KOSGEB

KOSGEB 100 Bin TL Sıfır Faizli Acil Destek Kredisi Şartları

Giresun’da yaşanmış olan sel felaketi kapsamında, bu bölgedeki KOBİ’lerin oluşan kayıplarını önlemek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB tarafından Acil Destek Kredisi Programı başlatıldı. Buna göre işletmeler 100 bin liraya kadar kredi kullanabilecekler. İlk yıl geri ödemesiz ve faizsiz olarak sunulan krediyi kullanmak için birtakım şartlar bulunuyor.

Acil Destek Kredisi Programı Nedir?

22 Ağustos 2020 tarihinde Giresun’da meydana gelen sel felaketi yüzünden, pek çok hane ve işyeri selden olumsuz anlamda etkilenmişti. Bu yüzden selden etkilenen KOBİ’lere ve işletmelere 100 bin liraya kadar kredi kullanma imkânı doğmuştur. Banaklık tarafından yapılan açıklamaya göre “kredi faizinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Giresun’da selden etkilenmiş olan tüm işletmeler bu kapsamda kredi sıfır faizli olarak kullanılabilecektir. Faizsiz kredinin vadesinin ilk 12 ayı yani ilk yılında geri ödemesiz şekilde verilmesi planlanmıştır. Selden etkilenmiş olan tüm esnaf bu krediyi kullanabileceklerdir. İlk yıl ödemesiz faizsiz kredinin ödemeleri ise 3’er aylık eşit taksitler halinde toplamda 36 ay süreyi bularak gerçekleşecektir. Teminat sıkıntısı yaşayan kobilere ise destek sağlanıp olup 100 bin lira üst limitli kredi faizinin tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağı,” ifade edildi.

Acil Destek Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Acil destek kredisi başvurusu yapmak için KOBİ ya da işletmelerin herhangi bir belge ya da dosya hazırlamalarına gerek bulunmamaktadır. Herhangi bir belgeye ihtiyaç olmadan kişilerin KOSGEB müdürlüklerine gelmeleri de gerekmemektedir. Bu kapsamdaki kişiler Ziraat Bankası ya da Halkbank’a giderek ilgili destek kredisinden yararlanma hakkı elde edebilmektedirler.

Bankaya yapılacak başvurularda;
  • İşletmenin bulunduğu adres,
  • Yaşanan felaketten ne kadar etkilendiğinin tespit edilmesi,
  • İstenen kredi tutarı ve ödeme planları çerçevesinde kredi kullanım imkânı sağlanacaktır.

Acil destek kredisi, adından anlaşıldığı gibi sadece acil destek gereken bölgelere sunulan bir imkân olduğu için afet bölgesinin dışında kalan bölgelerdeki KOBİ ya da işletmeler bu tür krediden yararlanamamaktadırlar.

Diğer Acil Destek Kredileri Neler?

Geçtiğimiz aylarda Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem nedeniyle, bu bölgelerde de yaşanan deprem yüzünden zarar görmüş olan KOBİ ve işletmeler için acil destek kredisi başvuruları 1 Ocak 2021’e kadar devam ediyor. Faizsiz olarak 100 bin liraya kadar sunulan destek kredileri için bu bölgede oturanların valiliklere ya da kaymakamlıklara müracaat ederek ilgili zararın tespit edilmesini istemektedirler. Deprem sonrasında oluşan zararın tespit edildiği belgeler ile birlikte Ziraat Bankası ya da Halkbank’a başvuru yapacak kişiler, bu bakımdan 12 ay ödemesiz ve 24 ay vadeli olmak üzere deprem acil destek kredisi imkânlarından yararlanabileceklerdir.

Yine Giresun’da olduğu gibi bu bölgedeki olan işletmeler ya da KOBİ’ler için de teminat sorunu yaşanması halinde kredi garanti fonu devreye girecek ve program kapsamında kredi üst limiti 150 bin liraya kadar yükselebilecek. Ödemelerin ise üçer aylık eşit taksitler ile ödenmesi gerekmektedir.

Kredi geri ödemeleri de her iki destek kredisi kapsamında 1 Ocak 2021 tarihinde başlayacak. Bu bakımdan, işletmelerin ya da krediyi kullananların yıllık ödeme hesaplarını da yapmaları gerekmektedir. Her ne kadar faizsiz bir şekilde kredi sunuluyor olsa da belirtilen tutarlar üzerinden meblağın tam ve eksiksiz olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu açıdan kredi taksitlerini ödemeyen işletmeler için yasal takip başlatılabilmektedir. Eğer deprem ya da sel yüzünden kredi desteği alınmış ve taksitlerinin ödenmesinde zorluk yaşanıyorsa, bu durumda yapılandırma talep edilebilmekte ve yasal faiz oranı ile birlikte bu sefer ödemelerinin yapılması sağlanmaktadır.

İş Kuran Gençlere 28 Bin TL’ye Varan Çifte Destek Geliyor!

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur, Şartları Nelerdir?

Teşvik Kredisi Ne Kadar, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu