emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Koronavirüsüne Karşı 4 Aşamalı Normalleşme Planı Nasıl Olacak?

Koronavirüsüne Karşı 4 Aşamalı Normalleşme Planı Nasıl Olacak?
07.05.2020

Koronavirüsüne Karşı 4 Aşamalı Normalleşme Planı Nasıl Olacak? Türkiye korona virüsüne karşı verdiği büyük savaşta virüsün etkisini kırmayı başarmış bulunmaktadır. Korona virüsüne karşı gerçekleştirilen mücadele kapsamında alınan kısıtlama uygulamaları yavaş da olsa normalleşme sürecine girmeye başlamış bulunmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başkanlığında düzenlenen MYK toplantısında normalleşme süreci ile ilgili olarak 4 aşamadan oluşan normalleşme planı gündeme gelmiş bulunmaktadır. Gündeme gelen normalleşme çalışmaları ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın konuşma içerikleri şu şekilde olmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, normalleşme süreci ile ilgili olarak aldığımız tedbirleri hızlandırabiliriz de tekrardan sıkabiliriz de, diyerek bu durum için pandemi ile gelecek olan verilere bağlı bir konu olmaktadır dedi. Seyahat kısıtlaması olan iller için kısıtlama işleminin kaldırıldığı il sayısının arttırılma planlarının devam ettiğini bu işleme de vaka sayısının azaldığı illerde rahatlama olacak dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen MYK toplantısında normalleşme süreci için hazırlanan ve 4 aşamadan oluşan eylem planı gündeme taşınmış bulunmaktadır. Belirtilen 4 aşamalı normalleşme planı ise şu şekilde olmaktadır.

11 Mayıs Pazartesi, Berber, AVM ve Marketler Açılacak!

11 Mayıs Pazartesi, Berber, AVM ve Marketler Açılacak! Normalleşmenin ilk aşamasında marketler, berberler, kuaförler ve AVM’ler belirlenen kısıtlama çalışması kapsamında açılacak. 11 Mayıs pazartesi günü yapılması planlanan Bakanlar Kurulu toplantısında vaka sayısı az olan iller için kısıtlamanın kaldırılması gündeme taşınacak. Diğer yandan İstanbul, Ankara, İzmir ve Zonguldak kısıtlamanın kaldırılacağı en son iller olduğu belirtilmektedir.

Camiler, Kafeler ve Pandemi Hastaneleri Sonraki Aşama!

Camiler, Kafeler ve Pandemi Hastaneleri Sonraki Aşama! İkinci aşama olarak ele alınan süreç ise sokağa çıkma kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması yer almakta. 65 yaş ve üstü için serbest gün sayısının arttırılması ve kafe, lokantalar gibi alanlarında belirli sınırlamalar kapsamında hizmete açılması planlanmaktadır.

Camilerde Cuma namazının toplu halde dış mekanlarda topluca kılınmaya başlanma süreci ise 12 Haziran günü olarak belirtilmekte. Cuma namazında sosyal mesafe ve maske zorunlu olarak belirtilmiştir.

Umre ziyaretlerinin ise Eylül ayında başlanması yapılan planlamalar arasında yer almaktadır. Diğer yandan Kütüphanelerinde Haziran ayında açılması planlanmaktadır. Spor müsabakaları da seyircisiz olarak oynanacak. Pandemi hastanelerinin sayıları azaltılacaktır.

Açık Hava Konserleri ve Tiyatrolar Bir Sonraki Aşama!

Açık Hava Konserleri ve Tiyatrolar Bir Sonraki Aşama! Sinema ve tiyatro gibi etkinliklerinde Temmuz ayı içerisinde başlanılması planlanmaktadır. Ağustos ayında açık hava konserleri, tiyatro gibi toplu olarak yapılan etkinliklere sayı kısıtlaması altında izin verilmesi planlanmaktadır. Konserlere de bir koltuk dolu bir koltuk boş şeklinde olacak ve maske takılması ile izin verilecektir.

Temmuz ayı içerisinde yapılması planlanmakta olan, İstanbul Opera Festivali, Ağustos ayında yapılması planlanan Bodrum Bale Festivali ve Aspendos Opera Festivalleri için toplantılar hala sürüyor. Spor salonları ve yüzme havuzları belirlenen kısıtlamalar ile hizmete sunulacak.

Okullar Eylül Ayına Açılacak Bir Diğer Aşama!

Okullar Eylül Ayına Açılacak Bir Diğer Aşama! Okullar 1 Eylül 2020 tarihinde açılacak. 31 Aralık 2020 tarihinde kamu tam kapasite olarak çalışmaya başlayacak ama bazı toplantılar telekonferans şeklinde yapılmaya devam edilecek. Okullar açıldıktan sonra öğrenci ve öğretmenler bazı tedbirler kapsamında okula gidecekler. Hijyen kurallarına dikkat edilecek, kapalı alanlarda konser ve düğün etkinlikleri başlayabilecek. Büyük katılımlı olan toplantılarda bazı tedbirler doğrultusunda gerçekleştirilebilecek.

Tam Normalleşme Ne Zaman Olacak?

Tam Normalleşme Ne Zaman Olacak? Dördüncü aşama olarak adlandırılan tam normalleşme sürecinin de 2021 yılı Ocak ayında geçilmesi planlanmaktadır. Dördüncü aşama ile artık hayatın tam normale dönmesi planlanmaktadır. Maske zorunluluğu kalkacak ve tüm noktalarda uçuş serbest olacak. Hijyen kuralları tedbirlerine devam edilecek.

Maskeler Ücretli Olarak Satışa Başladı! Maske Fiyatları 1 TL Olacak

Otobüs Biletlerine Tavan Fiyat Uygulaması Yapılacak!

Turizm Sektörü Açılıyor! Korona Virüs Tedbirleri Nasıl Alınacak ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.