emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Konut Kredisi Çekmek İsteyenlere Üzücü Haber, Faizler Arttı

Konut Kredisi Çekmek İsteyenlere Üzücü Haber, Faizler Arttı

Koronavirüs salgının ekonomiyi durma noktasına getirmesinin ardından ekonomiyi canlandırmak için kamu bankalarının konut kredileri faiz oranları 0,64 gibi tarihi düşük seviyelere çekmeleri pek çok kişinin konut almasına imkân sağlamıştı. Ancak yakın zamanda 0,64 oranı değişmiş ve faiz oranı 0,87 olarak belirlenmişti. Son yapılan değişikliklere göre ise bu oran da değişti ve artık 1,05 seviyesinden kredi kullanılacak.

Düşük Faizli Konut Kredisi Sona Erdi

Düşük faizli konut kredisi almak isteyenler için oldukça cazip olan imkanlar, kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından yakın zamana kadar öncelikle 0,64 oranında, daha sonra 0,87 oranında uygulanıyordu. Son yapılan değişiklikler ile bu oran 1,05 seviyesine çekildi.

Kamu bankaları salgın döneminde yaşanan ekonomi piyasalarındaki zorluğun aşılması için başlatılmış oldukları düşük faiz oranlı konut kredisi kampanyasını kısa tuttular. İlk olarak 0,64 faiz oranı ile başlayan kampanya, daha sonra özellikle ikinci el konut alımının inşaat sektörüne çok fazla yardımcı olmaması nedeniyle 0,87 seviyesine çekilmişti ve 180 aya varan vade sürelerinde ise 0,99 olarak belirlenmişti. Ziraat Bankası’nın 12 Ağustos tarihinde gece yarısı yaptığı düzenleme ile birlikte ise artık bu oran 1,05 oranına çekildi.

Diğer Bankalarda da Artış Bekleniyor

Konut kredisi faiz oranlarını Ziraat Bankası’nın yükseltmesinin ardından diğer kamu ve özel bankaların da faiz oranlarını yükseltecekleri bekleniyor. Henüz Vakıfbank ve Halkbank faiz oranlarını değiştirmemelerine rağmen çok kısa süre içinde bu bankaların da faiz oranlarını 1,05 seviyesine (ya da daha yukarıya) çekecekleri ön görülüyor.

Diğer bir nokta ise kamu bankalarının konut kredisindeki faiz oranlarını düşürmeleri neticesinde kendi faiz oranlarını düşürmek zorunda kalan özel bankaların da oranların artması ile kendi faiz rakamlarını da güncellenmesi bekleniyor. Faiz oranlarının düşmesine özellikle özel bankalardan çok fazla rahatsızlık ifade edildiği için kamu bankalarının da düşük faiz oranlarında çok uzun soluklu istikrar sağlayamadıkları görülüyor.

konut faiz oranari artti icerik

konut faizleri arttı

Ne Kadar Tutara Kadar Kredi Kullanılacak?

Ziraat Bankası’nın yaptığı güncellemeye göre 1,05 faiz oranları İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde 500.000 TL’ye kadar, diğer şehirler için ise 300.000 TL’ye kadar geçerli olacak. Bu kapsamda ev almak isteyenler ilgili tutarlar kadar kredi kullanabilecekler. Aynı zamanda kamu bankalarından konut kredisi çekmek isteyenler için yüzde 25 peşinat şartı da bulunuyor. Buna göre alınacak konut bedelinin tutarının yüzde 75’i kadar kredi veriliyor, kalan tutar ise alıcının ödemesi gerekiyor.

Konut kredisi çekmek isteyenler için göz önünde tutmaları gereken bir diğer nokta da alınmak istenen evin bedeli kadar her durumda kredi çıkmayabileceği. Başka bir deyişle örneğin yapı için 200.000 liralık bir bedel isteniyorsa fakat banka tarafından görevlendirilen eksper tarafından eve sadece 150.000 lira değer biçiliyorsa, bu durumda aradaki farkın yine alıcı tarafından ödenmesi gerekiyor.

Konut kredisi gerek kamu gerekse özel bankalardan çekmek isteyenlerin bir diğer dikkat etmeleri gereken nokta ise aylık gelirin belgeler ile ibraz edilmesi zorunluluğudur. Kredi tutarının aylık ödemeleri aylık elde edilen kazancın yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde yapılandırılmaktadır. Bu bakımdan düşük aylık kazanç elde edenler ya da aylık gelirini belgelemeyenler de yine konut kredisinden yararlanmaları oldukça zor olmaktadır.

Konuyla ilgili bir diğer nokta ise konut kredisi ile birlikte işyeri kredisi çekmek isteyenler için de faiz oranları artış gösterdi. 0,87’den başlayan işyeri kredisi, yapılan düzenleme ile birlikte 1,05 seviyesine çekildi ve böylece işyeri almak isteyenlerin de daha fazla faiz ödemeleri gerekecek.

Borçlarını Kapatmak İsteyenlere Borç Kredisi Veren Bankalar

Bankalara Yapılan Kredi Başvuruları Nasıl İptal Edilir?

Kredi Sicili Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.