Genel

Koronavirüsü Sonrası Normalleşme İçin En Önemli Kriter Nedir?

Koronavirüsü Sonrası Normalleşme İçin En Önemli Kriter Nedir? Korona virüsü ile ilgili olarak, bakanlıklar tarafından oldukça umut verici haberler peş peşe gelmeye devam etmektedir. Öyle ki Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri virüsün seyri ile ilgili olarak oldukça umut arz eden açıklamalarda bulunmaya başlamış bulunmaktadırlar. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul ile ilgili olarak, korona virüsü burada pik yapmış durumda açıklaması yapmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ise düzenlenen Kabine Toplantısının ardından, tünelin ucundaki ışık göründü açıklamasında bulunmuştur. Gelen bu olumlu açıklamaların ardından ise artık her şey normalleşme sürecindeki gelişmelere çevrilmiş durumda. Öyle ki normalleşme süreci için kriterler belirlenmeye başlandı.

Korona virüsü mücadelesinin ardından gelen umut verici rakamlar normalleşme süreci için çalışmalara ağırlık verilmeye başlanmıştır. Normalleşme çalışmalarının en önemli kriteri ise 5 gün boyunca hiç yeni vaka görülmemesi olarak ele alınacak. Buna göre başlanacak olan normalleşme çalışmaları 5 gün boyunca vaka görülmeyen illerden başlanacak. İstanbul ili için kontroller devam edecek. Normalleşme süreci ile ilgili olarak tüm bakanlıklar ve pek çok kurumu yakından ilgilendiren seri kararlar alınması gerekeceği için koordinasyon işlemi sağlanacak. Belirlenecek olan kriterlerin uygulayıcıları yine bakanlıklar olacaktır. Bakanlıklar tarafından yeni kararlar alınarak yeni görev listeleri hazırlanmaya başlanmış bulunulmaktadır. Hazırlanan görev listelerinin uygulanacağı yerler ise son 5 gün içerisinde vaka görülmeyen illerimiz olmaktadır. Hiçbir yeni korona virüs vakası bildirilmeyen illerde, aynı sonuçları gösteren diğer illerimiz ile yeniden ilişki içine girebileceklerdir.

Koronavirüsü İstanbul’da Plato Seviyesine Ulaştı!

Koronavirüsü İstanbul’da Plato Seviyesine Ulaştı! Bilim Kurulu üyelerinden olan halk sağlığı uzmanları da korona virüsü yönetim üzerinde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Konu ile ilgili olarak ekip oluşturulmaya başlanmıştır. Oluşturulan ekibin hazırlık çalışmalarına göre gevşetme politikaları belirlenecektir. Kapalı mekanlar için ana kurallar, maske zorunluluğu bulunacak yerler, açılacak olan iş yerleri ve bu iş yerleri için uygulanacak olan zorunlu kuralların tümü oluşturulan ekip tarafından belirlenecektir.

Diğer yandan turizm ve ulaşım sektöründe yeni dönem kriterlerine aşama aşama geçilmesi planlanmaktadır. Ulaşım sektörü için araçların sterilizasyonu, araç personelinin bağışıklık belgesi, personellerin pandemi eğitimleri gibi konular gündem olarak ele alınacaktır. Uluslar arası işbirliği çerçevesinde turizm hareketliliğinin başlamasının ardından, yolculardan istenecek olan bağışıklık belgesinin türü belirlenecek.

Ayrıca normalleşme süreci içerisinde İstanbul, Körfez illeri ve İzmir gibi illerimize ayrı kriterler uygulaması yapılacak. Özellikle İstanbul genelinde plato noktasına ulaşılması durumunda, il genelinde % 25 antikor oluşumuna başlandığı hesaplaması yapılmaktadır. Korona virüsü salgınının en yoğun yaşandığı İstanbul, pozitif hasta sayısına bağlı olarak bağışıklık sayısının da fazla olduğu belirtilmektedir. Bu sebeplerden dolayı giriş ve çıkış işlemlerinde taviz verilmeden kontrollerin sürdürülmesi önerilmektedir. Bu işlemin sadece İstanbul içinde yayılmayı önlemek amaçlı olmadığı, kent genelinde stabile hale gelen duruma yönelik olarak durumu kötüleştirmemek adına gerekli olduğu belirtilmektedir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir