emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Koronavirüse Karşı Ekonomik Önlem Paketi Meclis’e Sunuldu!

Koronavirüse Karşı Ekonomik Önlem Paketi Meclis’e Sunuldu!
15.04.2020

Koronavirüse Karşı Ekonomik Önlem Paketi Meclis’e Sunuldu! Korona virüsüne karşı hazırlanarak Meclis gündemine taşınan Ekonomik Önlem Paket içeriğine göre iş sözleşmeleri üç ay boyunca fesh edilemeyecek. Kısa çalışma ödeneği hazırlanacak, korona virüsü nedeni ile ücretsiz izine gönderilen işçiler için ödeneklerden faydalanamayanlara günlük 39,24TL ödenecek. Öğrenim kredileri 3 ay ertelenecek. Türkiye yaşadığı korona virüsü salgınına karşı tedbiri elden bırakmadan hareket ederek, salgına karşı tedbirleri genişleterek yol almaya devam ediyor.

Bu kapsamda korona virüsüne karşı tedbir amaçlı hazırlanan ve Ak Parti tarafından Meclis gündemine taşınan 15 maddelik torba yasa teklifi vatandaşların hayatını kolaylaştırmak ve desteklemek adına onaya sunulmuş olmaktadır. Meclis gündemine taşınarak onaya sunulan 15 maddelik torba yasası içeriği neleri kapsamaktadır? Yazının detaylarından ulaşabilirsiniz.

Meclis Gündemine Taşınan Torba Yasa İçerikleri Nelerdir?

Meclis Gündemine Taşınan Torba Yasa İçerikleri Nelerdir? Vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için hazırlanan ve Meclis gündemine taşınan 15 maddelik yasa tasarısı aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • İş Güvencesi; İş Kanunu kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın, her türlü iş ya da hizmet sözleşmeleri, belirtilen düzenlemenin yürürlüğe girmesinin hemen ardından 3 ay süre ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uygunluk göstermeyen haller dışında işveren, işçi ile sözleşmeyi fesh edemeyecektir. 3 aylık zaman zarfında çalışanı ücretsiz izine çıkarma hakkını kullanabilecek, belirtilen süre Cumhurbaşkanı tarafından gerekirse 6 aya kadar çıkartılabilecek.
 • Hazine ve belediye taşınmazları, milli parklar ve Orman Genel Müdürlüğü taşınmazlarına ve izinlerine ait olan borçlar, belediyelerin gelir ve tevkifatı ödemeleri, sosyal sigorta prim ödemeleri 3 ay ertelenecektir.
 • Devlete ait tıp ve diş hekimliği fakültelerine kaynak,
 • Ücretsiz İzne Maaş Desteği; belirlenen düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından, iş sözleşmesi olması halinde işveren tarafından ücretsiz izine çıkartılan, ayrıca kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan işçilere günlük nakdi ödenek yapılacaktır. İşçinin sözleşmesi 15 Mart 2020 tarihinden sonra fesh edilen, işsizlik desteğinden faydalanamayan işçilere herhangi bir destek almamaları kapsamında, fesih yapılmayacak süreyi geçmeksizin belirlenen süre içerisinde günlük olarak, 39,24TL günlük nakdi ödeme yapılacaktır. Yapılan ödemeler ise GSS işsizlik fonundan karşılanacaktır.
 • KYK Borcu Ötelenebilecek; Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu kapsamında bulunan kredi borçları 3 ay ertelenecektir. Söz konusu borçların ertelenen süre sonunda, ertelenen süre kadar aylık taksitler halinde, gecikme zammı, faiz ya da Yİ-ÜFE uygulanmaksızın tahsil edilecektir.
 • Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na göre düzenlenmiş olan yıllık aidat 2020 yılı içerisinde alınmayacaktır.
 • Toplu Sözleşmelere 3 Ay Erteleme; Yapılan toplu sözleşmeler, 3 ay süre ile toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü grev ve lokavta yönelik süreçler durdurulmaktadır.
 • Yaşlı ve Engelliye Bakım Desteği; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan, engelli bakım merkezleri ve huzurevlerinde, Sosyal Hizmetler kanunu çerçevesinde aranmakta olan gelir ölçütleri ve ağır engellilik şartları 3 aylık süre içerisinde dikkate alınmadan yaşlılara ve engellilere hizmet sunulacaktır.
 • Faturalara Erteleme; konutlara ve faaliyetleri durdurulan iş yerlerine yönelik su faturası belediyeler tarafından 3 ay süre ile ertelenebilecektir. Belirtilen ertelemenin sonunda, erteleme süresi kadar aylık eşit taksitler halinde herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulaması yapılmadan ödenebilecektir.
 • Sermaye şirketlerinde 30 Eylül 2020 tarihine kadar olmak üzere, 2019 yılı dönem net karının % 25 oranını dağıtabileceği belirtilmektedir.
 • Ödenek Hemen Verilecek: Kısa çalışma ödeneği başvuruları için, uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeden, işverenin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödemeleri gerçekleştirilebilecek.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.