• KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

  Son yıllarda ülkemizde yaşanan siyasi olaylar ve ülkemizin çevresinde oluşan kaos ortamından dolayı sıkıntıya düşen Esnaf, Küçük ve Orta büyüklükteki işletmelere bu dönemlerde nefes aldırmak amacıyla KOSGEB her yıl stratejik planlamasını yaparak hibe ve faizsiz kredi desteklerini açıklamaktadır. KOSGEB in kredi haricinde yine istihdama yönelik de birçok destekleri bulunmaktadır. Bu yazımızda KOBİ nedir ?, KOSGEB nedir ? ve KOSGEB desteklerinden nasıl yararlanılır ? sorularına açıklık getireceğiz.


  KOBİ Nedir?

  KOBİ; açılım olarak Küçük ve Orta ölçekli iş yerlerine verilen kısaltmadır.

  Bir işletmenin KOBİ sayılabilmesi ve yapılan düzenlemelerle her yıl planlanan teşvik ve hibelerden yararlanabilmesi için yapısal ve mali özelliklerinin kanuni tanımlamalara uygun olması gerekmektedir. KOBİ lerle ilgili  Tanımı ve Nitelikleri Belirleyen yönetmelik, revize edilerek 4 Kasım 2012 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

  Yürürlüğe giren yönetmelik ile birlikte mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanımları yeniden belirlenmiştir.

  Yeniden belirlenen kriterlere göre;

  Sponsorlu Bağlantılar


  Mikro İşletmeler: Yıllık çalışan sayısı 10 kişiden az olan ve yıllık net satışı veya mali bilançodaki aktif toplamı 1 milyon TL aşmayan işletmeler, mikro işletme olarak adlandırılmaktadır.

  Küçük İşletmeler: Yıllık çalışan sayısı 50 kişiden az olan ve yıllık satışı mali bilançosundaki aktif toplamı 8 milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler küçük işletme olarak adlandırılmaktadır.

  Orta Büyüklükteki İşletmeler: Yıllık çalışan sayısı 250 kişiden az olanı ve yıllık satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 25 milyon TL’yi aşmayan işletmeler, orta büyüklükte işletme olarak adlandırılmaktadır.

  KOSGEB Nedir?

  KOSGEB’in tam açılımı; Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kurumdur. KOBİ ve girişimcilerin rekabet güçlerini geliştirecek destek ve hizmetler sunarak ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak misyonunu üstlenmiştir. Vizyon olarak da Küresel pazarda söz sahibi olan KOBİ leirin KOSGEB desteğiyle gücüne güç katmasını hedeflemiştir.

  Kendi işini kurmak isteyenlere, mevcut iş yerlerini büyütmek için çabası olan fakat sermaye ihtiyacını karşılayamayan işletmelere, Artık faiz yükü yüzünden işletme yükü kendilerine ağır gelen ve nefes alma ihtiyacı hisseden esnaflarımıza yardım edebilmek için devletin yardım eli KOSGEB olmuştur. 2017 yılında şartları daha da hafifleterek bürokrasi işlerini azaltarak direkt kredi verme yollarına gidilmiştir. KOSGEB sadece kredi ve hibe nakit para haricinde istihdama yönelik ve teknolojik gelişmelere, Araştırma Geliştirme tasarımlarına, Dünya genelinde ülkemizdeki markaları tanıtım faaliyetlerine de destek vermektedir. Zaman zaman verdiği eğitimlerle ise eğitimli uzman kadrolaşmaya yön vermektedir. KOSGEB süregelmiş ticaret ürünleri üreten, pazarlayan, satan işletmelere destek verse de Asıl amacı Türkiye nin geleceğe bakan genç nesilin üretime katılmasına ve yeni ürünler geliştirmesine katkı sağlamaktır. KOSGEB in verdiği desteklerle piyasanın rekabet gücünün artması da hedeflenmiştir.

  Girişimcilere Verilen Destekler Nelerdir?

  KOSGEB, girişimci sayısının artması, başarılı ve üretken işletmelerin var olması adına girişimcilere ve ilk kez kendi işini yapmak isteyen girişimci adaylarına değişik seçeneklerde destekler sağlamaktadır.

  Bu destekler;

  • Genel destek programı,
  • Araştırma ve geliştirme desteği,
  • Kredi faiz desteği,
  • Girişimcilik destek programı,
  • KOBİGEL- KOBİ gelişim destek programı,
  • İş birliği ve güç birliği destek programı,
  • Tematik proje destek programı,
  • Laboratuvar hizmetleri,
  • Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı,
  • Gelişen İşletmeler Piyasası Kobi Destek Programı,
  • Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama destekleri,
  • Girişimci Kadınlara destek Programları,
  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi,
  • KOBİ proje Destek Programları
  • İş Geliştirme (İŞGEM) desteği,

  olarak sıralanmaktadır.

  Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır ?

  KOBİ ve KOSGEB tanımlamalarının neleri kapsadığından bahsettikten sonra bilgileri verilen bu destekler için neler yapmamız gerektiği konusunda ilerleyeceğimiz yolu tanımlayabiliriz. Destek almak isteyen girişimci ve işletme sahiplerinin aşağıdaki gerekli koşulları sağlamalı gerekmektedir.

  Bu koşullar;

  1. İllerde veya ilçelerde bulunan İŞ-KUR veya KOSGEB birimlerine almak istediğiniz destek ile ilgili başvuru da bulunmak,
  2. Kosgeb Veri Tabanına kayıt olmak ve Kobi Beyannamesini doldurmak.
  3. Bazı destekler için Kurumun zorunlu tuttuğu belili bir saate takabül eden vermiş olduğu Uygulamalı Eğitim programlarını başarıyla tamamlayıp sertifika almak. (Bu eğitim girişimci desteği almak için zorunludur).
  4. Sertifikayı aldıktan sonra işinizi kurmak.

  KOSGEB Her Sektöre Hibe Verir Mi?

  KOSGEB, yazımızda bahsettiğimiz gibi daha çok üretime destek veren girişimcilerin yanında durmayı hedeflemiştir. Bu nedenle bazı sektörlerde faaliyette bulunan işletmelere hibe desteği vermemektedir. Bu sektörlerden bazıları; Araba kiralama (Rent a Car), Otobüs işletmeciliği, Emlak alım satım işi, Aracılık hizmetleri veren iş yerleri, Avukatlık Büroları, Muhasebe Büroları vb hizmet yoğun olarak çalışan iş yerleri olarak sayabiliriz.  tıkla sorunu sor

  KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nermin BULUNTİ dedi ki:

   Spor Salonu işleten kadın girişimcilere kosgeb kredi veriyormu

  Sorunuzu Yazın