emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Koronavirüs Aşısı İçin Ülkeler Arası Yarış Başladı!

Koronavirüs Aşısı İçin Ülkeler Arası Yarış Başladı!
15.06.2020

Koronavirüs Aşısı İçin Ülkeler Arası Yarış Başladı! Gelen son dakika haberine göre İsrail’den flaş korona hamlesi geldi. 19 binden fazla vakanın görüldüğü ve 300 insanın hayatını kaybetmesine neden olan korona virüsü için flaş hamle İsrail’den gelmiş bulunuyor. İsrail basını tarafından yapılan habere göre gelecek ay insanlar üzerinde denenmeye başlanacak olan aşıları satın almak için Moderna ismi verilen şirket ile anlaşma sağladığını duyurmuş bulunuyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde de Oxford Üniversite’sinin üretmiş olduğu aşılar için Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda ülkeleri ile bir anlaşma sağlandığı açıklanmıştı.

Korona virüsü için pek çok ülke ikinci dalga olarak etkisini görmeye başlarken, oldukça flaş bir karar İsrail’den gelmiş bulunuyor. Pek çok ülke tarafından üretim ve temin edilmesi ile ilgili olarak yarış haline gelen korona virüsü ilacı ve aşısı için İsrail’den gelen haber oldukça şaşırtıcı olmaktadır. İsrail’in en çok okunan gazetelerinden birisi, İsrail hükümetinin Moderna isimli şirket ile büyük ölçüde anlaşma sağladığı belirtildi. Bu kapsamda gelecek ay için klinlik testlerin yapılacağı aşıyı satın almaya çok yakın olduğu belirtildi. ABD merkezli olan Moderna şirketi, aşı için gelecek ay üçüncü faz klinlik testlerine başlayacağını belirtirken, İsrail’in bu aşıya sahip olmak isteyen ilk ülkelerden olmak istediği de belirtildi.

Temmuz 2020 ayı içerisinde üçüncü faz denemelerine başlanacak olan aşının, 30 bin insan üzerindeki etkilerini gözlemleneceği belirtilmiş bulunuyor. Daha önceden geliştirilen aşılardan oldukça hızlı bir şekilde denemelerin devam ettiği aşıyı üreten şirket olan Moderna, ABD hükümetinden 483 milyon dolarlık fon almış ve 18 Mayıs tarihinde 8 insan üzerinde yapılan aşı denemelerinin sonuçları için cesaret verici olarak yorumlamış bulunuyordu. Şirket 100 mikrogramlık dozların işe yaraması durumunda ise yıl içerisinde minimum 500 milyon doz, maksimum da 1 milyar doz üretebilecek kapasiteye sahip olduğunu açıklamış bulunmaktadır.

Oxford Üniversitesi’nde Üretilen Aşı İçin Yarış Başladı!

Oxford Üniversitesi’nde Üretilen Aşı İçin Yarış Başladı! Avrupalı ilaç firması Astra Zeneca, ürettiği korona virüsü aşısının satışı konusunda Almaya, Fransa, Hollanda ve İtalya ile anlaştığını duyurdu. Merkezi İngiltere olan şirketin korona virüsüne karşı üretilen aşının teslimatı için 2020 yıl sonu olduğunu belirtti. 400 milyon doza kadar çıkan bir anlaşmanın sağlandığı ve şirket tarafından yapılan açıklamaya göre başlangıçta kar amacı güdülmediği bu şekilde bir satış işleminin olmadığı belirtildi. Üniversite’nin laboratuvarlarında geliştirilen aşının kısa bir süre içinde bütün Avrupa ve sonrasında dünyada erişilebilir olacağı belirtildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.