emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir veya Nasıl Kapatılır?

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir veya Nasıl Kapatılır?

[highlight color=”red”]Kredi kartını iptal etmek ve kapatmak[/highlight] aynı şey değildir. Bu sebeple kredi kartını kapatmak için ayrı adım uygulanırken, iptal etmek için de ayrı bir yol izledir. Kredi kartını kullanıma kapatmak demek, kredi kartının kullanımına bir süreliğine son vermek manasına gelmektedir. Kredi kartının çalınması ya da kaybolması durumunda müşteriler tarafından kredi kartını kullanıma kapatma işlemi gerçekleştirilerek müşterilerin bu durumla alakalı olarak zarara uğraması engellenebilir. Kredi kartını iptal ettirmek ise müşterisi olduğunuz bankadan kullandığınız kredi kartı ürününün kullanımını tamamıyla sonlandırmak demektir.

Kredi Kartı Nasıl Kullanıma Kapatılır?

[highlight color=”red”]Kredi kartını kullanıma kapatmak için[/highlight] müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerine bağlanarak ya da tuşlama yöntemi ile kredi kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Böylece kredi kartınızın yanlış kişilerin eline olma durumunda karşılaşacağınız maddi zarar ihtimalini düşürebilirsiniz.

Müşteri temsilcisi aracılığıyla kredi kartınızı kullanıma kapatmak için müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra talebinizi iletmeniz gerekir. Akabinde müşteri temsilcisinin sorduğu güvenlik sorularına doğru yanıt vermeniz şarttır. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından kredi kartınızın kullanıma kapatılmasıyla birlikte bilgileriniz de sıfırlanır.

Kredi kartınızı kullanıma kapatmak için şubeyi ziyaret etmeniz de mümkündür. Aynı işlemleri müşterisi olduğunuz bankaların veznelerinden tamamlayabilirsiniz. Bazı bankalar ise internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden de kredi kartını kullanıma kapatma işlemlerini tamamlamanıza olanak sağlamaktadır.

Kredi kartınızı kullanıma kapatmanızın ardından istediğiniz vakitte tekrar yeni kredi kartı talebi oluşturabilirsiniz. Fakat kredi kartınızı tümden kapatmak istiyorsanız kullanıma kapatma işlemi yeterli olmayacaktır. Zira kredi kartınızı kullanıma kapattığınızda kredi kartı aidatı gibi masrafları ödemeye devam edersiniz. Kredi kartınızı tamamıyla kapatmak için yapmanız gereken kredi kartınızı iptal etme işlemidir.

Kredi Kartı İptal İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

[highlight color=”red”]Kredi kartı iptal etmek için[/highlight] bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Müşteri temsilcisiyle yapacağınız görüşmede talebinizi ileterek kredi kartınızın iptal işlemini başlatabilirsiniz. Kredi kartı iptal talebinizi oluşturduktan sonra geçen 7 gün içerisinde kredi kartınızın iptali gerçekleşir. Ayrıca kredi kartınızı iptal etmek için müşterisi olduğunuz bankanın şubelerine müracaat etme olanağınız da bulunmaktadır. Şubeye vereceğiniz kredi kartı iptal dilekçesi ile kredi kartınızın iptal işlemi başlatılır.

Kredi kartı iptal işlemi sırasında banka yetkilisi ya da müşteri temsilcisi tarafından kredi kartınızın kullanımına devam etmeniz için size yeni fırsatlar ya da olanaklar sunulabilir. Bu durumda banka yetkilileri tarafından sunulan olanaklardan yararlanmak da tercihleriniz içinde olabilir. Fakat kredi kartınızın kapatılmasında kararlıysanız banka buna müdahale edemez. Zira 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 25. maddesinin 2. paragrafında yer alan bilgiye göre bütün kredi kartı kullanıcıları kredi kartı sözleşmelerini tek taraflı olarak feshetme hakkına sahiptir.

Kredi Kartı İptal Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kredi kartı iptal dilekçesi şubeden gerçekleştireceğiniz kredi kartı iptal işlemleri sırasında talep edilmektedir. Eğer müşterisi olduğunuz banka telefon bankacılığıyla kredi kartı iptal işleminizi gerçekleştiremiyorsa yapmanız gereken bankanın şubesine kredi kartı iptal dilekçesi vermektir. Yazmanız gereken kredi kartı iptal dilekçe örneği ise aşağıdaki gibidir:

[highlight color=”green”]… BANKASI A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE[/highlight]

Bankanızın ürünü olan … numaralı kredi kartını kullanıyorum. 5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu’nun 25. maddesi uyarınca bahsi geçen kredi kartımın iptalini ve kartla ilgili sözleşmemin feshedilmesini, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmelik’in 18. maddesinin 7. fıkrasına göre talebimin kayda alındığı tarihe dair şube yetkilileri tarafından imzalanan bir belgenin ya da doldurulan formun bir örneğinin tarafıma verilmesini, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 11. ve 12. maddesi gereğince kredi kartımın iptalini ve sözleşmenin feshini takip eden 7 iş günü içerisinde işlem neticesine dair tarafıma yazılı bilgi verilmesini talep ediyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim…

…/…/2020

İmza

Adres:

Ad – soyad:

Bankanın Kredi Kartını İptal Etmeme Hakkı Var Mı?

[highlight color=”red”]Bankanın kredi kartını iptal etmemesi[/highlight] gibi bir durum söz konusu değildir. Bankaların böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği uyarınca müşterisi olduğunuz bankanıza kredi kartınızı iptal etmek istediğinize dair talebinizi oluşturmanız akabinde geçen 7 iş günü içerisinde bankanız kredi kartınızın iptal işlemini gerçekleştirmelidir. Fakat bankanızın kredi kartı iptal işlemini gerçekleştirmemesi gibi bir durumun söz konusu olması hâlinde kredi kartı iptal talebi oluşturduğunuzu ispatlayacağınız belgelerle birlikte bir BDDK’ya dilekçe yazarak bankanızla alakalı şikâyet oluşturmalısınız.

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı Kapatılabilir Mi?

[highlight color=”red”]Ödemelerinin hâlâ devam ediyor olması durumunda kredi kartı iptal işlemi[/highlight] gerçekleştirmenizde herhangi kısıtlayıcı bir durum bulunmamaktadır. BDDK tarafından düzenlenen yönetmenlik kapsamında bu durum incelenirse yönetmelikte kredi kartının iptal işlemine dair herhangi bir kısıtlamanın söz konusu olmadığı açıkça yer almaktadır. Şartlar ne olursa olsun kredi kartınız için iptal işlemini başlatmanız durumunda ürününü kullandığınız banka iptal işlemi oluşturduğunuz kredi kartını 7 iş günü içerisinde kapatmakla yükümlüdür.

Kredi kartınızın ödemelerinin devam etmesi esnasında kredi kartınızı iptal ettirseniz bile ödemelerinize devam etmek durumundasınız. Yani ödemeleri süren kredi kartınızı iptal ettirseniz bile bankaya yapmanız gereken ödemeleri tamamlamanız gerekmektedir. Banka ise bu süreç içerisinde borcunuz tamamlanana kadar size devamlı olarak bir hesap özeti göndermekle yükümlüdür. Fakat iptal işlemi gerçekleştiği için kredi kartı ödemelerinize kredi kartı aidatı dâhil edilmeyecektir.

Kredi Kartı İptal Edildiğinde İçindeki Puanlar Ne Olur?

[highlight color=”red”]Kredi kartının iptal işlemi gerçekleştiğinde kredi kartınızda yer alan puanlar da sıfırlanmaktadır.[/highlight] Kredi kartınız iptal edildikten sonra içindeki puanları kullanmanız gibi bir durum söz konusu değildir. Kredi kartınızda biriken puanlardan yararlanmak için kredi kartınızın iptal işlemini başlatmadan önce bu puanları kullanmaktan başka bir yöntem bulunmamaktadır. Zira iptal işlemi ile birlikte kredi kartınıza dair bütün bilgiler silinecektir. Buna ek olarak kredi kartında biriken puanların yıllık olarak güncellenmesi ve kullanılmamış puanların da her yıl sıfırlanması durumu neredeyse bütün bankalar için geçerlidir. Bu puanların akıbetini öğrenmek için çağrı merkezini arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı İptal Edilince Karta Bağlı Ek Kartlar da Kapanır Mı?

Asıl kredi kartının iptal işlemi gerçekleştiğinde ek kartlar da asıl kredi kartına bağlı olduğu için otomatik olarak iptal edilir. Ayrıca ek kart ile gerçekleştirilen harcamalar ve hesap özeti de asıl karta aktarılarak karşınıza çıkacaktır. Dolayısıyla kredi kartının iptal edilmesi durumunda kredi kartına bağlı ek kartların kullanımı da söz konusu değildir.

Kredi Kartını İptal Ettirmek Ücretli Midir?

[highlight color=”red”]Kredi kartının iptal işlemi için ücret[/highlight] talep edilmesi gibi bir yasal zorunluluk bulunmamaktadır. Fakat bazı bankalar müşterileri ile yaptığı sözleşme kapsamında “Kredi Kartı Kapatma Cezası” maddesi uyarınca belli bir miktar kredi kartı kapatma bedeli talep etmektedir. Kredi Kartı Kapatma Cezası’nın ise her durumda uygulanması da söz konusu değildir. Müşteri ile banka arasında yapılan sözleşmede yıllık kart ücreti ödememek için otomatik ödeme talimatı vermek ya da belirli bir limit harcama sözü vermek durumunda kredi kartı iptal etme talebi taahhüt süresinden önce oluşturulursa bu durumlarda banka tarafından “Kredi Kartı Kapatma Cezası” uygulanmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Başvurusu, Şartları ve Hesaplama

Ücretsiz Nasıl Findeks Raporu Alınır ve Rapor Ne İşe Yarar?

Kamu Bankalarından %0,64 Faiz Oranı İle Konut Kredisi Kampanyası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.