SGK

Kredi Kartı İle SGK Borç Ödeme

İnsanlar belirli bir eğitim seviyesine ulaştıktan sonra kamu alanında ya da özel sektörde iş hayatına adım atarlar. Çalışanlar işe ilk girdikleri tarih itibariyle sigorta işlemlerinin işveren tarafından yapılması gerekmektedir. Çalışan birey kendi iş yerinde çalışıyorsa, sigorta işlemlerini kendisinin gerçekleştirmesi gerekmektedir. İşverenler çalışanların işe başladıkları gün sigorta işe giriş belgesinin ve çalışanın kişisel bilgilerinden oluşan belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. İşveren tarafından sigorta işe giriş bildirgesinin, diğer belgelerle birlikte vaktinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmemesi durumunda işverenlere cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Mesela işveren, çalışanın sigorta işe giriş bildirgesini ve diğer belgeleri zamanında teslim etmemesi durumunda bir asgari ücreti kadar ceza kesilmektedir. Bu cezayı ödememesi ve gerekli yasal sürecin başlamasının ardından ödemesi gereken tutar dört asgari ücret miktarı kadar olmaktadır.


Sigortalı olarak çalışan bireyler sigorta primlerini kredi kartı ile SGK borç ödeme sistemi ile hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler. İnsanların sahip oldukları sigorta güvencesi çalıştığı sektöre göre belirlenmektedir. Yani kamu kuruluşlarında memur olarak çalışan bireyler Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip olurlar ama özel sektörde ya da kendi iş yerinde çalışan bireyler genelde BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olurlar. Kredi kartı ile SGK borç ödeme sistemi ile daha önce ödemediğiniz sigorta prim borcunuzu kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Eğer birey kendi iş yerinde çalışıyorsa, sigorta işlemlerini kendisi gerçekleştirmesi gerekmektedir, çünkü o hem çalışan hem de işveren pozisyonunda yer alır, kendi ve işletmesi için çalışmaktadır. Sigorta prim ödeme borcunuz varsa kredi kartı ile SGK borç ödeme sistemi ile internet üzerinden hızlı bir şekilde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olan bireyler sosyal ve sağlık alanında birtakım hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanmaktadırlar. Mesela sigortalı olarak çalışan bir birey, devlet hastanesi, devlet üniversitesi hastanesi, dal hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi, sağlık ocağı gibi devletin çatısı altında bulunan sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak istediğinde bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Eğer herhangi bir sosyal güvenceye sahip değilseniz, devlete ait sağlık kurumlarında muayene ücreti eskiden 15 TL iken, değişen yasalara göre artık 30 TL ödemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda ödemediğiniz sigorta primi varsa, bu sebeple de sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanamamaktasınız. Sigorta prim borcunuzu ödemek için kredi kartı ile SGK borç ödeme sisteminden yararlanabilirsiniz. Özel sağlık kuruluşlarında muayene ya da ameliyat olmak isterseniz sosyal güvenceniz sağlık ücretlerinin tamamını karşılıyorsa, bu hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz ama sahip olduğunuz sosyal güvence muayene ve ameliyat ücretinin bir kısmını karşılıyorsa kalan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir. Herhangi bir sosyal güvenceye sahip değilseniz, muayene ve ameliyat ücretlerini kendiniz karşılamanız gerekmektedir. Eğer herhangi bir sosyal güvenceye sahipseniz ve ödenmemiş sigorta priminiz varsa sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmanız mümkün olmayacaktır. İsterseniz kredi kartı ile SGK borç ödeme sistemi aracılığı ile borcunuzu internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Muayene sonrası almanız gereken sağlık hizmetlerinden olan ilaç tedavisinde de aynı durum geçerlidir, sosyal güvenceniz ilacın ücretinin tamamını ödüyorsa, siz ilaçtan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz ama sigortanız ilacın ücretinin tamamını değil, sadece bir kısmını karşılıyorsa çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı İle SGK Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

Geçmişe ait ödenmemiş sigorta prim borcunuz varsa internet üzerinden kredi kartı ile borç ödeme sisteminden kolayca yararlanabilirsiniz. Kredi kartı ile SGK borç ödeme sistemini kullanabilmeniz için ilk olarak yapmanız gereken şey Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sayfasını açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıkladığınızda kredi kartı ile SGK borç ödeme sisteminin sayfasına kolayca erişiminizi sağlayabilirsiniz. Açılan yeni sayfada yer alan TC Kimlik numarası ve herhangi bir PTT şubesinden kolayca temin edebileceğiniz e-Devlet şifresini sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Sisteme Giriş Yap butonu tıklamanız gerekmektedir.

edevlet11

Sisteme giriş yaptıktan sonra bir sonraki sayfada yer alan boş alanları doldurduktan sonra Borç Sorgulama butonu kredi kartı ile SGK borç ödeme işleminiz için tıklamanız gerekmektedir. Aşağıdaki görselde kredi kartı ile SGK borç ödeme sayfasının örneği bulunmaktadır. Bu sayfaya giriş yaptığınızda aşağıda yer alan boş alanları doldurmanız gerekmektedir. Boş alanları kişisel bilgilerinizle doldurduktan sonra kredi kartı ile SGK borç ödeme sayfasına ulaşmış olacaksınız.

8

Kredi Kartı İle SGK Borç Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben 10.08.1977 doğumluyum 1990 Almayaya geldim 1994 meslek eğitimine başladım halen çalışmaktayım. SSK dan kaç iş günü prim ödeyip ve kaç yaşında Türkiye den emekli olabilirim.açıklık getirirseniz sevinirim.saygılar.

  2. Ben 10.08.1977 doğumluyum 1990 Almayacak geldim 1994 meslek eğitimine başladım halen çalışmaktayım.kaç SSK dan kaç iş günü prim ödeyip ve kaç yaşında Türkiye den emekli olabilirim.açıklık getirirseniz sevinirim.saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı