma kapatılabilir. Kredi kartını kullanıma kapatma talepleri banka şubelerinin yanı sıra müşteri hizmetleri, internet bankacılığı veya mobil bankacılık hizmetleri aracılığıyla yapılabilir.

Özellikle kredi kartı aidatı nedeniyle kullanıma kapatılmak istenen kart için işlemler genellikle şubeler aracılığıyla tamamlanabilir. Çağrı merkezleri işlemi yapmak yerine müşteriyi banka şubesine yönlendiriyorsa yüz yüze görüşmede çeşitli avantajlar sağlanabilir.

PTT ve Bankaların Kredi Kart İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartı iptali için ilgili bankanın çağrı merkezini aramak gerekir. Her kullanıcının kart sözleşmesini tek taraflı olarak fesih etme hakkı vardır. Şubeye yönlendirilen işlemler için müşteri temsilcisine talep iletilir.

Islak imzayla hazırlanacak dilekçede;

 • Kişisel bilgilere
 • Kredi kartı bilgilerine ve
 • İptal talebine ait detaylara yer verilmelidir.

İşlemin geçerli olması ve sürecin başlatılması için hazırlanan dilekçeye mutlaka tarih atılmalıdır.  

PTT ve Banka Şubelerinde Kredi Kart Kapatma İşlemi

Müşteri PTT veya banka kredi kartını kapatmak için öncelikle ilgili kurumun çağrı merkezi yetkilisiyle konuşur. Kapatma talebinin iletilmesi halinde dahi müşterinin en yakın banka şubesine gitmesi istenebilir. Bu aşamada kredi kartına ait karşılıklı olarak imzalanmış sözleşmede yer alan maddeler geçerli olacaktır.

Taksitli Ödemesi Devam Eden Kredi Kartı Kapatılabilir mi?

Kredi kartı kapatma konusunda tüm uygulamalar BDDK tarafından düzenlenen yönetmeliklerle güvence altına alınmıştır. Taksitli ödemesi devam eden kredi kartı kapatma talebinin alınmasıyla ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.

 • PTT ve diğer bankaların kredi kartlarının kapatılma talebi alındıktan sonra işlem 7 iş günü içinde gerçekleştirilir.

Kapatılan kredi kartının taksitli ödemelerine kart kapalıyken devam edilebilir. Taksitlendirilmiş borç bitene kadar ilgili banka müşteriye hesap ekstresi göndermekle yükümlüdür.

Kapatılan Kredi Kartında Biriken Puan Kullanılabilir mi?

Kredi kartı kapatıldıktan sonra içindeki puan kullanılamaz. Biriken puanlar kredi kartı kapatılmadan önce kullanılmalıdır. Biriken puanlar yıllık olarak takip edilir ve yeni yılda silinerek kullanıma kapatılır. Kart içinde biriken puanlarla ilgili en güncel bilgi ilgili banka çağrı merkezi üzerinden alınabilir.

Kredi Kartı Kapatılınca Ek Karta Ne Olur?

Asıl kart iptal edildiği zaman ek kartta iptal olmuş sayılır. Ek kart üzerinden yapılan harcamalar asıl kartın ekstresine yansıdığı için ek kartın kullanımına devam edilemez.

Kredi Kartı Kapatma Ücreti

Yürürlükteki uygulamalara bakıldığı zaman kredi kartı kapatma ücreti alınamaz. Buna karşılık bankalar ve müşteri arasında yapılan sözleşmeler çeşitli yaptırımlar uygulanmasına neden olabilir. “Kredi kartı kapatma cezası” adı altında kesilen tutar hesap özetine yansıtılır.

Kredi Kartını Geçici Süreliğine Kullanıma Kapatma

Kayıp veya çalıntı halinde kredi kartı geçici süreliğine kullanıma kapatılabilir. Banka çağrı merkezlerinin kayıp veya çalıntı ihbarı için özel hatları ve öncelikli hizmetleri mevcuttur. Çağrı merkezi yetkilisiyle yapılacak görüşmede güvenlik soruları eşliğinde kart sahibinin verdiği bilgiler kontrolden geçirilir.

 • Kayıp veya çalıntı kartla yapılan son harcama yeri ve harcama tutarı güvenlik açısından son derece önemlidir.

Kayıp veya çalıntı ihbarından sonra kredi kartıyla yapılacak harcamalar için müşterinin haklı itiraz hakkı doğar. İşlemin ardından ihbarda bulunulan kart kullanıma kapatılır. Yeni kredi kartı talebi yapıldığında müşterinin başvurusu alınmış olur. Kredi kartı kullanmak istemeyen ancak kartını kapatmayanlar çeşitli yaptırımlar ve yıllık aidat gibi ödemelerle karşı karşıya kalabilirler.

Hiç Kullanılmayan Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kişinin adına çıkmış ancak teslim alınmasına rağmen kullanılmayan kredi kartı sadece yapılacak başvuruyla iptal edilebilir. Kullanılmayan kart iptali banka yetkisinde değildir. Kullanılan bir kart iptal ettirilecekse önce hesap özeti çıkarılmalı ve borç bakiyesi kapatılmalıdır. Taksitli harcamalarda vadesi gelmemiş borç öncesinde kredi kartı kapatma işlemi yapılabilir.

Vadesi gelen borçların düzenli ödemesine devam edilmelidir.

 • 180 gün yani 6 ay boyunca hiç işlem yapılmayan kredi kartı pasif konuma alınır.
 • Kartın alışveriş dışında şifre ve bankamatik işlemleri dâhil hiçbir işleme girmemesi halinde 180 gün hesaplanır.

Pasif konuma alınan kredi kartı iptal edilmiş değildir. İptal işlemi ilgili bankanın çağrı merkezi aranarak başvuru ve onay verilmesi halinde gerçekleşir.

Kullanılmayan Kredi Kartına Aidat İşler mi?

Kullanılmayan kredi kartı için sözleşme imzalanmış olsa dahi aidat yansıtılamaz. Önceki dönemlerde yıllık aidat işlenen kredi kartına pasif konuma geçtikten sonra yıllık aidat yansıtılmaz. Kullanılmayan kredi kartları bir gün ihtiyaç duyulur düşüncesiyle bekletilmemelidir. İptal başvurusu PTT veya ilgili bankanın;

 • İnternet bankacılığı
 • ATM’leri
 • Şubeleri
 • Mobil bankacılık ve
 • Çağrı merkezleri aracılığıyla yapılabilir.

Kullanılmayan kredi kartının kapatılması güvenlik sebebiyle de büyük önem taşımaktadır.

PTT Kredi Kart İptali Nasıl Yapılır?

Posta çeki hesap sahipleri kart iptali için PTT Çağrı merkezi yetkilisinden hizmet alabilirler. 444 1 788 numaralı çağrı merkezi üzerinden iptal başvurusuna ek olarak; bakiye sorgulama, ödeme sorgulama, hesap blokesi sorgulama, yeni kart talebi ve şifre işlemleri gerçekleştirilebilir.

Garanti Bankası Kredi Kart İptali Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA kredi kartı iptal işlemi müşteri iletişim merkezi olan 444 0 333 üzerinden gerçekleştirilebilir. Sesli yönlendirme kayıp ve çalıntı halinde müşterilerin zaman kaybetmeden hizmet almasına yardımcıdır. Mobil işlemler üzerinden de kart alışverişe veya nakit çekime kapatılabilir.

garanti bankasi kredi karti

Akbank Kredi Kart İptali Nasıl Yapılır?

Telefon bankacılığı üzerinden kredi kartı kapatma işlemi;

 • 0850 222 25 25 veya
 • 444 25 25 numaralı telefonlar üzerinden yapılabilir.

Gerekli güvenlik adımlarının tamamlanmasının ardından müşteri temsilcisi kart iptal başvurusunu kabul edebilir. Diğer bir iptal yöntemiyse banka şubeleridir. Hazırlanacak dilekçe şube yetkilisine verilir. Talebin işleme alınmasının ardından genel müdürlük yetkileri tarafından onay için son bir aranma yapılır ve kart kapatma başvuru süreci tamamlanır.

akbank kredi karti

İş Bankası Kredi Kart İptali Nasıl Yapılır?

İş Bankası müşterileri kredi kart kapatma işlemi için 0 850 724 0 724 numaralı telefon şubesi üzerinden hizmet alabilirler. Kayıp veya çalıntı bildirimi için 1 tuşuna basılarak zaman kaybetmeksizin kartın kullanıma kapatılması sağlanabilir. Yönetmelik kapsamında başvuru süreci 7 iş gününü geçmeden tamamlanmalıdır. Kart kapatılmış olsa dahi taksitlendirilmiş ödemelerin yapılmasına devam edilmelidir.

isbankasi kredi karti

Yapı Kredi Bankası Kredi Kart İptali Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası bireysel müşteri iletişim merkezi 444 0 444 veya 0 850 222 0 444 üzerinden 7/24 hizmete devam etmektedir. Sabit telefonlardan şehir içi ve GSM operatörlerinden kendi operatörüyle ücretsiz olarak sürdürülen hizmetler hızlı ve güvenli bankacılık için verilir. Şubeye gitmeden tüm bankacılık hizmetlerinin verilebildiği müşteri iletişim merkezine yurtdışında yaşayanlar da ulaşabilirler.

yapikredi bankasi kredi karti

Ziraat Bankası Kredi Kart İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat telefon bankacılığı ile kredi kartı iptali yapılabilir. 0 850 222 00 00 veya 444 00 00 üzerinden müşteri temsilcisine bağlanabilir sesli yanıt yönlendirmeleri eşliğinde kart iptal menüsüne ulaşılabilir.

ziraat bnkasi kredi karti

QNB FinansBank Kredi Kart İptali Nasıl Yapılır?

Kart kayıp, çalıntı bildirimleri veya kart iptali için 0 850 222 0 900 numaralı hat üzerinden çağrı merkezi yetkilerine ulaşılabilir.

TEB Kredi Kart İptali Nasıl Yapılır?

TEB pratik telefon bankacılığı 0 850 200 0 666’dır. İşlemler günün her saati tek bir telefonla gerçekleştirilebilir. Sesli yönlendirme hizmeti zaman kaybetmeden işlemlerin kolay ve güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir