• KOSGEB Faizsiz Kredi


  Küçük ve orta ölçekli işletmeler, kobiler ve yeni iş kurmak isteyen kişilerin takibe almış olduğu KOSGEB faizsiz kredi imkanları, 2017 yılı itibariyle tüm sektörlere yönelik uygulanmaktadır. Sunulan faizsiz kredilerin detaylarına baktığımız zaman, ödeneklerin tamamen devlet bütçesinden ayrıldığını ve başvuru yapan kişilerin şartları tamamlaması halinde de farklı miktar ve zamanlarda sunulduğunu görmekteyiz. KOSGEB aracılığı ile işletme sahipleri ve girişimcilere sunulacak olan bu desteklemelerde, kullanım alanı da açık bir şekilde belirlenmiştir. Sıfır faizli KOSGEB kredisi ve geri ödemesiz hibeler hakkındaki detaylara geçmeden önce, kimlerin başvuruda bulunacağı ve kimlerin bu hizmetten faydalanacağı konularına değinelim.


  KOSGEB Faizsiz Kredi Başvuru Şartları

  KOSGEB faizsiz kredi imkanlarından faydalanmaya karar veren kişilerin öncelikli olarak sistemde işletme kayıtlarını yapmış olmaları yani KOSGEB veri tabanı kayıtlarını oluşturmuş olmaları gerekmektedir. Bu kayıt işlemini yapmayan kişiler ise, aşağıda belirteceğimiz adımları takip etmeli ve sonrasında faizsiz kredi ya da hibe başvurusunda bulunmalıdır.

  • İlk olarak KOSGEB kursları için bir kayıt oluşturmalısınız. Bunun için KOSGEB’in sitesine giriş yaparak, mevcut kurs yerleri ve tarihlerini görebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede aktif bir kurs ilanı varsa, doğrudan KOSGEB merkezlerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.
  • Kurslara katılım gösteren kişiler, eğitim alacak ve bu eğitimlerinin yanı sıra bir proje hazırlayacaktır. Bu proje, tamamen devlet desteği almak istedikleri fikirleri ya da işletmelerinde yapacakları gelişmeleri konu almalıdır.
  • Kurs süresi boyunca adayların derslere katılım göstermesi gerekmektedir.
  • Kurs bitiminde, eğitim süresi boyunca alınan dersler ile ilgili bir sınav alınacaktır. Sınav sonrasında başarılı olmanız halinde de KOSGEB tarafından verilen Girişimcilik Sertifikası tarafınıza ulaştırılacaktır.

  Kurs bitiminde sertifikanızı aldığınızda, hazırladığınız proje ile birlikte KOSGEB kurumuna giderek projenizi sunmalısınız. Bu proje komite tarafından incelenip onaylanırsa, hem mevcut projeniz hem de sonraki başvurularınız için veri tabanı kaydı yani işletme kaydınızı yapabilirsiniz.

  KOSGEB Ne Kadar Kredi Veriyor?

  Kursu tamamlayan ve projesini de komite onayından geçiren kişilere, ilk başta 50.000 TL kredi verilmektedir. Verilen bu kredide, hiçbir şekilde faiz ve geri ödeme bulunmamaktadır. Yani, hibe şeklinde sizlere sunulmaktadır. Alacağınız faizsiz ve geri ödemesiz krediyi de, işletmenizin kuruluş masrafları, işletmenizdeki taşınmazlar ve yazılımlara yönelik masraflar ile sabit giderleriniz için kullanabileceksiniz. Bundan dolayı da ödemeler sizlere işletmenizi kurmanızın ardından verilecektir.

  İşletmenizi kurup 50.000 TL değerindeki faizsiz ve geri ödemesiz krediyi almak istediğinizde, yapılan masrafları gösteren faturaları KOSGEB’e sunmanız ya da görevlilerin inceleme yapması için işletmenize gelmesini beklemeniz gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  KOSGEB Faizsiz Kredi Alınabilecek Sektörler Nelerdir?

  KOSGEB faizsiz kredi başvurularında yukarıda da belirttiğimiz gibi proje onayı alan ve işletmesini kuran kişilere 50 bin TL değerinde bir ödeme yapılmaktadır. Ancak, bu kesinlikle bir kereye mahsus değildir. Eğer geçerli bir projeniz varsa, yeni bir kursa katılmaya gerek kalmadan sadece proje hazırlayarak KOSGEB’e başvuruda bulunabilir ve yeni kredi ya da hibelerden faydalanabilirsiniz.

  Şuan istenilen her sektör için bu ödemeler yapılmaktadır. Bilişim, hayvancılık, tarım, ihracat, ithalat ya da sağlık sektörü bunlara bir örnektir. Ancak, birçok devlet kurumu tarafından faizsiz kredi ya da hibeler işletme sahiplerine sunulduğundan dolayı, ödemeler bazen kısıtlanabilmektedir. Buna örnek verecek olursak, hayvancılık sektöründen yola çıkabiliriz. İster sıfırdan bir hayvancılık tesisi kurun isterseniz de mevcut tesisinizi geliştirin, bunun için KOSGEB’ten çok yüksek tutarlarda bile kredi ya da hibe alabilirsiniz. Ancak, hayvancılık sektöründe KOSGEB tarafından hayvan alımlarına hiçbir şekilde ödeme yapılmamaktadır. Bu tarz ödemeler ise, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

  Kosgeb Sıfır Faizli Krediye Başvurmak İçin TIKLAYINIZ
  tıkla sorunu sor

  KOSGEB Faizsiz Kredi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Bekir hayta dedi ki:

   Vergi borcumu ödemek şirketimi geliştirmek yurt dışından tarım ürünleri (kuru gıda bakliyat) ve şirketime lojistik amaçlı araç (tir kamyon)alımı ayrıca paketleme dağıtım ve pazarlama için en az 25 kişi çalıştırmak zorundayım.fakat devlete borç var diye kosgep ödemesi yapılmıyor 500 bin ila 1 milyon tl nakiti yönetecek durumdayım neden bizlere yardımcı olunmaz lütfen daha duyarlı olalım şirketim kosgep denetimine acıktır.

  Sorunuzu Yazın